18 Haziran 2018, Pazartesi

Netanyahu İsrail ordusu ile Şabak'ı kutladı

İsrail Başbakanı Netanyahu, 3 Yahudi yerleşimcinin arama çalışmaları kapsamında Filistinlilere yönelik gözaltı operasyonlarını gerçekleştiren İsrail ordusu ile İsrail iç istihbaratı Şabak'ı tebrik etti.

18 Haziran 2014 Çarşamba 19:27
Netanyahu İsrail ordusu ile Şabak'ı kutladı
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, sosyal paylaşım sitesindeki resmi hesabından yaptığı açıklamada, kaçırılan 3 Yahudi gencin bulunması için düzenlenen operasyonlara dikkati çekerek, "İsrail ordusu ve Şabak'ı düzenledikleri gözaltılar için tebrik ederim.

Aralarında Gilad Şalit'in esir takası sırasında serbest bırakılanların da olduğu Hamas'a bağlı teröristlerin gözaltına alınması, önemli bir mesaj taşımaktadır" ifadelerini kullandı. 

Söz konusu operasyonlarla, kaçırılan gençlerin bulunması ile Yahuda ve Samira'daki (Batı Şeria) Hamas'a büyük bir darbe indirilmesinin hedeflendiğini belirten Netanyahu, "Bu, devam eden operasyon silsilesinin bir parçasını oluşturuyor" görüşüne yer verdi.

İsrail yönetimi, geçen Perşembe gecesi, Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan 3  Yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığını iddia etmiş, bu konuda Filistin yönetiminin sorumlu olduğunu öne sürmüştü. Bu kişilerin bulunması içinİsrail parlamentosu, orduya operasyon yapma dahil geniş yetkiler vermişti. 

İsrail askeri Gilad Şalit'in serbest bırakılmasına karşılık 2011'de yapılan takas anlaşmasıyla serbest bırakılan 51 kişinin de aralarında bulunduğu 65 Filistinli, Batı Şeria'da kaçırıldığı iddia edilen kayıp 3 Yahudi yerleşimcinin bulunması için yürütülen operasyonlar kapsamında İsrail tarafından gözaltına alınmıştı. 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »