Netanyahu'dan Hudayr'ın ailesine başsağlı

İsrail Başbakanı Netanyahu, Hudayr'ın ailesine başsağlığı dileyerek, bu suçu işleyenlerin kanunun öngördüğü en ağır ceza ile cezalandırılacağı sözünü verdi.

7 Temmuz 2014 Pazartesi 16:10
Netanyahu'dan Hudayr'ın ailesine başsağlı
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, kaçırıldıktan sonra yakılarak öldürülen Filistinli genç Muhammed Hüseyin Ebu Hudayr'ın ailesine başsağlığı diledi.

Netanyahu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "Hudayr'ın ailesine başsağlığı diliyorum ve bu suçu işleyenlerin kanunun öngördüğü en ağır ceza ile cezalandırılacağı sözünü veriyorum" ifadesini kullandı.

"Teröristler arasında fark gözetmiyoruz ve hepsine gereken cevabı vereceğiz. Bizim toplumumuzda katillere yer yok. Bizim, katilleri kahraman olarak gören komşumuzdan tek farkımız bu" ifadesini kullanan Netanyahu, Filistin yönetimine, geçen hafta öldürülen 3 Yahudi yerleşimcinin katillerinin bulunması için elinden geleni yapma çağrısında bulundu.

Netanyahu, kaçırıldıktan sonra cesetleri bulunan 3 Yahudi yerleşimcinin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu. Ziyarette, olayın faillerinin Filistin'e ait topraklarda olduğunu iddia eden Netanyahu, Filistin yönetimini katillerin bulunması için çaba harcamaya çağırdı.

Netanyahu, şunları kaydetti:

“Sevgili ailelere, onların yanında olmaya devam edeceğime söz verdim. Gilad, Naftali, ve Eyal’i kimlerin kaçırdığını ve öldürdüklerini biliyoruz. Onları yakalayacağız. Çok iyi biliyoruz ki katiller ve kaçıranlar Filistin yönetimi tarafından kontrol edilen sınırlardan geldiler, Filistin yönetimi tarafından kontrol edilen topraklara kaçtılar. Bu nedenle Filistin yönetimi onları bulmak zorundadır. Filistin yönetimi onları bulmak için elinden geleni yapmak zorundadır. Tıpkı bizim güvenlik güçlerimizin Muhammed Hüseyin Ebu Hudayr cinayetinde şüphelileri birkaç gün içinde bulduğu gibi.”

Netanyahu, önceki gün toprağa verilen Filistinli genç Ebu Hudayr'ın ailesine de başsağlığı diledi.

Binyamin Netanyahu, şunları kaydetti:

“Ebu Hudayr ailesine taziyelerimi gönderiyorum. Ben, bu korkunç suçun faillerinin güçlü bir şekilde kınanması gerektiğini söyledim. Bu korkunç suçun faillerinin yasanın tüm ağırlığıyla yüzleşeceklerini söyledim. Toplumumuzda, İsrail toplumunda bu tür katillere yer yoktur. Bu, biz ve komşularımız arasındaki farktır. Onlar katilleri kahraman olarak görürler. İsimlerini meydanlara verirler. Biz yapmayız. Onları kınar, yargılar ve hapse koyarız.”

 "Biz ,bu katilleri yargılarken, Filistin yönetimi İsrail'i yok etmek için sürekli tahriklerine devam ediyor” iddiasında bulunan Netanyahu, bunun Filistin yönetimi tarafından izlenen resmi bir politika olduğunu ileri sürdü.

Yaşanan olayları "asimetrik bir çatışma" olarak niteleyen Netanyahu, "Biz, onların yok olmasını istemiyoruz. Onlarsa toplumlarının büyük bir kısmına bizi yok etmenin yollarını aramayı öğretiyorlar. Bu, sona ermeli. Çok fazla acı var." diye konuştu.

Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi, 18 gün sonra ölü bulunmuştu. İsrail ordusunun tüm araştırmalarına rağmen olayın failleri henüz bulunamadı.

61 kişi gözaltına alındı

Bu arada Hudayr'ın öldürülmesinin ardından Şufat beldesinde başlayan çatışmalar  yeniden alevlendi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, çöp konteynerleriyle yolu kapatarak taş atan Filistinlilere İsrail polisi göz yaşartıcı bombayla karşılık verdi. Olaylar sırasında 61 Filistinli gözaltına alındı.

Hudayr’ın babasından Obama’ya çağrı

İsrail askerleri tarafından dövülerek gözaltına alınan ve dün serbest bırakılan Filistin asıllı ABD vatandaşı 15 yaşındaki Tarık Ebu Hudayr'ın babası Salah Ebu Hudayr, ABD Başkanı Barack Obama'ya, konuya ilişkin açıklama yapması çağrısında bulundu.

Oğlu Tarık'ın serbest bırakılmasının ardından basın açıklaması yapan baba Salah Ebu Hudayr, ''Amerikan vatandaşı olan oğlumun başına gelenlerle kaçırıldıktan sonra yakılarak öldürülen kuzeni Ebu Hudeyr’e yapılanlara karşı bir şeyler söylemesi için ABD Başkanı Barack Obama’ya çağrıda bulunuyorum. İsrail’in demokrasisi de tıpkı oğlumun yaralar içerisindeki yüzü gibi'' dedi.

Ebu Hudayr de öldürülen kuzeninin evinin önünde bekleyen basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İsrail askerlerine kesinlikle taş atmadığını belirtti.

Tarık, "Beni yakalayıp dövmeye başladıklarında sadece kaçmaya çalışıyordum. Olanlar karşısında söyleyecek söz bulamıyorum. Kudüs'teki yaz tatilinde yaşadıklarımdan dolayı üzgünüm” ifadesin kullandı.

Ebu Hudayr, öldürülen kuzeni Muhammed Ebu Hudayr’ın cuma günkü cenazesinin ardından Doğu Kudüs’ün Şufat semtindeki gösteriler sırasında İsrail askerleri tarafından gözaltına alınmıştı.

Çevredeki dükkanlardan birinin güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde, üç İsrail askerinin 15 yaşındaki Tarık’ı elleri kelepçeli olarak yere yatırılmış halde darbettikleri görülmüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, cumartesi günü yaptığı açıklamada, Tarık Ebu Hudeyr’in Kudüs'te gözaltında tutulduğunu ve Amerikan konsolosluğundan bir yetkilinin kendisini ziyaret ettiğini açıklamıştı.

İsrailli yetkililer olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Filistin Esirler Cemiyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada da, "Yahudi yerleşimcilerin kaçırdığı ve yakarak öldürdükleri 17 yaşındaki Ebu Hudayr'ın cesedinin bulunmasının ardından yaşanan olaylarda iki gün içerisinde 60 Filistinlinin gözaltına alındığı" belirtilmişti. Gözaltına alınanlardan yaklaşık yarısının 18 yaşından küçük olduğu bilgisine yer verilen açıklamada, bunlardan 2'sinin yaralandığı bildirilmişti. 

Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da, Doğu Kudüs’teki Şuafat beldesinde sabah namazı için gittiği caminin önünden kaçırılmasının ardından ölü bulunmuştu. Filistinli yetkililer, ilk otopsi sonuçlarının, Ebu Hudayr’ın diri diri yakılarak öldürüldüğü yönünde olduğunu açıklamıştı. İsrail ise otopsi sonuçlarını henüz açıklamazken, olayla ilgili bugün 6 kişinin gözaltına alındığını duyurmuştu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »