Nijerya'da Boko Haram'dan Kanlı Saldırı: Çok Sayıda Ölü Var

Boko Haram'ın Maiduguri kentine düzenlediği saldırıda 45 kişi öldü. Associated Press haber ajansı saldırılarla en az 200 ölü olduğunu yazıyor.

6 Haziran 2014 Cuma 2:20
Nijerya'da Boko Haram'dan Kanlı Saldırı: Çok Sayıda Ölü Var
Boko Haram'ın dün akşam Maiduguri kentine düzenlediği saldırıda 45 kişi öldü. Örgütün çevre kasabalarda saldırılarına devam ettiği belirtiliyor. Associated Press haber ajansı devam eden saldırılarla ölen sayısının en az 200 olduğunu yazıyor.

Nijerya'dan bildiren BBC muhabiri Will Ross, saldırının üzerinden 48 saat geçmesine rağmen, Attagara ve diğer kasabaların sokaklarında ölülerin olduğunu söyledi.

"ÖLÜ SAYISI EN AZ 200"

Bölgenin milletvekili Peter Biye, ölü sayısının en az 200 olacağını belirtti. Saldırıdan kaçanların dağlara saklandığını ifade eden Biye, bölgede kimse kalmadığını, bu nedenle ölü sayısını kimsenin veremeyeceğini söyledi. Milletvekili, ordunun söz vermesine rağmen hala bölgeye askeri birlik göndermediğini kaydetti.
Nijerya ordusuna bu konudaki yorumları soruldu ancak bir yanıt alınamadı.

Bazı haber kaynakları, bölgede cihatçı bayrakların dalgalandığını belirtiyor.

"VAAZ VERMEYE GELDİK"

Maiduguri kentindeki saldırıdan kurtulanlar BBC'ye konuştu. Buna göre militanlar, topluluğun üzerine ateş açmadan önce, vaaz vermeye geldiklerini söylemiş.
Maiduguri kenti ve çevresinde geçen yıl olağanüstü hal ilan edilmişti ve o zamandan beri bölgede saldırılara çok sık rastlanmıyordu.

İslamcı silahlı örgütler bugüne kadar daha ziyade uzak bölgelere saldırıyordu. Nijerya hükümeti, 200'den fazla kız öğrencinin Boko Haram örgütü tarafından kaçırılmasından bu yana, hem ülke içinde hem de uluslararası kamuoyunda artan bir baskı altında.

BOKO HARAM'IN ANLAMI NE?

2002 yılında kurulan örgüt, Batı tarzı eğitime karşı çıkıyor. Örgütün ismi de Hausa dilinde "Batı eğitimi yasaktır" anlamına geliyor.
Bugüne kadar binlerce kişinin ölümünden sorumlu tutulan örgüt, daha önce Nijerya başkenti Abuja'da polis ofisine ve Birleşmiş Milletler merkezine de saldırmıştı.

ABD, Boko Haram'ı 2013'te "terör örgütü" listesine aldığını ilan etti.

ÖRGÜT, KAÇIRDIĞI KIZLARI KÖLE OLARAK SATMAKLA TEHDİT EDİYOR!

Örgüt, 14 Nisan'da Kamerun sınırındaki Chibok köyünde 200'den fazla kız öğrenciyi kaçırmıştı. Kaçırdığı kızları köle olarak satmakla tehdit eden örgüt lideri Ebubekir Şekau, daha sonra kızların çarşaf giymiş, dua ederken bir videosunu yayımlamış, onların Müslüman olduklarını söylemişti.

Hükümet Boko Haram ile müzakereye başlamış ancak daha sonra geri çekilmişti. Kaçırılan öğrenciler hala örgütün elinde tutuluyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »