Numan Kurtulmuş: Bu tam bir IŞİD kafasıdır

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, İstanbul Firuzağa'da Koreli bir işletmeciye ait plakçıda yaşanan kavga için "Bu maalesef tam bir IŞİD kafasıdır, Türkiye'ye yakışmayan bir görüntüdür" değerlendirmesinde bulundu.

21 Haziran 2016 Salı 19:23
Numan Kurtulmuş: Bu tam bir IŞİD kafasıdır
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı.Kurtulmuş, belediyelere terör düzenlemesinin Meclis kapanmadan gündeme geleceğini anlaşma olması durumunda Meclis'in temmuzda da çalışabileceğini söyledi. İstanbul Beyoğlu Firuzağa'da bir plakçıda düzenlenen etkinliğe "içki içildiği" gerekçesiyle taş ve sopalarla saldırıda bulunulduğu iddiasıyla ile ilgili ise "Son derece çirkin bir saldırıdır. Oruç tahammüldür. Bu maalesef tam bir IŞİD kafasıdır, Türkiye'ye yakışmayan bir görüntüdür"dedi.

Kurtulmuş'un açıklamalarının satır başları şöyle:

TERÖRLE MÜCADELE 

22 Temmuz’dan bu yana eş zamanlı olarka çok sayıda terör örgütünün, PKK’nın, IŞİD’in DHKPC’nin diğer örgütlerin saldırısı altında kaldı Türkiye ve bu sistematik bir süreçti. Yurtdışı bağlantısı kısmı vardı, şehirlerde saldırılar vardı ve kırsal kesimde de saldırılar vardı. Buna karşılık güvenlik güçleri sistematik bir saldırı ortaya koydu. Yurtdışındaki PKK kamplarına uçaklarla taarruz uçuşları yapıldı. Kırsal bölgelerde ciddi mücadele sürdürüldü ve şehirlerde de yüksek bir koordinasyonla ilçe ve il merkezlerinde terör büyük oranda sona erdirilmiş oldu. Dolayısıyla bu mücadele ne yapmak gerekiyorsa bunlar yapılıyor ve yapılmaya devam edecek. Terörün bir görünen yüzü var bir de insan kaçakçılığından tutun, uyuşturucu kaçakçılığına kadar illegal yollarla da sadece Türkiye değil Avrupa’yı da dünyayı da ilgilendiren hususlar var. Örneğin geçen Cuma günü Hatay Yayladağı’nda bir bölgede duvarların üstündeki telleri aşmaya çalışan 4 kişinin ikisi çocuk 6 kişinin vurulduğu haberleri speküle edildi ve uluslararası medya da bunlar döndü. Halbuki o tamamen arkadaki 70-80 insan grubunu geçirmek için kaçakçıların zorladığı bir atmosferdi. Türk silahlı kuvvetleri de havaya ateş açarak bu grubu geriye püskürttü. Aynı şekilde hint keneviri ekilmiş alanlar var. Sadece silahlı unsuların değil terörün bütün yönlerinin ortadan kaldırılması ve onlara ciddi maddi destek sağlayan insan kaçakçılığı gibi uyuşturucu kaçakçılığı gibi alanlara da müdahale edilecek. Bununla ilgili gerekli çalışmalar yapılıyor.

MOBİL ZIRHLI KAAKOLLAR

Terör bizim için sadece Nusaybin’deki eli silahlı ya da oraya bombaları döşeyen insan yada İstanbul’daki bombalı saldırıda bulunan insandan ibaret değil. Bunların arkasında siyasi destekler var, lojistik destekler var, istihbari destekler var. Kuzey Suriye ve Kuzey Irak’ta elde etmiş oldukları mevzile üzerinden Türkiye'ye verdikleri zararlar var. Dolayısıyla terörle mücadele silahlı bir mücadeleden ibaret değil sadece. Ne gerekiyorsa mobil merkezlerin kurulması, sınır güvenliğinin güçlendirilmesi bunların hepsi konuşuluyor ve uygulamaya konuluyor. Mesela huzur ve demokrasi eylem planı diye ortaya koyduğumuz eylem planı bütün bakanlıkları, kamu kurum ve kuruluşlarının teklifleriyle oluşan neler yapılacağı konusunda 80 maddelik bir liste vardı. Bunun aşağı yukarı 50 maddesi bitmiş oldu. Ama devam edecek.Terör örgütlerinin çok sayıda üst düzey yöneticisi bu süreçte etkisiz hale getirildi. Türkiye kendisine tehdit oluşturan her unsura karşı gerekli tedbirleri alır.

TERÖRLE İLİŞKİSİ BELİRLENEN BELEDİYE BAŞKANLARI İÇİN ADIM  

Şimdiye kadar terörle ilişkili olduğu tespit edilmiş çok sayıda belediye başkanı ve meclis üyesi hakkında gözaltı kararı, tutuklama kararı, görevden el çektirme kararı alındı. Siz felanca ildeki felanca belediye başkanına yüzde 70-80 oy vereceksiniz, yollarını yapsın, oyun alanları yapsın diye. Ama siz bu hizmetleri yapmayacaksınız aksine çukur kazanlara belediye araçlarıyla hizmet edeceksiniz, taşeron firmalar üzerinden örgüt elemanlarını işe alacaksınız, bir takım ihaleler üzerinden de dağa kaynaklar aktaracaksınız. Bunlar kabul edilecek şeyler değil. Bunlarla ilgili mevzuat açıktır. Ama gerektiğinde maliye müfettişler, mülkiye müfettişleri ilgili müfettişler başbakanlığın kontrolünde bir belediyeye gider incelerle ve yasadışı bir takım hususlar varsa tespit edilir ve soruşturmalar sürdürülür. Neticesinde de gerekli tedbir ortaya konulur. Yeni bir takım yasal düzenlemelerde gerekebilir bunları da konuşuyoruz.Bir suistimal varsa örgüt elemanlarını işe alıyorsa, ya da  bir takım şirketler oluşturup onların üzerinden verdikleri paralarla örgüte maddi destek sağlıyorsa buna seyirci kalınacak değildir. Gerektiğinde belediye başkanları yasal olarak görevden alınıyorsa onların yerine bu görev sürdürülecektir. Meclis kapanmadan gündeme gelmesi de en doğru yoldur.

MECLİS TEMMUZDA ÇALIŞABİLİR
Belediyelere terör düzenlemesinin Meclis kapanmadan gündeme geleceğini anlaşma olması durumunda Meclis'in temmuzda da çalışabilir.

FİRUZAĞA'DAKİ PLAKÇI BASKINI 

Çirkin. Tam bir IŞİD'ci kafasıdır. Türkiye'ye yakışmayan bir saldırı. Hiç kimsenin bir kaç kişinin yapmış olduğu kimsenin savunmadığı saldırıyı,  Müslüman ahaliye hakaret etmeye, inançlarıyla dalga geçmeye çalışmasın. Densiz bir saldırı. Kutuplaşmanın zemini ortaya çıkmasın. Kabul edilebilir bir durum değil.

"İSRAİL KONUSUNDA HENÜZ SON NOKTAYA GELİNMEDİ TÜRKİYE KENDİ GÖRÜŞLERİNDEN TAVİZ VERMEYECEK"

Boşu boşuna Mavi Marmara seyahatine çıkmadılar. Kardeşlerimiz şehit oldu. Toplumsal iradenin aleyhine asla bir şey yapmadık, yapmayacağız. Başından beri söylediğimiz 3 şey vardı, özür, tazminat, ablukanın kaldırılması gibi. Anlaşma henüz son noktaya gelmiş değildir. Türkiye kendi görüşlerinden taviz vermeyecek. İsrail ile ilişkileri bozan Türkiye değildir.

GECEKONDU HÜKÜMETİ DEĞİLİZ

Türkiye, gecekondu hükümeti değil. Yarın hükümeti kapatıp gitmiyoruz. Gecekondu hükümeti değiliz. Bütün analizler, uygunluk ve etki analizleri yapılıyor. Ümit ederiz ki AYM'den dönmez.

"FAİZ İNDİRİMİNİN OLUMLU OLACAĞINI ÜMİT EDİYORUZ"

Bu hükümet ile birlikte bir değişime gidiyoruz. Üretime dayalı yeni bir ekonomik safhaya geçilmiştir. İndirimin olumlu olacağını ümit ediyoruz.

 
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »