25 Haziran 2018, Pazartesi

Numan Kurtulmuş'tan flaş Münbiç açıklaması

Beştepe'deki Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş terörle mücadele için 10 bin özel harekat polisi alınacağını söyledi. Haşdi Şabi güçlerinin Musul operasyonu içinde olmadığını belirten Kurtulmuş, "Haşdi Şabi operasyon içinde değildir ve Musul'a girmesi önlenecektir" dedi.

31 Ekim 2016 Pazartesi 17:26
Numan Kurtulmuş'tan flaş Münbiç açıklaması
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  başkanlığında  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı bitti. Toplantı sonrası Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklama yapıyor. İdam tartışmaları ile ilgili konuşan Kurtulmuş, "Ak Parti olarak biz bu kararı alma için yeterli çoğunluğa sahip değiliz. Toplumsal bir talep var. Siyasetin bu talebi değerlendirmesi gerekir. Ancak henüz böyle bir değerlendirme yok" dedi.Kurtulmuş 10 bin Özel Harekat Polisi ve 5 bin korucu alınacağını açıkladı.

Terörle mücadele konusunda da önemli bilgiler veren Kurtulmuş'un açıklamalarının satır başları şöyle:

DEAŞ ile mücadele verirken aynı zamanda bu örgütün yandaş bulmasını engelleyecek tedbirler almak güvenlik stratejimizin bir parçasıdır. Son zamanlardaki koordineli çalışmalar devam ettikçe terör örgütlerinin köşeye sıkıştığını görüyoruz. 296 çok önemli olay engellenmiştir. Bunlar içeriside araçlı saldırılar, suikastlar var. Koordineli çalışmalar sonucu 296 çok önemli olayın bu yıl içinde engellenmiş olması fevkalade değerlidir.

YA MÜNBİÇ PYD'DEN TEMİZLENECEK YA DA...

Suriye'de, Türkiye sınırlarını etkileyecek adımların atılmasıyla ilgili Fırat Kalkanı operasyonunu düzenliyoruz. Planlandığı şekilde seyretmektedir ve Türkiye hedeflerini gerçekleştirerek, güvenli bölgenin oluşması için adımlarını atmaktadır. İlgili bütün ülkelerle diplomasi yürütülmelidir. ÖSO lojistik olarak destekleniyor. İstenmedik bazı hadiselerin karşımıza çıkmaması için ilgili kesimlerle müzakereler yapılıyor. Ya Münbiç PYD'den tamamen temizlenecek söz verildiği gibi, ya da Münbiç'in temizlenmesi için ÖSO'ya gerekli destek verilecektir. 

HAŞDİ ŞABİ'NİN MUSUL'A GİRMESİ ENGELLENECEK

Musul operasyonunda Musul halkının bu işin esası olması uluslararası koalisyonun ana hedefi olması gerekir. Haşdi Şabi operasyon içinde değildir ve Musul'a girmesi önlenecektir.  Nenova Muhafızları, Peşmergeler operasyonunun içindedir. Haşdi Şabi operasyon içinde değildir. Telafer, Musul'un emniyetini sağlayan şehirlerdendir. Telafer'in temizlenmesi sağlanması Türkiye'nin esas üzerinde durduğu noktadır. Telafer'e yapılacak saldırıya Türkiye'nin seyirci kalmayacağını ifade etmek isterim.

FIRAT KALKANI BİTTİKTEN SONRA RAKKA!

Bir diğer önemli meselede Rakka operasyondur. Rakka'ya müdahale meşru ordularla yapılmalıdır. Fırat Kalkanı bittikten sonra Rakka operasyonu olacaktır. Sahada askeri gereklilikler var. Türkiye üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye gayret ediyor. İlgili bütün taraflarla da temaslar sürdürülüyor.
 

GÜLEN'İN İADESİ: BOZDAĞ'IN ZİYARETİ SÜRECİ HIZLANDIRDI

Türkiye'ye karşı operasyonları yöneten ve 15 Temmuz'un arkasındaki bir numaralı bu kişi operasyonları yönlendirebilecek imkanlara sahiptir. Bu imkanların alınması dostluk gereğidir. Görüşmeler ümit verici geçmiştir. Sürecin hızlandığını ifade etmek isterim. Aradaki ilişkileri daha net hale getirdiği ve FETÖ'nün iadesi veya geçici tutuklanması sürecinin hızlandığını ifade etmek isterim. Gerekli adımların atılması ricasında bulunulmuştur. İnşallah Türkiye'ye bu büyük kabusu yaşatan örgüt liderinin Türkiye'ye iadesi kısa sürede mümkün olur veya geçici tutuklanması mümkün olur. 
 

YAKALANAN ÜST DÜZEY PKK'LI 

Bu kişinin adını açıklamamız mümkün değil. PKK operasyonları bakımından önemli bir kişi. Sorgulanmasında çok sayıda bilgi ortaya çıktı. Bu bakımdan güvenlik birimlerimiz önlemlerini alacaktır. Kilit bilgilere sahip. Sorgulanmasıyla, Sayın Kışanak'ın yargılanması arasında bağlantı yoktur. 

CUMHURİYET GAZETESİNE OPERASYON 

Cumhuriyet gazetesinin yazar kadrosuna yönelik operasyon değil, Cumhuriyet Gazetesi Vakfına ilişkin, Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma var. Ağustos ayının 18'inde başlatılan bir soruşturmadır. Dün itibariyle arama, el koyma ve gözaltı kararları verilmiş, ilgili kişilerle ilgili bu uygulama başlatılmıştır. Devam eden hukuki süreç var, hep beraber bu süreci izleyeceğiz. En kısa zamanda sürecin sonucunu göreceğiz.
 

İDAM TARTIŞMALARI

15 Temmuz'dan sonra milletimiz bunu bizden istedi. Cumhurbaşkanımız başından beri ifade etti. "Parlamento önüme bu kararı getirirse ben onaylarım" dedi. İdam tartışması Sayın Cumhurbaşkanımız söyledi diye gündeme gelmiş değildir. 15 Temmuz akşamından sonra bizler siyasetçiyiz, nereye gidersek gidelim, milletimizin büyük çoğunluğu idamdan bahsediyor. Demokratik bir siyaset, kamuoyunun tercihlerini yok sayarak yol alamaz. AK Parti olarak bütün bunları kendi aramızda değerlendiriyoruz. Ak Parti olarak biz bu kararı alma için yeterli çoğunluğa sahip değiliz. Toplumsal bir talep var. Siyasetin bu talebi değerlendirmesi gerekir. Ancak henüz böyle bir değerlendirme yok. Diğer partilerin üzerinde tartışacağı bir konudur. Parlamento gündemine taşır ve idam kararı istikametinde bir sonuç çıkarsa adım atılır. 

İSTİHBARATIN YAPILANDIRILMASI

Çalışmalar mevcut zamanı geldiğinde TBMM gündemine gelir. İstihbaratın yeniden yapılandırılmasına yönelik ihtiyaç mevcuttur. 

DİYARBAKIR BELEDİYESİ'NE KAYYUM ATANACAK MI?
 Kışanak ile devam eden süreç var. Dosyaya göre gerekli işlemler yapılır. 

9KHK ELEŞTİRİLERİ

 AK Parti hükümeti olarak Meclis'te çoğunluk problemimiz var mı? Hangi yasayı getirsek tartışılır, Türkiye gündemini meşgul eder zamanla çıkar. AK Parti çoğunluğu ile bir yasayı çıkarmaya sahip olan iktidar partisi değildir. KHK'lerdeki bizim temel amacımız etkin, süratli ve sonuç alıcı işler yapmaktır. Bu konular, normal şartlarda bir düzen içinde yapılamayacak işlerdir. Buradaki amaç parlamentoyu bypass etmek değil; etkin, süratli sonuçlar alabilmektir. 
BAŞKANLIK SİSTEMİ 

İki tür yol takip edilebilir. Biri çok kapsamlı bir anayasa değişilik teklifidir. Bu hazırlığımız tamamlanmıştır. Bir de daha dar kapsamlı anayasa paketi hazırdır. Anayasa deyince bizim tek başına gücümüz yetmiyor. Diğer partilerin tavırlarını görmemiz lazım. Sayın Bahçeli'nin beyanları açıktır. Burada MHP'nin nasıl tavır takınacağı, CHP'nin nasıl tavır takınacağı bizim için önemlidir. Tek başına halledemezsek topa girmeyiz. Konsensus gerekirse onu ararız. Buna göre takvimi işletmeye başlarız. Müzakere süreci işletilmelidir, diğer partilerin görüşlerini değerlendirmeliyiz. 330'u aşacak irade görürsek gündeme getiririz.

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »