O gecenin en yakın tanığı Berat Albayrak anlattı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde Marmaris'ten İstanbul'a gelen Enerji Bakanı Albayrak, yaşananları anlattı: "Cumhurbaşkanımız o gece besmele çekti, iki rekat sefer namazını kıldı ve sonra o geceyi yönetti."

22 Temmuz 2016 Cuma 18:13
O gecenin en yakın tanığı Berat Albayrak anlattı!
15 Temmuz darbe girişimi gecesi Marmaris'te Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, AHaber canlı yayınında yaşananları anlattı.

Bakan Albayrak'ın sözleriyle işte o gece:

"O gece ilk olarak Başbakan ile konuştuk. Bahsettiğimiz insan Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük siyasetçisi. 2006 danıştay krizi ile başlayan bugün de başka yöntemlerle devam eden sürekli darbe girişimlerine maruz kalmış bir hükümetten bir liderden bahsediyoruz. Cumhurbaşkanımız bu süreci de çok kontrollü ve sakin bir şekilde yönetti.

CUMHURBAŞKANIMIZ O GECE BESMELE ÇEKTİ VE...

Cumhurbaşkanımız o gece besmele çekti, iki rekat sefer namazını kıldı ve sonra o geceyi yönetti.

Birçok şey yaşadık bu süreçte ama benim aklımda kalan o gece haydi besmele deyip helikoptere binmemizdi.

ÜÇ TANE HELİKOPTER KEŞİF UÇUŞU YAPIYORDU

Üç tane helikopter üzerimizde keşif uçuşu yapıyordu. Hasan Doğan bey de büyük bir kahramanlık gösterdi. Biz alternatifleri değerlendirdik. Hasan Bey'den o arada gerekirse sizi Yunan adalarına götürebiliriz diye bir teklif geldi ve Cumhurbaşkanımız bu duruma tepki gösterdi.

Biz Anadolu Ajansı ve TRT'ye görüntüleri ulaştırdığımızı düşünüyorduk ancak onlara ulaştıramadığımızı farkettik. Ardından Cumhurbaşkanımızın mesajı için ulusal kanallarla irtibata geçtik. İstanbul Emniyet Müdürümüz kahramanca bir duruş gösterdi.

Eş zamanlı birçok talimatlar verildi, verilen bütün talimatlar liderliği ve bu liderliğin ferasetle beslendiğini ortaya koydu.

DÖRT ALTERNATİF

Biz dört tane alternatif oluşturduk. Uçak kalktıktan sonra Cumhurbaşkanımız nereye gideceğine karar verdi. Uçak havada belli bir süre gittikten sonra nereye gideceğini, son dakika İstanbul'a gideceğini söyledi.

Liderlik riskli anlarda doğru karar verebilmek ve yönetebilmektir. Sayın Cumhurbaşkanımız bu özelliğe sahip.

Cumhurbaşkanımız darbe girişimini öğrendiğinde ilk tepkisi gayet güçlü ve sakindi. Beklenildiği gibi bir tepki vermedi, sadece dinledi.

Dün ve evvelsi gün Cumhurbaşkanımız röportajlarında bahsetti. Darbe girişimi ile ilgili gerekli bilgilendirmenin yapılmadığını anlattı.

Cumhurbaşkanımıza milyonlarca insanın muhabbeti var, onların duasıyla atlattık."

***

SEFER NAMAZI

İslam peygamberi Hz. Muhammed, yolculuğa çıkmadan önce abdest alıp iki rekat namaz kılardı.

Peygamberimiz aynı şekilde seferden dönünce de evine dahi uğramadan doğrudan mescide gider ve iki rekat namaz kılardı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »