O köy için karar verildi!

Çankırı'da, çevresinde yer sarsıntılarına bağlı oluşan 15 metre derinliğindeki çukurlar nedeniyle vatandaşların korkuyla yaşadığı İnandık Köyü başka bir yere taşınıyor. Köy dışındaki obrukların yanı sıra köyün altında da boşluklar oluştuğunun tespiti üzerine yapılan jeolojik incelemenin ardından 65 hanenin Çankırı-Ankara karayolu kenarındaki yeni yerleşim yerine taşınması kararlaştırıldı

13 Ekim 2015 Salı 13:43
O köy için karar verildi!

Çankırı'da çevresinde yer  sarsıntılarına bağlı derin çukurlar oluşan ve bu yüzden vatandaşların korkuyla  yaşamını sürdürdüğü köyün, yapılan jeolojik incelemenin ardından taşınmasına  karar verildi. 
 
Merkeze bağlı İnandık köyü çevresinde bu yılın ilk aylarında yer sarsıntılarına bağlı olarak oluşan 15 metre derinliğindeki çukurlar nedeniyle  vatandaşlar büyük korku yaşadı. Meydana gelen derin çukurlar nedeniyle bölgede  "Obruklu köy" olarak anılan İnandık köyü, zaman zaman deprem gibi sarsıntılar  yaşamaya devam ediyor. Sarsıntılara bağlı olarak evlerde meydana gelen çökmeler  ve çatlamaların ardından yapılan inceleme neticesinde köyün yaklaşık 1,5  kilometre uzaktaki başka bir araziye taşınmasına karar verildi. 
 
KÖYÜN ALTINDA DA BOŞLUKLAR VAR
 
İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü HASAN Sait Korkutata, köy sakinlerinin kendilerine Ocak ayında başvuruda  bulunduklarını ifade etti. 
 
Ekipler tarafından yapılan incelemede köyün altında boşluklara  ulaşıldığını aktaran Korkutata, "Vatandaşlar köyde sarsıntılar olduğunu ve  çukurlar açıldığını söyleyerek bize başvuruda bulundu. Biz de yaptığımız  incelemede köyün dışındaki obrukların yanı sıra köyün altında boşluklar  oluştuğunu tespit ettik. Bu detayları afad yönetim başkanlığına sunduk" dedi. 
 
Jeolojik incelemenin ardından köyün Çankırı-Ankara karayolu  kenarındaki yeni bir yerleşim yerine taşınması kararı alındığını ifade eden  Korkutata, şunları kaydetti: "Köyün çevresinde yaklaşık 5 tane obruk oluşmuş. Bu obrukların en  büyüğü 15 metre derinliğinde bin 366 metrekare büyüklüğünde. Çalışmalar  tamamlanınca köyün yaklaşık 1,5 kilometre uzağında yer tespiti yaptık. Ankara  yolu kenarında yaklaşık 236 dönüm büyüklüğünde hazineye ait bir alanı yerleşim  yeri olarak tespit ettik. Burada da inceleme yaptık. Yerleşim yeri olması için  hiçbir engel göremedik. Burayla ilgili imar çalışmalarını başlattık. İşlerimiz  bittikten sonra köy sakinlerimiz evlerini yeni yere yapmaya başlayacak." 
 
Köyde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı 72 konteyneri yeni yerleşim  yerinin yakınına yerleştirdiklerini belirten Korkutata, herhangi bir olumsuzluğa  karşı da gerekli tedbirleri aldıklarını ifade etti. 
 
65 HANE TAŞINACAK...
 
Köyde yaşayan 65 haneyi buraya taşıyacaklarını belirten Korkutata,  "Herkese bin metre kare büyüklüğünde bir arazi vereceğiz. Başkanlık olarak evini  yapana yardım yani EYY yöntemiyle vatandaşımıza yardım yapacağız. Köylülerimiz  kendi evlerini kendi yapacak. Yer ücretsiz olacak, biz faizsiz kredi verip  denetimini yapacağız. Bu şekilde köyü yeni yerine taşıyacağız. İleri ki  zamanlarda bölgeye ev yapmak isteyen olursa onlar da gelebilir" ifadelerini  kullandı. 
 
DEPREM GİBİ SARSINTI OLDU
 

Köy Muhtarı Salih Karaca da köy sakinlerinin alınan kararı  memnuniyetle karşıladığını kaydetti. Sarsıntılarla Ocak ayında tanıştıklarını belirten Karaca, "Birkaç kez  deprem gibi sarsıntı oldu. Biz, bu sarsıntılar her yerde oluyor zannettik. Sonra etrafımızdaki köyleri aradım fakat o köylerde herhangi bir şey olmadığını öğrendim. Sadece bu sarsıntıların bizim köyde olduğunu anladık. Obrukları da görünce durumu AFAD'a bildirdik. Yapılan incelemede köyün yerinin tehlikeli olduğunu ifade ederek yeni bir yere taşınması kararı aldılar" dedi. 
 
   Zaman zaman ufak çaplı yine sarsıntılar yaşandığını belirten Karaca,  "Yeni köy yerleşim yeri çok güzel, köy sakinlerimiz de yeni yeri çok seviyor.  Bizi daha sağlam ve iyi bir yere taşıyacaklar. Eski yere göre çok daha güzel bir  yer seçildi. Şimdilik ağaç yok ama biz 10 yıl içerisinde burayı çok değiştiririz"  şeklinde konuştu. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »