O suikastçi 35 yıl sonra serbest!

Washington Hilton Oteli çıkışında ateş açtığı ABD Başkanı'nı yaralayan John Hinckley Jr., akıl hastanesinde geçen yılların ardından salıverilecek.

27 Temmuz 2016 Çarşamba 17:22
O suikastçi 35 yıl sonra serbest!
Dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan'a 30 Mart 1981’de Washington Hilton Oteli’nin çıkışında silahlı saldırı düzenleyen John Hinckley Jr.'ın serbest kalmasına hükmedildi. Hinckley, akıl hastanesinde tutuluyordu.

Saldırı sonucunda Başkan Reagan ve aralarında Gizli Servis koruması Tim McCarthy’nin de bulunduğu üç kişi ağır yaralandı.

Koruma McCarthy, 2012 yılında suikasti şu cümlelerle anlatmıştı:

"Reagan’ı konuşmasının ardından otelden çıktığı sırada kalabalığı kolaçan ettiğimi hatırlıyorum. Geriye dönüp Başkan’a baktım. Birden John Hinckley, güvenlik halatlarını atlayıp ileri çıktı.

Elindeki altıpatları Başkan’a doğrulttu ve ateş etti. Herşey bir anda oldu. Silahın sesinden ve aldığım Duman kokusundan, nereden ateş edildiğini anlamam mümkün oldu.

Silah sesleri devam etti. Bir kurşun Başkan Reagan’ın zırhlı limuzininden sekti. Aracın fırlayıp gitmesinden seken merminin Başkan Reagan’ı yaraladığı anlaşılıyordu. Silah sesleri sona erdiğinde polisler ve korumalar Hinckley’i yere yatırdı ama Başkan’la birlikte üç kişi yaralandı.

Mahkeme, suikast girişimi sonrasında John Hinckley’nin akli dengesinin bozuk olduğuna karar verdi ve saldırgan bir akıl hastanesine kapatıldı.

Ronald Reagan, 2004 yılında yaşamını yitirdi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »