26 Mayıs 2018, Cumartesi

O taşların sırrı ortaya çıktı

Bingöl'ün Sarıçiçek köyüne düşen meteorun Howardite ve Eucrite türüne ait olduğu belirlendi.

10 Aralık 2015 Perşembe 23:49
O taşların sırrı ortaya çıktı

Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölüm Başkanı Prof.  Dr. İskender Demirkol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sarıçiçek köyüne 2  Eylül'de düşen gök taşı ile ilgili üniversitenin oluşturduğu ekibin yaptığı  araştırmanın sonuçlandığını söyledi. 
 
Gök taşının atmosfere girerken Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nin  (NASA) uyduları tarafından da tespit edildiğini aktaran Demirkol, 50 santimetre  çapındaki meteorun atmosferde, yaklaşık 40 kilometre yükseklikte parçalandığını  ve dik bir şekilde yeryüzüne düştüğünü belirtti. 
 
Düşmenin ardından NASA'dan Dr. Peter Jenniskens ve İstanbul  Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ozan Ünsalan'ın bölgeye geldiğini ifade eden  Demirkol, kendisinin de dahil olduğu ekibin 4 gün süreyle Sarıçiçek Köyü ve  civarında araştırma yaptığını anımsattı. 
 
- "Analiz sonuçları, NASA'ya gönderildi" 
 
Demirkol, NASA ile 21 üniversitenin katılımıyla Sarıçiçek Meteoritleri  Konsorsiyumu oluşturulduğuna işaret ederek şöyle konuştu: 
 
"Konsorsiyumdaki her üniversite, belirlemiş olduğu çalışmaları yaptı.  Analizlerin bir kısmı, üniversitemizin laboratuvarlarında yapılarak elde edilen  datalar, NASA'ya gönderildi. NASA ile irtibat halinde çalışıyoruz. Yapılan  incelemeler neticesinde düşen meteorun Howardite ve Eucrite türü meteor olduğu ve  içerisinde 60 elementin bulunduğunu tespit ettik. Konsorsiyumun kaydettiği 250  civarında meteor var. Bu meteorların büyüklükleri, 2 gramdan başlayarak bin 470  grama çıkıyor." 
 
- "Araştırma sonucu NASA'da toplanacak" 
 
Sarıçiçek köyüne düşen gök taşlarından kayda geçmeyenler de olduğunu  dile getiren Prof. Dr. Demirkol, çalışmaların devam ettiğini söyledi. 
 
Bulunan gök taşlarının Rusya, Almanya ve diğer ülkelerden gelen bazı  insanlar tarafından gramı 35  dolar ile 50 dolar arasında değişen fiyatlarla  satın alındığına dikkati çeken Demirkol, şunları kaydetti: 
 
"Araştırma sonucu NASA'da toplanacak ve neticelendirilecek. Analiz  sonucunda, titanyum ağırlıklı olmak üzere, toryum, uranyum gibi 60 tür element  tespit ettik. Düşen meteorun maddi değerinin yüksekliği, içerisindeki  elementlerden kaynaklanmıyor, nadir düşen bir meteor cinsi oluşundan  kaynaklanıyor. Dünyaya düşen meteorların yüzde 99'u aynı cinsten oluşuyor.  Bingöl'e düşen meteor ise yüzde 1'lik kısıma giriyor." 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »