Obama'dan flaş 'İncirlik Üssü' açıklaması

ABD ordusu tarafından kullanılan İncirlik Hava Üssü'nün, Türkiye'nin kararıyla bir süreliğine kapatıldığı bildirildi. Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama, Ulusal Güvenlik Konseyi'ni toplama kararı aldı.

16 Temmuz 2016 Cumartesi 18:49
Obama'dan flaş 'İncirlik Üssü' açıklaması
Associated Press'e konuşan bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi, Adana İncirlik'teki üssün, Türk hükümetinin kararıyla birkaç saatliğine kapandığını ancak daha sonra açıldığını belirtti. Üssün neden kapatıldığına dair açıklama yapılmadı.

CNN International'in haberine göre, ABD'nin Adana Konsolosluğu, İncirlik HavaÜssü'nün Türk yetkililerce giriş-çıkışa kapatıldığını bildirmişti. Konsolosluk ayrıca,İncirlik Üssü'nde elektriklerin kesildiğini duyurmuştu

Konsolosluk, ABD vatandaşlarını, ikinci bir bildirime kadar üsten uzak durmaları için uyarmıştı.

ABD'li bir Savunma Bakanlığı yetkilisi ise AFP'ye yaptığı açıklamada, ABD ordusunun İncirlik hava üssünü kullanarak IŞİD'e karşı düzenlediği saldırıları askıya aldığını belirtti. Yetkili, hava sahasnın kapanmasından ötürü operasyonların durduğunu ifade etti.

OBAMA'DAN FLAŞ KARAR

Öte yandan Beyaz Saray, ABD Başkanı Obama'nın, Türkiye'deki gelişmelerin ele alınması için önümüzdeki saatlerde Ulusal Güvenlik Konseyi'ni toplayacağını açıkladı.

Obama, toplantıda ulusal güvenlik ve dış politika ekibinden Türkiye'deki songelişmelerle ilgili bilgilendirilecek.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »