Obama'dan İngiltere açıklaması!

İngiltere'nin AB'den ayrılma kararının ABD-İngiltere ilişkilerine zarar vermeyeceğini vurgulayan ABD Başkanı Barack Obama, "AB, bizim vazgeçilmez ortaklarımızdan biri olmaya devam edecek" dedi.

24 Haziran 2016 Cuma 22:55
Obama'dan İngiltere açıklaması!
Obama, Stanford Üniversitesi'nde 21. Yüzyıl Küresel Girişimcilik  Zirvesi'nde yaptığı konuşmada İngiltere'nin AB'den ayrılma kararıyla ilgili  değerlendirmelerde bulundu.

İngiltere Başbakanı David Cameron ile bir telefon görüşmesi yaptığını  aktaran Obama, iki ülke arasındaki ilişkilerin bugüne kadar olduğu gibi devam  edeceğinin vurgulandığını bildirdi.

Cameron ile yakın bir dostluğunun olduğunu ifade eden Obama, iki ülke  arasındaki ekonomik ve finansal ilişkilerin aynı biçimde sürdürülmesi için ilgili  birimlerin yakın çalışmaya devam edeceğini de belirtti.

Ayrıca Almanya Başbakanı Angela Merkel ile de telefonda görüştüğünü  aktaran Obama, ABD ile Avrupalı müttefik ülkelerin önümüzdeki süreçte de yakın  çalışmaya devam edeceği konusunda Merkel ile mutabakat içinde olduklarını  vurguladı.

Konuşmasında İngiltere'nin AB'den ayrılma kararının ABD-İngiltere  ilişkilerine zarar vermeyeceğini vurgulayan Obama, "AB, bizim vazgeçilmez  ortaklarımızdan biri olmaya devam edecektir" dedi.

NATO ittifakının küresel güvenlik noktasındaki önemini sürdüreceğini  anlatan Obama, dünyanın önemli bir geçiş sürecinden geçtiğini ve bu sürecin hem  fırsatlar hem de tehditleri beraberinde getirdiğini kaydetti.

İngiltere'de dün yapılan referandumda halkın yüzde 52'si AB'den  çıkılması, yüzde 48'i ise AB'de kalınması yönünde oy vermişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »