Obama'dan sürpriz Türkiye kararı

Eski büyükelçi Ankara'ya dönüyor...

6 Eylül 2014 Cumartesi 2:35
Obama'dan sürpriz Türkiye kararı
ABD Başkanı Barack Obama, Türkiye'nin taşıdığı önem nedeniyle Ankara Büyükelçiliği'ni boş bırakmamak için alışılmadık bir uygulamaya imza attı. Obama, Senato engelini kısa süreli olarak aşmak için ABD'nin eski Ankara Büyükülçesi Ross Wilson'u Ankara'ya Maslahatgüzar olarak gönderdi. Wilson, yarın Ankara'da olacak.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklama şöyle:

"ABD Başkanı Barack Obama tarafından Ankara Büyükelçiliği görevine aday gösterilen John Bass, 50’yi aşkın büyükelçi adayıyla birlikte ABD Senatosu’nun onayını almayı beklemektedir. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, böyle önemli bir pozisyonda herhangi bir boşluk oluşmaması amacıyla ve aciliyet gerektiren bölgesel sorunlara anında cevap verebilme konusunda Türkiye ile ABD arasındaki güçlü ilişkilerin oynadığı merkezi rolü dikkate alarak, 2005-2008 yılları arasında ABD’nin Ankara Büyükelçiği görevini yürüten Ross Wilson’dan, geçici olarak Maslahatgüzarlık görevini icra etmek üzere Ankara’ya dönmesini talep etmiştir.

Wilson’ın, 6 Eylül 2014 tarihinde Ankara’ya gelmesi beklenmektedir."

ROSS WİLSON KİMDİR?

Ross Wilson, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nde Maslahatgüzarlık görevini geçici olarak yürütmek üzere 6 Eylül 2014 tarihinde Ankara’ya gelmiştir. 2000-2003 yılları arasında Amerika’nınAzerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak görev yapan ve 2005-2008 yılları arasında Amerika’nın Türkiye Büyükelçiliği görevini yürüten Wilson, daha sonra çalışmalarını akademik alanda ve düşünce kuruluşlarında yürütmek üzere emekliye ayrılmıştır.

Ross Wilson, Amerikan Dışişleri’ndeki 30 yıllık kariyeri süresince Moskova ve Prag’da Büyükelçi,Avustralya’nın Melbourne kentinde ise Başkonsolos olarak görev yapmıştır. Washington’daki görevleri kapsamında Wilson, 1997–2000 yılları arasında Serbest Büyükelçi Başvekili ve Dışişleri Bakanı’nın eski Sovyetler Birliği’nden doğan yeni bağımsız devletlerden sorumlu Özel Danışmanı görevlerinde bulunmuştur. Dışişleri Bakanlığı’nda Yönetici Sekreter Yardımcısı olarak Dışişleri Bakanları Baker, Eagleburger ve Christopher için çalışan Wilson, Dışişleri Bakan Yardımcısı Robert B. Zoellick’in Yönetici Asistanı ve Personel Şefi olarak görev yapmıştır. Wilson, ABD Ticaret Temsilcisi ofisinde Amerika Serbest Ticaret Bölgesi (FTAA) girişimi için Kıdemli ABD Müzakerecisi olarak da çalışmış; kariyerinin erken dönemlerinde ise Dışişleri Bakanlığı’nın Sovyetler Birliği ve Mısır’la ilişkiler ofislerinde çeşitli görevlerde bulunmuştur.

George Washington Üniversitesi Elliot Uluslararası İlişkiler Fakültesi’nde 2009 yılından bu yana misafir öğretim üyesi olarak ders veren Wilson, 2010-2014 yılları arasında Washington merkezli bağımsız düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nin Dinu Patriciu Avrasya Merkezi Direktörlüğü görevini yürütmüş; Sovyetler Birliği, Türkiye ve çevre bölgeler konusundaki çalışmalara liderlik etmiştir. Wilson, halen konseyin akademik üyeleri arasında yer almaktadır.

Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis şehrinde doğan Wilson, lisans eğitimini Minnesota Üniversitesi’nde tamamlamış; Columbia Üniversitesi’nden ve Amerikan Ulusal Harp Okulu’ndan yüksek lisans diploması almıştır. Başkanlık Üstün Hizmet Ödülü ve çok sayıda Dışişleri Bakanlığı ödülünün sahibi olan Wilson, Türk Araştırmaları Enstitü1sü'nde (Turkish Studies Institute) yönetim kurulu başkanlığı, Eurasia Foundation danışma kurulu üyeliği ve American Friends of Turkey yönetim kuruluğu üyeliği görevlerini yürütmektedir. Ross Wilson, kendisi de Dışişleri Bakanlığı diplomatı olan Margo Squire ile evlidir ve çiftin iki oğlu vardır.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »