Obama'nın özür dilemesi gerekir

Eski ABD başkan adaylarından Arizona Senatörü John McCain, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in telefonunun dinlenilmesine ilişkin , "Merkel'in ne kadar kızgın olduğu aşikar. Başkan Obama'nın özür dilemesi gerekirdi" dedi.

11 Kasım 2013 Pazartesi 1: 7
Obama'nın özür dilemesi gerekir

Almanya'da haftalık yayımlanan Spiegel dergisine açıklamalarda bulunan McCain, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) Almanya Başbakanı Angela Merkel'in telefonunu dinlemesini eleştirdi.

"Belli derecede" casusluk yapıldığının görüldüğünü ancak mahremiyetin belli sınırlarının olduğunu belirten McCain, "Merkel'in ne kadar kızgın olduğu aşikar. Başkan Obama'nın özür dilemesi gerekirdi" ifadelerini kullandı.  Obama'nın dinlenme olayından haberdar olmamasının mümkün olduğunu ifade eden McCain, ancak Obama'nın konudan başkan olarak haberdar olması gerektiğini vurguladı. 

"Telefonumun dinlenilmesi benim için sorun değil. Çünkü telefonda yayınlanmayacak bir şey konuşmuyorum" diyen McCain, Edward Snowden gibi birinin gizli bilgilere sahip olmasını da "skandal" olarak değerlendirdi. McCain, "Snowden olayına ilişkin birinin sorumluluk alması gerekiyor. NSA Başkanı Keith Alexander'ın istifa etmesi lazım veya görevden alınması gerekiyor" dedi.

Alman hükümetinin Suriye konusunda çekimserliğini de eleştiren McCain, "Avrupa'nın en önemli ülkesi Suriye konusuna uzak duruyor. Bu utanç verici" diye konuştu. McCain, İran'ın nükleer programı ile ilgili yaptırımların hafifletilmesine karşı olduğunu, İran'ın uranyum zenginleştirme programını durdurması gerektiğini de sözlerine ekledi.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »