Öğretmenlere acil durum bilekliği

Güneydeki Aix-en-Provence bölgesindeki ilkokullarda öğretmen ve personel, üstünde bir alıcı bulunan bileklikle terör saldırısını anında polise haber verebilecek. 74 anaokulu ve ilkokulu kapsayan uygulamada 800 cihaz okullara dağıtıldı.

17 Eylül 2016 Cumartesi 16: 0
Öğretmenlere acil durum bilekliği
Fransa'nın güneyinde öğretmenler ve okul personeli acil durum bilekliği taşıyacak.

Fransız basınında çıkan haberlerde, Aix-en-Provence bölgesindeki ilkokul öğretmenleri ve okul personelinin, olası bir terör saldırısında polise haber verebilmek için, bileklerinde ya da boyunlarında elektronik kelepçe benzeri bir cihaz taşıyacakları duyuruldu.

Aix-en-Provence bölgesi yetkilileri tarafından da doğrulanan uygulama için, 74 anaokulu ve ilkokulda 160 bin euro maliyetindeki 800 cihaz okullara dağıtıldı.

Acil durum bilekliği, bir terör saldırısı anında, üzerindeki turuncu butona basıldığında otomatik olarak okula en yakın polis merkezine acil durum çağrısı yolluyor. Cihaz aynı zamanda okuldaki acil durum alarmını da devreye sokuyor.

Cihazlar önümüzdeki günlerde yapılacak üç terör saldırısı tatbikatı sırasında denenecek.

IŞİD'İN YENİ HEDEFİ OKULLAR

Charlie Hebdo saldırısından bu yana Fransa'da terör en ciddi sorun olarak ülke gündeminde. Kasım 2015'te 130 kişinin öldüğü saldırıyla beraber terör seviyesi en üst düzeye çıkarılmış ve olağanüstü hal ilan edilmişti.

Kasım 2015'ten bu yana OHAL altındaki Fransa'da Nice'de 15 Temmuz Milli Bayramı'nda gerçekleştirilen saldırıyla ise daha ciddi önlem ve yaptırımların uygulanacağı konuşulmaya başlanmıştı.

IŞİD'in üstlendiği saldırılardan sonra örgütün yayın organlarında Fransa'da yeni hedefin okullar ve öğrenciler olduğu duyurulmuştu. Bu bilginin ortaya çıkmasının ardından okullarda, 2016-2017  eğitim-öğretim dönemiyle beraber bir takım yeni uygulamaların da yürürlüğe gireceği konuşulmaya başlanmıştı.

Velilerin 'Okulların etrafını çelik duvarla kapatın', 'Her okula bir devriye polis ekibi konuşlandırın' gibi istekleri Fransız basınındaki haberlere yansımıştı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »