21 Haziran 2018, Perşembe

Oktay Vural: Mitinglerde kabadayılık yapmayın

Hükümetin İsrail politikasını eleştiren MHP'li Vural, "İsrail'i nasıl durduracaksınız? Öyle mitinglerde kof kabadayılık, kolpaçinoluk, laf kalabalığı yapmayın" dedi.

22 Temmuz 2014 Salı 0:32
Oktay Vural: Mitinglerde kabadayılık yapmayın
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına karşı hükümetin tavrını eleştirerek, "Ticaretin artıyor, İsrail'in güvenliğini oluşturacak Ortadoğu politikalarını takip ediyorsun. Peki İsrail'i nasıl durduracaksınız? Nasıl tepki ortaya koyacaksınız? Öyle mitinglerde kof kabadayılık, kolpaçinoluk, laf kalabalığı yapmayın" dedi.

Vural, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını kınadı.

Gazze'de sadece Filistinlilerin değil insanlığın katledildiğini ifade eden Vural, "Bu zalimler kadar onlarla el ele, birlikte onların politikalarını uygulayanların da sorgulanması gereken bir dönemdeyiz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze'ye yönelik saldırılar karşısında muhalefetin sessiz olduğunu söylediğini ifade eden ve bu yaklaşımı eleştiren Vural, şunları söyledi:

"Bu konuda tepki ortaya konmuşken bunları görmezden gelen ancak gözleri olup görmeyen, kulakları olup da duymayanlardır. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Ama haksızlık karşısında susmayanları susuyormuş gibi gösteren, kınamış olanları kınamamış olarak gösteren de dilli şeytandır. Sen ne hakla böyle bir meseleyi iç politika malzemesi yapıyor ve suçluyorsun. Erdoğan, bu meseleyi bir insanlık meselesi olmak yerine iç politika malzemesi yapıp, iktidar, muhalefet ekseninde bakıyor. Bu millet sana oy verdi. Dön bir aynaya bak, bu devletin yönetimi sana verildi. Devlet olarak senin konuşmaktan başka yapman gereken iş yok mu? Ne yaptın? Bu kötülüğü def etmek için ne söyledin, hangi yaptırımı uyguladın? 40 Gazzeli'nin öldüğü gece sanatçılarla, gülen yüzlerle selfieler çektiriyorsun. Muhalefete yönelik bu haksız ithamı aynen kendisine iade ediyorum. Ama meydanlarda palavradan İsrail'e gürlemekle, bağırıp çağırmakla, lafla icraat olmuyor."

Erdoğan'ın İsrail'e tavrında samimi olmadığını da ileri süren Vural, "Sahte one minute kahramanlığını icat edip pazarlıyorsunuz, ondan sonra da özür dilemek için kırk takla atıyorsunuz. Milletin onurunu ve şerefini ayaklar altına almış oluyorsunuz" dedi.

"12 yıllık iktidarı boyunca İsrail ne istedi de Erdoğan vermedi?" diye soran Vural, İsrail'le en stratejik ve önemli işbirliklerinin ve desteğin AK Parti iktidarı döneminde gerçekleştirildiğini savundu.

Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Erdoğan'ın görevi bölgedeki müslüman ülkelerin kalbini almaktır. Çünkü BOP Eşbaşkanı Erdoğan 21. yüzyılın Lawrence'liğine soyunmuştur. Büyük güçlerin büyük düşlerini gerçekleştirmek için Truva atı olarak kullanılmaktadır. Ey Recep Tayyip Erdoğan sözlerine diyeceğim yok. Ama icraatınla İsrail'in bu bölgedeki politikalarını takip ediyorsun, destekliyorsun. Ticaretin artıyor, İsrail'in güvenliğini oluşturacak Ortadoğu politikalarını takip ediyorsun. Peki İsrail'i nasıl durduracaksınız? Nasıl tepki ortaya koyacaksınız? Gazzeli çocukları vuran uçakların yakıtları nereden geldi? Malatya Kürecik radar üssünden temin edilen uydu yardımıyla İsrail'e koruma sağlıyor mu, sağlamıyor mu? Öyle mitinglerde kof kabadayılık, kolpaçinoluk, laf kalabalığı yapmayın."

Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığına da değinen Vural, Erdoğan'ın milletin kesesinden şahsi seçim kampanyası yürüttüğünü ileri sürdü. Türkiye ile sorunu olan dış güçlerin Erdoğan'ın adaylığını desteklediğini savunan Vural, "Cumhurbaşkanlığı kampanyası dış güçler tarafından sürdürülüyor. Senden cumhura baş olmaz" dedi.

Konuşmasında hükümetin IŞİD'e yaklaşımını da eleştiren Vural, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün TRT'de yayınlanan "Kızıl Elma" dizisinde IŞİD'e ilişkin olumsuz değerlendirmelerin işlendiği yönünde bir yazı hazırladığını ve 28 Nisan 2014 tarihinden sonra bu yazının tüm emniyet birimlerine gittiğini ve ardından da TRT'nin diziyi yayından kaldırdığını söyledi. Vural, söz konusu yazı olduğunu ifade ettiği bir belgenin fotokopisini de gazetecilere gösterdi. Bunun iktidarın IŞİD'e bakışını gösterdiğini ifade eden Vural, "Görülüyor ki IŞİD AKP hükümeti tarafından korunuyor ve kollanıyor" dedi.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Vural, bir soru üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan'ın, Adana'da durdurulan TIR'larla, Suriye'de terör örgütleri El-Kaide ve IŞİD'e silah taşındığının, soruşturma kapsamındaki belgelerle ortaya çıktığına ilişkin iddiasını değerlendirdi. Vural, "Çok vahim bir iddia. Açıklamalar insani yardım olduğunu iddia ediyordu. Bunlar silahsa bu silahlar kime gitti? Bu silahlarla IŞİD bizim konsolosumuzu mu rehin aldı, Türkmenleri mi sürdü? Bu silahlar kimin parasıyla alındı, kime götürüldü, hangi Müslüman Müslümana kırdırmak için kullanılıyor?" şekline konuştu.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın MİT'e devredileceğine ilişkin iddialarla ilgili soru üzerine ise Vural, bunun Türkiye'yi bir muhaberat devleti haline getirme kurgusu olduğunu söyledi. Vural, "MİT'in böyle bir dinleme mekanizmasının altyapısına sahip olması hepimizin iletişim özgürlüğümüzün MİT tarafından izleniyor olması demektir" dedi.

DHA
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »