21 Haziran 2018, Perşembe

Olay açıklama! "Herkes savaşa hazır olsun"

Polonya Devlet Başkanı Andrey Duda, katıldığı televizyon programında 'Tüm vatandaşlarımız savaş hazır olmalı' dedi.

21 Ekim 2015 Çarşamba 20:29
Olay açıklama! "Herkes savaşa hazır olsun"
Devlet kanalı TVP1'de yayınlanan bir programa katılan Duda, Polonya vatandaşlarını,Ukrayna'nın zulüm ve aşağılamalarına maruz kalan soydaşlarının yaşadığı eski Polonya topraklarını geri almak için savaşmaya hazır olmaya çağırdı. 
 
'TÜM VATANDAŞLARIMIZ SAVAŞA HAZIR OLMALI'
 
"Eğer modern Ukrayna, SSCB'nin eylemlerini kınıyorsa, o zaman 1939'a kadar Polonya'ya ait olan toprakları da gönüllü olarak geri vermeli" ifadesini kullanan Duda, Lviv, Ternopil, Ivano-Frankivsk, Volın ve Rivne'yi (2. Dünya Savaşı öncesinde Polesya, Galiçya ve Volini adlarını taşıyan bölgeler) geri alabilmek için çalışma başlattıklarını açıklayarak, tüm Polonya halkından destek istedi.
 
Polonya lideri, "Her vatandaşımız, üzerinde çok sayıda Polonyalının yaşadığı ve savunmamıza ihtiyaç duyan topraklarımızı geri almak için savaşmaya hazırlıklı olmalı" diye konuştu.
 
'KİEV SSCB'Yİ KINIYOR AMA KAZANDIRDIKLARINI İADE ETMİYOR'
 
Duda'nın açıklamasına destek veren programın sunucusu Elizabet Yaroviç de "Mevcut Ukrayna yönetimi, Sovyetler Birliği yüzünden acılar çektiğini söylüyor ama aynı zamanda 'Sovyet işgali' sayesinde kazandığı toprakları geri vermiyor" yorumunu yaptı.
 
2. Dünya Savaşı'ndan sonra Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti sınırlarına geçen eski Polonya toprakları, Kiev ile Varşova arasında anlaşmazlık yaratıyor. Polonyalı 'Kresy Wschodnie' (Doğu Sınırları) adlı sivil toplum hareketi, Ukrayna'nın batısında yer alıp eskiden Polonya vatandaşlarına ait olan mülklerin iadesi için nisan ayından bu yana hukuk mücadelesi veriyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »