Ömer Çelik Dünya Şehirleri Kültür Forumu'nda konuştu

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, kültürün stratejik olarak ele alınması gerektiğini söyledi.

14 Kasım 2013 Perşembe 23:19
Ömer Çelik Dünya Şehirleri Kültür Forumu'nda konuştu

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, kültür açısından yeni bir durumun ortaya çıktığını belirterek, "Kültür artık sadece bir şehri güzelleştiren, o şehirdeki bazı etkinlikleri ifade eden bir kavram olmaktan çıkıyor, tıpkı siyaset ve ekonomi gibi artık stratejik düzeyde ele alınması gereken bir kavrama dönüşmüş bulunuyor" dedi. 

İstanbul Ticaret Odası Meclis Salonu'nda düzenlenen Dünya Şehirleri Kültür Forumu'nun açılışında konuşan Çelik, küresel iletişim ve etkileşimin en yoğun yaşandıgı zamanda yaşanıldığını belirterek, bunun da bilinen tüm kavramlar üzerinde çok çarpıcı etkisi olduğunu söyledi. 

Siyasal açıdan yeni bir durumla karşı karşıya kalındığını dile getiren Çelik, artık şehirlerin devletler gibi siyasal aktörler haline geldiğini vurguladı. 

Çelik, "Şehirler devletlerle yarışan, zaman zaman devletleri aşan siyasi aktörler olarak önümüze çıkıyor. Kültür açısından da yeni bir durumla karşı karşıyayız. Kültür artık sadece bir şehri güzelleştiren, o şehirdeki bazı etkinlikleri ifade eden bir kavram olmaktan çıkıyor,  tıpkı siyaset ve ekonomi gibi artık stratejik düzeyde ele alınması gereken bir kavrama dönüşmüş bulunuyor" diye konuştu. 

Yakın zamana kadar küresel şehir denildiğinde akla, spor, siyaset, ulaşım ve eğitim gibi kavramların geldiğine dikkat çeken Çelik, artık küresel şehirler tanımının merkezine kültürel faaliyetlerin geçtiğini aktardı. 

Şehirlerin artık içinde yaşanan bir mekan olmaktan çıkarak, içinde yaşanan bir organizmaya dönüştüğünü, artık yalnızca şehrin içinde yaşanmadığını, o şehirle birlikte yaşanıldığını dile getiren Çelik, şehrin ve insanların karşılıklı olarak etkileşim içinde olduğunu belirtti. 

Ömer Çelik, küreselleşmenin zamanla yeni bir kavramı beraberinde getirdiğini belirterek, "İnsanlar devlet ve şehirlerin içinde yersizleşme ve yurtsuzlaşma yaşıyor. İnsanlar belli kimlik aidiyetlerini özgün bir biçimde gerçekleştiremiyorsa kimlik ve kültürel haklarını gerçekleştiremiyorsa o şehrin kültürüne ait olamıyorsa o insanlar yaşadıkları şehirde sürgün durumuna düşüyorlar" dedi. 

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »