23 Şubat 2019, Cumartesi

Önce tuhaf açıklamalar, sonra Tillerson geldi!

ABD Dışişleri Bakanı kritik ziyaret için Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine saatler kala konuşan Tillerson, “YPG’ye hiçbir zaman ağır silah vermedik, geri alacak bir şey yok” dedi.

15 Şubat 2018 Perşembe 18:35
Önce tuhaf açıklamalar, sonra Tillerson geldi!
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Ankara'ya geldi. Görüşmelerde başlıca gündem maddesi Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekâtı ve Afrin ile Menbiç'teki teröristler olacak.

Türkiye ziyareti öncesinde Lübnan'da basının karşısına geçen ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, “YPG’ye hiçbir zaman ağır silah vermedik, geri alacak bir şey yok” dedi.

Haftalık basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise ABD'nin PKK’nın Suriye kolu PYD’ye silah sevk etmeyi sürdürdüğünü söyledi. "Türkiye'yi provoke eden ABD'liler, Irak toprakları üzerinden Kürtlere yeni silah konvoyları gönderdi " ifadesini kullandı.

Bu açıklamalardan önce ABD Savunma Bakanı ile görüşen Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli de, Mattis'in skandal teklifini açıkladı. Bakan Canikli, "Sayın Mettis'in yaklaşımı bilgi ve belgeleri paylaştıktan sonra, bu örgütü PKK'dan ayırabileceklerini hatta PKK'ya karşı savaştırabileceklerini söylediler. Biz de bunun gerçekçi ve rasyonel olmadığını ilettik" diye konuştu.

ABD'nin skandal teklifine yanıt veren Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Artık ABD yöneticileri alemi kör, herkesi sersem sanmaktan vazgeçmeli" dedi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »