​Önce yakıldı, sonra yağmalandı

Terör örgütü IŞİD'i protesto amacıyla Van'da gerçekleştirilen gösterilerde yakılan ve yağmalanan iş yerleri, kundaklanan araçlar ile saldırıya uğrayan resmi kurumlarındaki son durum günün ilk ışıklarıyla görüntülendi.

9 Ekim 2014 Perşembe 2:25
​Önce yakıldı, sonra yağmalandı
Kobani'ye saldıran terör örgütü IŞİD'i protesto etmek için dün gösteri yapan gruplar, banka şubeleri, siyasi parti binaları, resmi kurumlar ve bazı alışveriş merkezlerine saldırdı, araçları yaktı.

Van’da PTT'ye ait kargo binasının alt katı tahrip edilip, üst katı molotofkokteylleriyle yakıldı. Bitişiğindeki alışveriş merkezine ait 3 kamyonet kül oldu. Türk Kızılayı Kan Bağış Merkezi'nin 2 minibüsü ve onlarca özel araç yakılarak kullanılamaz hale getirildi.
Saldırıya uğrayan alışveriş merkezleri ise sabah saatlerinde de yağmacıların hedefi oldu.

Ayrıca yanan kamyonet ve minibüslerden geriye kalan kablo veya demir kısımlar da yağmacıların hedefi oldu. Araç parçalarını satmak için söken yağmacılar aldıkları parçalarla gözden kayboldu.

Ağrı'da da gösteriler sırasında bir market büyük hasar gördü. Ürünler yerlere saçılırken herhangi bir yağma olayı yaşanmadı.

HDP İL BAŞKANI: YAĞMA YAPANLAR BİZDEN DEĞİLDİR
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya İl Başkanı Şemsettin Kalay, Antalya ve diğer kentlerde yaşanan şiddet olaylarının polis ve milliyetçilerin tahrikleri nedeniyle yaşandığını savundu. Kalay, “Polis bizi her ortamda tahrik etti. Antalya’daki olayların sebebi de buydu” diye konuştu.

ARAMIZA YERLEŞTİRİLDİLER
Van’da yaşanan izinsiz gösterilerde camları kırılan marketlerin yağmalanmasını asla tasvip etmediklerini kaydeden Kalay, “Arkadaşlarımızı sürekli uyarıyoruz. Bizim amacımız tepkimizi demokratik yollarla göstermek. Yağma, talan yapanlar bizden değildir. Çünkü bunlar doğru hareket tarzı değil. Bu kişilerin bilinçli olarak aramıza yerleştirildiğini düşünüyoruz” dedi. - Salim UZUN/ANTALYA
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »