23 Temmuz 2018, Pazartesi

Önder Özen: Bilic'e teslim oldum

Beşiktaş Kulübü Futbol Genel Direktörü Önder Özen, birçok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

14 Kasım 2013 Perşembe 7: 0
Önder Özen: Bilic'e teslim oldum
Beşiktaş Kulübü Futbol Genel Direktörü Önder Özen, teknik direktör Slaven Bilic'e sonuna kadar güvendiğini belirterek, ''Bilic'e teknik ve taktik olarak tamamen teslim olmuş durumdayım'' dedi.

Takım maç kaybettiğinde krizden söz edildiğini anlatan Özen, şöyle konuştu:

"Fizik, teknik, taktik ve psikolojik faktörler takımın ve oyuncunun performansını belirler. Bunlardan birinde ve ikisinde sorun varsa bu bir problemdir. Bizim problem çözmemiz lazım. Üçünde sorun varsa kriz başlangıcıdır. Dördünde sorun varsa bu bir krizdir. İki hafta önce bana herkes krizi soruyor. Üst üste 3 beraberlik var. Bütün antrenör ekibiyle birlikte değerlendirdik, elimizdeki verilere göre, bu belirleyici faktörlerden birinde sorun var. O teknik adamın işidir, çözer. Güveniyorsak çözer. Ben Slaven Bilic'e sonuna kadar güveniyorum. Slaven Bilic'e teknik ve taktik olarak tamamen teslim olmuş durumdayım. İnanıyorum, güveniyorum. Maç da kaybeder, kupa da kaybeder, sezon da kaybettirebilir ama ben sonuna kadar güveniyorum. İyi ve doğru bir teknik adam olduğunu biliyorum. Her beraberlikte bir kriz olduğunu düşünmeme gerek yok."

''Sportif direktörlük görevi teklif edilseydi, kabul etmezdim''


Türkiye'de, sportif direktörlük tanımına "ağabeylik" misyonunun yüklendiğini, kendisinin takım için hiçbir zaman ağabey olmayacağını belirten Özen, "Sportif direktörlük teklif edilseydi, kabul etmezdim" dedi.

Futbol Federasyonu'nun kulüplere tebliğ ettiği bazı zorunlu teknik kadrolar bulunduğunu, bunun içeriğinde sportif direktörlüğün yer almadığını anlatan Özen, "Geçtiğimiz dönemlerde bu görevi yapan arkadaşlarımız el yordamlarıyla kendi görev tanımlarını oluşturmaya çalışmış. Bana bu görev sportif direktör olarak teklif edilmedi, futbol genel direktörlüğü olarak teklif edildi ve kabul ettim. Sportif direktörlük olarak teklif edilseydi kabul etmezdim. Çünkü sportif teknik direktörlüğün ne anlama geldiğini bildiğimi sanıyorum. Batı Avrupa'da bir anlama gelir, o tanımla Türkiye'de hangi anlamda olduğu arasında bir bağlantı kuramazsınız" ifadelerini kullandı.

''Ağabey pozisyonunu reddediyorum''


Türkiye'de, sportif direktör tanımına yakıştırılan "ağabeyliği" eleştiren Özen, "Türkiye'deki tanımlamayı soracak olursak, bir maç kötü bittiğinde oradan bir ağabey üfürür, 'yok mu o takımın bir ağabeyi' diye. Bir ağabeylik müessesesinden bahsedilir. Ben Zinedine Zidane'nin Real Madrid'de kimseye ağabeylik yaptığını düşünmedim veya Bayern Münih'te Mathias Sammer'in Ribery'nin ağabeyi olduğunu hiç düşünmedim" diyerek şunları kaydetti:

"Akla ziyan bir düşüncedir. 'Yok mu o takımın bir ağabeyi'... Ne yapacak ağabey. Harçlık mı verecek, okşayacak mı, ne yapacak? Senede 2,5 milyon lira kazanan bir profesyonelden bahsediyoruz. Performansı biraz dalgalandığında onu ağabeye havale ediyoruz. Ben ağabeye havale etmiyorum. Teknik direktörüne, antrenörüne, atletik departman performans şef antrenörüne, takımın doktoruna havale ediyorum. Ancak Türkiye'de takım berabere kaldığında 'Yok mu o takımın ağabeyi' deniliyor. Ağabey pozisyonunu reddediyorum, ağabey değilim, yapmayacağım. Sportif direktör tanımını reddememin sebebi budur."

Yabancı statüsü sitemi


Özen, Futbol Federasyonu'nun yabancı oyuncu sınırlaması konusunda önümüzdeki 3 yıl için kulüplere kesin bir bilgi vermesi gerektiğini ifade etti.

Gelecek için planlamaların buna göre yapılabileceğini kaydeden Özen, "Çünkü oyuncularımızla yaptığımız kontratların süreleri farklı. 5 yıl kontratı olan oyuncular var. 2016-2017 sezonuna kadar yabancı sayısı sınırlaması ne olacak bilmek istedik. Hala öğrenebilmiş değiliz. İnşallah yakın zamanda öğrenebiliriz" diye konuştu.

Atletik performans konusuna çok önem verdiklerini anlatan Özen, yaptıkları çalışmalar doğrultusunda gelecek yıl bir performans labaratuvarına sahip olabileceklerini ve bütün yaş gruplarında, bütün oyuncuların atletik performanslarıyla ilgili planlamalar yapabileceklerini kaydetti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »