Onları sorgulasak IŞİD öldürürdü

Dünya Ekonomik Forumu'nda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu çarpıcı açıklamalar yaptı. Davutoğlu, "Mülteciler için sınırı açtığınızda insanlara sorgu yapamazsınız. 3 gün içinde 138 bin mülteci geldi. Soru sorsaydık 138 bin kişiyi almamız 10-15 gün sürerdi. IŞİD de onları öldürmüş olurdu" dedi.

30 Eylül 2014 Salı 2:30
 Onları sorgulasak IŞİD öldürürdü
Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

2008 ekonomik krizinin olduğu sıralarda Ali Babacan'dan Dışişleri Bakanlığı'nı devralmıştım. O zaman bir muhasebe ihtiyacı duyduk. Şimdi dönüp 5 yıla baktığımızda Türkiye finansal sarsılmalara dayanabilmişse geliştirdiği politikalar etkili olmuştur. Yeni bir vizyon ilan ettik.

2009 yılında bir çok Ortadoğu ve Balkan platformlarında 4 ilkeyi öne çıkardık. Yeni bir üst düzey siyasal diyaloğa ihtiyaç var, güvenlik sistemine ihtiyaç var, siyasi kültüre ihtiyaç var dedik.

 "'İnsanımız ne kadar çok hareket ederse, girişimcimiz ne kadar çok ülkeye rahatlıkla gidebilirse ekonomimiz o kadar katma değer üretir' diye düşündük ve yeni bir vize politikası geliştirdik. Ben Dışişleri Bakanı olduğumda 42 ülkeyle vize muafiyeti vardı, bıraktığımda 72 ülke" dedi.ONLAR ESED'E SAVAŞ AÇMIŞKEN BİZ DESTEKLEDİK
 
Biz ülkede eski cumhurbaşkanı ve başbakanlar ya hapiste ya sürgündeyse orada demokrasi yoktur. Hapiste mübarek, toprakta Kaddafi. Biz aylarca Esad'ı ikna etmeye çalıştık. Sünni dünya Beşar Esed'e savaş açmışken biz destekledik çünkü barışçıl yönden döndürmek istedik.
 
IŞİD İSLAM İLE ANILAMAZ
 
Dünyada her millet, her dinden insan nasıl demokrasiyle idare edilebilme kapasitesine sahipse çok köklü siyasal kültüre sahip İslam toplumları da demokrasiyi hem yaşatırlar, hem geliştirirler. İslam dünyası, IŞİD ile anılamaz, İslam da IŞİD veya benzer yapılarla anılamaz.
 
MÜLTECİLERİ SORGULASAYDIK IŞİD ONLARI ÖLDÜRÜRDÜ
 
-Mülteciler için sınırı açtığınızda insanlara sorgu yapamazsınız. 3 gün içinde 138 bin mülteci geldi. Soru sorsaydık 138 bin kişiyi almamız 10-15 gün sürerdi. IŞİD de onları öldürmüş olurdu. Türkiye kendi alınteriyle Suriyeli mültecilere 3.5 milyar dolar harcadı.
 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »