16 Temmuz 2018, Pazartesi

Ormancılar arazöz yarışmasında maharetlerini konuşturdu

Ankara Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı İşletme Müdürlükleri arasında düzenlenen arazözle yangın söndürme yarışmasında ormancılar maharetlerini konuşturdu.

27 Haziran 2013 Perşembe 20:28
Ormancılar arazöz yarışmasında maharetlerini konuşturdu
Ankara Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 11 Orman İşletme Müdürlüğü arasında arazözle yangın söndürme yarışması düzenlendi. Çamlıdere'de Çamkoru işletme sahasında göl kenarında gerçekleştirilen yarışmada yangın söndürme ekipleri, hem alevlere, hem de birbirlerine karşı mücadele etti.

Ankara Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya'nın yanı sıra bölge müdürlüğü yöneticileri ve çalışanlarının izleyici olarak hazır bulunduğu yarışmada, yangın söndürme ekipleri, göletten su çekme, köpükle perde oluşturma ve yangına müdahale gibi etaplardan oluşan parkurda mücadele etti.

Eskipazar Orman İşletme Müdürlüğü ekibinin birinciliği kazandığı yarışmada, Kızılcahamam Orman İşletme Müdürlüğü ikinci, Çankırı Orman İşletme Müdürlüğü ise üçüncü oldu.

Dereceye giren ekiplere plaketlerini ve ödüllerini Ankara Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya verdi.

Mustafa Özkaya, Ankara Orman Bölge Müdürlüğünün bünyesinde 12 adet ilk müdahale aracı, 25 arasöz, 78 adet su tankı,5 adet su tankeri, 3 adet dozer-treyler,18 adet motosiklet, 29 adet yangın gözetleme kulesi, 57 adet gözetleme işçisi, 52 kişi haberleşme işçisi, 257 kişi ilk müdahale işçisi ve 366 kişi de yangına ilk müdahale eden işçilerinin bulunduğunu söyledi.

Mustafa Özkaya, yangın anında ekipleri diri tutmak ve motivasyonlarını yüksek tutmak için bu yarışı düzenlediklerini belirterek, yarışta birinci veya sonuncu da gelse ekiplerinin başarılı olduğunu dile getirdi.

Orman yangının ne zaman hangi şartlarda çıkacağının kestirilemediğini ifade eden Mustafa Özkaya, erken haber alıp yangına müdahalede bulunmanın önemine dikkati çekti.

Orman yangınlarıyla mücadele ekiplerinin her zaman göreve hazır olduğunu dile getiren Mustafa Özkaya, geçen yıl yangına müdahale ortalamasının 18 dakika olduğunu, bu yıl ise bunu ortalama 15 dakikanın altına indirmeyi planladıklarını söyledi.

Ankara Orman Bölge Müdürlüğü sorumluğunda birinci, ikinci ve üçüncü derece yangına hassas bölgeler bulunduğunu anımsatan Mustafa Özkaya, geçen yıl Türkiye ortalamasına göre yangın başına 4 hektar alan yanarken, Ankara Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında ise yangın başına ortalama 1,4 hektar alanın yandığını anlattı.

Yangın başına yanan alanlar ne kadar az ise bunun ekiplerin başarısını gösterdiğini belirten Mustafa Özkaya, 2013 yılında Mayıs ve Haziran ayında hava şartlarının da uygun gitmesi sonucu Ankara Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk bölgesinde 25 yangın çıktığını ve 4,5 hektar büyüklüğünde bir orman alanın yandığını ifade etti.

Orman yangınlarıyla mücadelede vatandaşların duyarlığının da önemli olduğunu vurgulayan Mustafa Özkaya, herhangi bir yangın olduğunda ALO 177 hattını arayarak ihbarda bulunmalarını beklediklerini kaydetti.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »