12°  
Ankara
12 °
Rüzgar
8.05 km/s

Nem
%66
 
 
 
Okunma sayısı Okunma: 219  Yorum sayısı 0 Yorum   Haber tarihi 9 Temmuz 2012 15:14

Oruç nasıl bozulur?

Ramazan ayı ile birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı'na sağlık sorunlarıyla ilgili olarak oruç konusunda soru yöneltenlerin sayısı arttı. Peki oruç nasıl bozulur en çok sorulanlar arasında. Oruç hakkında tüm detaylı bilgileri sizler için derledik...

Oruç nasıl bozulur?
Yaşam
facebook twitter google
reklam
reklam
büyüt küçült sıfırla

Mübarek ramazan ayına artık sayılı günler kaldı. Ramazan ayı ile birlikte Diyanet işleri Başkanlığı'na sorular giderek artıyor. Sizler için haberimizde Oruç hangi hallerde bozulur'u en ince ayrıntısında kadar anlattık. Orucun nasıl bozulur sorusunun ayrıntısı burada yer almaktadır...

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı'na sağlık sorunlarıyla ilgili olarak oruç konusunda soru yöneltenlerin sayısı arttı. Diyanet İşleri Başkanlığı kalp rahatsızlığı olanların dil altı hapı kullanmasının ve anjiyo yaptırmalarının orucu bozmadığını bildiri.

Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesinde 'En çok sorulan sorular-Oruçu bozmayan şeyler' bölümünde yer alan fetvalar arasında oruçla sağlık arasındaki ilişki vurgulandı. Tıbbın gelişmesi ile günümüzde pek çok yeni muayene ve tedavi yöntemleri ortaya çıktığı belirtilen yazıda bunlardan bir bölümünün orucu bozduğu halde, bir bölümünün etkilemediği belirtildi. Sağlık sorunu olanların kullanacakları ilaçlarla ilgili orucun  bozulup- bozulmadığı konusunda yöneltilen sorulara Diyanet İşleri Din İşleri Yüksek Kurulu'nca şu fetvalar verildi:

* Astım hastalarının oksijen spreyi kullanmalar orucu bozar mı ?: Akciger hastalaının kullandıkları spreyden, bir kullanımda 1/20 mililitre gibi çok az miktar ağıza sokulmaktadır. Bunun da önemli bir kısmı ağız ve nefes boruları cidarında emilerek yok olmaktadır. Bundan geriye bir miktarın tükrük ile mideye ulaştığı konusunda kesin bir bilgi yoktur. Abdest alırken ağızda kalan suyla kıyaslandığında bu miktarın çok az olduğu görülmektedir. Halbuki oruçlu, abdest alırken, ağzına su verdiğinde sudan geri kalan miktarın mideye ulaşması halinde nasıl ki oruç bozulmuyorsa, astımlı hastaların rahat nefes almalarını sağlayan, ağıza süpkürtülen oksijenli ilaç orucu bozmaz.


* Göz damlası kullanmak orucu bozar mı ?: Uzman göz doktorlardan alınan bilgilere göre, göze damlatılan ilaç miktar olarak çok az olup, bunun bir kısmı gözün kırpılmasıyla dışarıya atılmakta bir kısmı ise göz ile burun boşluğunu birleştiren kanallarda emilerek vucuda alınmaktadır. Damlanın yok denilebilecek kadar çok az bir kısmının da sindirim kanallarına ulaşması çok az bir ihtimaldir. O nedenle göz damlası orucu bozmaz.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ


[PAGE]

* Burun damlası kullanmak orucu bozar mı?: Tedavî amacıyla buruna damlatılan ilacın bir damlası yaklaşık 0.06 santimetreküptür. Bunun bir kısmı burun çeperlerince emilmekte, bir kısmı ise mideye ulaşmaktadır. Dini açıdan abdest alırken ağıza su vermede olduğu gibi değerlendirdiğinden, burun dolması orucu bozmaz.


* Kalp hastalarının dilaltı hapı kullanması orucu bozar mı ?: Bazı kalp rahatsızlıklarında dil altına konulan hap, dogrudan ağız dokusu tarafından emilip, kana karışarak, kalp krizini önlemektedir. Söz konusu ilaç ağız içinde emilip yok olduğundan, mideye ulaşmadığı için orucu bozmaz. O nedenle dil altı hapı kullanılabilir.


* Her gün hap kullanmak zorunda olan hastaların oruç tutmaları gerekir mi?: Hastalık, Ramazan'da oruç tutmamayı mubah kılan özürlerdendir. Bir kimsenin oruç tuttuğu takdirde hastalanacaksa oruç tutmayabilir. Ömrü boyunca bu durumda hasta olan kişiler ise, her gün için bir fidye verirler. Yoksul ve muhtaç kişilerin fidye vermeleri de gerekmez. Zira dinimizde hiç kimse, gücünün üstünde bir sorumlulukla yükümlü tutulmamıştır.

[PAGE]


* Endoskopi, kolonoskopi yaptırmak, makat veya ferçten ultrason çektirmek orucu bozar mı?: Mideyi görüntülemek veya mideden parça almak için yaptırılan endoskopide, ağız yoluyla yoluyla mideye tıbbî bir cihaz sarkıtılmakta ve işlem bittikten sonra çıkarılmaktadır. Endoskopi veya kolonoskopi yaptırmak; makat veya ferçten ultrason çektirmek; yeme, içme anlamına gelmemekle birlikte, çoğunlukla cihaz içinden su verildiği için oruç bozulur. Ancak, söz konusu işlemlerde cihazların kullanımı sırasında sindirim sistemine su, yağ ve benzeri gıda özelliği bulunan bir madde girmemesi durumunda endoskopi, kolonoskopi yaptırmak, makat veya ferçten  ultrason çektirmek orucu bozmaz.

* İdrar kanalının görüntülenmesi, kanala ilaç akıtılması orucu bozar mı?: İdrar kanallarına giren cihazlar veya akıtılan ilaçlar orucu bozmaz.


*  Anestezi yaptırmak orucu bozar mı ?:  Anestezi, nefes yolu veya iğne ile vücuda ilaç verilerek oluşturulmaktadır. Nefes yolu veya iğne ile yapılan anestezi, mideye ulaşmaktadır. Ancak bölgesel ve genel anestezide, acil durumlarda ilaç ve serum vermek amacıyla damar yolu açılarak serum vermek suretiyle durum saptaması yapılmmaktadır. Bu itibarla, lokal anestezide oruç bozulmaz. Ancak, bölgesel ve genel anestezide serum verildiği için oruç bozulur.

[PAGE]

* Kulak damlası kullanmak ve kulak yıkattrmak orucu bozar mı?: Kulak ile boğaz arasında da bir kanal bulunmaktadır. Ancak, kulak zarı bu kanalı tıkadığından su veya ilaç boğaza ulaşmaz. O nedenle oruç bozulmaz. Kulak zarında delik bulunursa ve damlatılan ilaç, mideye ulaşırsa oruç bozulur.


* Fitil kullanmak orucu bozar mı ?: Makattan tedavi amaçlı kullanılan fitiller, her ne kadar sindirim sistemine dahil olmakta ise de, sindirim ince bağırsaklarda tamamlanmaktadır. Fitiller gıda verme özelliği bulunmadığı için orucu bozmaz. Aynı şekilde kadınlarda da tedavi amaçlı vajinadan kullanılan fitiller orucu bozmaz.

[PAGE]

* İğne yaptırmak, hastaya serum ve kan vermek orucu bozar mı?: İğnenin orucu bozup bozmayacağı, kullanım amacına göre değerlendirilir. Acıyı dindirmek, tedavi etmek, vücudun direncini artırmak, gıda vermek gibi amaçlarla enjeksiyon yapılmaktadır. Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar. Ancak, gıda veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar. Hastaya serum veya kan verilmesi de orucu bozar.


* Diyaliz uygulaması orucu bozar mı?: Böbrek yetmezliği hastalarına uygulanan diyaliz, periton diyalizi, hemodiyaliz olmak üzereiki çeşittir. Buna göre hastaya herhangi bir sıvı maddesi verilmeden gerçekleştirilen hemodiyalizde oruç bozulmaz. Diğer diyaliz çeşitlerinde ise, vücuda gıda içerikli sıvı verildiği için oruç bozulur.

[PAGE]

* Anjiyo yaptırmak orucu bozar mı?: Halk arasında 'Anjiyo' olarak bilinen operasyon, teşhis ve tedaviye yönelik olarak uygulanmaktadır. Anjiyo; 'vücut damarlarının görüntülenmesi' demektir. Damar içine, damarların görünür hâle gelmesini sağlayan ve kontrast madde olarak tanımlanan ilaç verilerek, anjiyogram denilen filimler elde edilir Bu bilgiler ışığında gerek anjiyografi, gerekse anjiyoplasti operasyonlarında yemek ve içmek anlamı bulunmadığından oruç bozulmaz.


* Biyopsi yaptırmak orucu bozar mı?: Tahlil amacıyla vücudun herhangi bir organından
parça alınması (biyopsi), orucu bozmaz.


* Kan aldırmak orucu bozar mı?: Kan aldırmak orucu bozmaz. Nitekim Hz. Peygamber de oruçlu iken kan aldırdı. O nedenle oruçlu iken gerektiği hallerde kan vermek orucu bozmaz.

Anadolu Ajansı (AA)

 
reklam
reklam
 
 
* * * Bu bilgi kimseyle paylaşılmayacaktır.

UYARI:
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumun kişi ya da kuruluşlara karşı eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü veya hakaret nitelikli olması halinde ilgili kişi veya kurumun hakkınızda yasal işlem başlatabileceğini unutmayınız. IP adresiniz sisteme kaydedilecektir.

Diğer Yaşam Haberleri

Filler sarhoş olursa
Çocuğun midesinden 15 yabancı cisim çıktı
Tunceli'de Berkin Elvan fidanlığı
Atatürk'ün çocuk sevgisi
Sağlığa zararlı meslekler
TBB'den ''orman yönetmeliğine'' dava
500 bin lirayla kayıplara karıştı
Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü yıkılıyor
Orman ve Su İşleri Bakanı barajlardaki su miktarını değerlendirdi
Her kavga edene inanmayın

Günün Haberleri

Cardozo'da mutlu sona az kaldı
10:05 Spor

Trabzonspor'a uzun süredir gizli şekilde yürütülen Cardozo operasyonunda Portekiz'den müjdeli haber geldi.

24 Nisan 2014 10:05
Orhan Pamuk panik oldu
10:02 Magazin

Yeni sevgilisiyle yemek yerken görüntülendiğini fark eden Orhan Pamuk sandalyesini hareket ettirerek kız arkadaşının yanından uzaklaşmaya çalıştı. Başaramayınca kafasını yana eğerek görüntülenmekten kurtulmaya çalıştı.

24 Nisan 2014 10:02
Sezen Aksu kedisi için özel önlem aldı
10:01 Magazin

Sezen aksu yeni kedisi için tüm güvenlik önlemlerini alıyor.

24 Nisan 2014 10:01
Nurgül Yeşilçay'dan 500 bin dolarlık imza
10:00 Magazin

Bir süre dizilerde rol almayacağını söyleyen Nurgül Yeşilçay, bir yandan yeni sinema filmi için çalışmalara başlarken bir yandan da reklam anlaşmaları imzalıyor.

24 Nisan 2014 10:00
Yaşlı çifti evlerinde öldürüldü
09:59 Yerel

Karı-koca, evlerinde bıçakla öldürülmüş halde bulundu

24 Nisan 2014 09:59
Amrabat dönmek istiyor
09:47 Spor

Başta Malaga olmak üzere pek çok İspanyol kulübünden transfer teklifi alan Nordin Amrabat, Galatasaray'a dönmek istediğini açıkladı.

24 Nisan 2014 09:47
Cemil Çiçek, 'Mühim olan soruşturulmasıdır ve soruşturulacak'
09:38 Siyaset

TBMM Başkanı Çiçek, dört eski bakanla ilgili Meclis Soruşturması açılması konusunda, ''Mühim olan soruşturulmasıdır ve soruşturulacak. Geri kalanın önemi yok'' dedi.

24 Nisan 2014 09:38
Esed güçlerinin operasyonlarında 42 kişi öldü
09:34 Dünya

Suriye'de Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde yönetim karşıtlarına yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 42 kişinin öldüğü bildirildi.

24 Nisan 2014 09:34
Muharrem ince o iddiaya cevap verdi
09:26 Siyaset

Tekrar edilecek olan Yalova seçimlerine ilişkin konuşan CHP'li Muharrem İnce, 'CHP’liler altın dağıttı' iddialarına yanıt verdi.

24 Nisan 2014 09:26
Kenan Işık‘tan sevindirici haber
09:25 Magazin

Bir aydır komada yatan ünlü sunucu Kenan Işık, kendisinin sevdiği şiirlerin okunmasına tepki vermeye başladı.

24 Nisan 2014 09:25
Irak'ta 39 IŞİD militanı öldürüldü
09:14 Dünya

Irak ordusunun, Anbar'da düzenlediği hava saldırısında 39 IŞİD militanının öldürüldüğü bildirildi.

24 Nisan 2014 09:14
Jodie Foster kız arkadaşıyla evlendi
09:14 Magazin

Oscar ödüllü ABD'li yıldız Jodie Foster'ın, 44 yaşındaki kız arkadaşı Alexandra Hedison ile evlendiği açıklandı.

24 Nisan 2014 09:14
Erdoğan'ın 1915 açıklamasını ABD nasıl karşıladı?
09:12 Siyaset

ABD, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 1915 olaylarına yönelik açıklamalarını tarihi bir konuşma olarak niteledi.

24 Nisan 2014 09:12
BDP'ye yeni isim: DTP
09:11 Siyaset

Milletvekilleri 28 Nisan’da HDP’ye geçecek olan BDP, 8 Haziran’da yapılacak kurultayında ismini değiştirmeye hazırlanıyor.

24 Nisan 2014 09:11
MHP liderinden selfie
09:11 Siyaset

TBMM’nin 94’nci yıl kutlamaları çerçevesinde TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis Fuaye Salonu'nda verdiği 23 Nisan Resepsiyonunda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yanı sıra partinin üst düzey yöneticilerde katıldı.

24 Nisan 2014 09:11
Başbakan Erdoğan'dan Cumhurbaşkanlığı açıklaması
09:11 Siyaset

Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçimi hakkında açıklamalarda bulundu.

24 Nisan 2014 09:11
Filler sarhoş olursa
09:11 Yaşam

Güney Afrika'daki Singita Kruger Ulusal Parkı'nda ilginç bir olay yaşandı

24 Nisan 2014 09:11
Adnan Januzaj'ın tercihi Belçika oldu
09:06 Spor

Manchester United'ın genç yıldızı Adnan Januzaj, milli takım tercihini Belçika'dan yana kullandı.

24 Nisan 2014 09:06
Metallica Türkiye'ye süprizlerle geliyor
09:04 Magazin

Bu yaza damga vuracak olan “Metallica by Request” konseri için geri sayım tüm hızıyla devam ederken, Metallica’nın Türk hayranlarına yapacağı sürprizler de belli oluyor.

24 Nisan 2014 09:04
Rol gereği 6 kilo verdi
09:03 Magazin

Başrollerini Emre Kınay, Kerem Bursin, Yağmur Tanrısevsin ve Hande Doğandemir'in paylaştığı, gençlerin beğeniyle takip ettiği "Güneşi Beklerken" dizisinde bulimia hastalığının ele alınması ilgi topladı.

24 Nisan 2014 09:03
 

Anket

E-bilet

E-bilet uygulamasını doğru buluyor musunuz?


» Tüm anketler

Şans Oyunları

Süper Lig Puan Durumu

Namaz Vakitleri

Şehir seçiniz:
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:1705:5212:5416:3819:4421:11

Astroloji

 
Gazete5 - Gerçeğin Habercisi
 
 

24 Nisan 2014 gazete manşetleri

24 Nisan 2014 tarihli gazete manşetleri
facebook twitter google plus rss