16°  
Ankara
16 °
Rüzgar
3.22 km/s

Nem
%49
 
 
 
Okunma sayısı Okunma: 214  Yorum sayısı 0 Yorum   Haber tarihi 9 Temmuz 2012 15:14

Oruç nasıl bozulur?

Ramazan ayı ile birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı'na sağlık sorunlarıyla ilgili olarak oruç konusunda soru yöneltenlerin sayısı arttı. Peki oruç nasıl bozulur en çok sorulanlar arasında. Oruç hakkında tüm detaylı bilgileri sizler için derledik...

Oruç nasıl bozulur?
Yaşam
facebook twitter google
reklam
reklam
büyüt küçült sıfırla

Mübarek ramazan ayına artık sayılı günler kaldı. Ramazan ayı ile birlikte Diyanet işleri Başkanlığı'na sorular giderek artıyor. Sizler için haberimizde Oruç hangi hallerde bozulur'u en ince ayrıntısında kadar anlattık. Orucun nasıl bozulur sorusunun ayrıntısı burada yer almaktadır...

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı'na sağlık sorunlarıyla ilgili olarak oruç konusunda soru yöneltenlerin sayısı arttı. Diyanet İşleri Başkanlığı kalp rahatsızlığı olanların dil altı hapı kullanmasının ve anjiyo yaptırmalarının orucu bozmadığını bildiri.

Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesinde 'En çok sorulan sorular-Oruçu bozmayan şeyler' bölümünde yer alan fetvalar arasında oruçla sağlık arasındaki ilişki vurgulandı. Tıbbın gelişmesi ile günümüzde pek çok yeni muayene ve tedavi yöntemleri ortaya çıktığı belirtilen yazıda bunlardan bir bölümünün orucu bozduğu halde, bir bölümünün etkilemediği belirtildi. Sağlık sorunu olanların kullanacakları ilaçlarla ilgili orucun  bozulup- bozulmadığı konusunda yöneltilen sorulara Diyanet İşleri Din İşleri Yüksek Kurulu'nca şu fetvalar verildi:

* Astım hastalarının oksijen spreyi kullanmalar orucu bozar mı ?: Akciger hastalaının kullandıkları spreyden, bir kullanımda 1/20 mililitre gibi çok az miktar ağıza sokulmaktadır. Bunun da önemli bir kısmı ağız ve nefes boruları cidarında emilerek yok olmaktadır. Bundan geriye bir miktarın tükrük ile mideye ulaştığı konusunda kesin bir bilgi yoktur. Abdest alırken ağızda kalan suyla kıyaslandığında bu miktarın çok az olduğu görülmektedir. Halbuki oruçlu, abdest alırken, ağzına su verdiğinde sudan geri kalan miktarın mideye ulaşması halinde nasıl ki oruç bozulmuyorsa, astımlı hastaların rahat nefes almalarını sağlayan, ağıza süpkürtülen oksijenli ilaç orucu bozmaz.


* Göz damlası kullanmak orucu bozar mı ?: Uzman göz doktorlardan alınan bilgilere göre, göze damlatılan ilaç miktar olarak çok az olup, bunun bir kısmı gözün kırpılmasıyla dışarıya atılmakta bir kısmı ise göz ile burun boşluğunu birleştiren kanallarda emilerek vucuda alınmaktadır. Damlanın yok denilebilecek kadar çok az bir kısmının da sindirim kanallarına ulaşması çok az bir ihtimaldir. O nedenle göz damlası orucu bozmaz.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ


[PAGE]

* Burun damlası kullanmak orucu bozar mı?: Tedavî amacıyla buruna damlatılan ilacın bir damlası yaklaşık 0.06 santimetreküptür. Bunun bir kısmı burun çeperlerince emilmekte, bir kısmı ise mideye ulaşmaktadır. Dini açıdan abdest alırken ağıza su vermede olduğu gibi değerlendirdiğinden, burun dolması orucu bozmaz.


* Kalp hastalarının dilaltı hapı kullanması orucu bozar mı ?: Bazı kalp rahatsızlıklarında dil altına konulan hap, dogrudan ağız dokusu tarafından emilip, kana karışarak, kalp krizini önlemektedir. Söz konusu ilaç ağız içinde emilip yok olduğundan, mideye ulaşmadığı için orucu bozmaz. O nedenle dil altı hapı kullanılabilir.


* Her gün hap kullanmak zorunda olan hastaların oruç tutmaları gerekir mi?: Hastalık, Ramazan'da oruç tutmamayı mubah kılan özürlerdendir. Bir kimsenin oruç tuttuğu takdirde hastalanacaksa oruç tutmayabilir. Ömrü boyunca bu durumda hasta olan kişiler ise, her gün için bir fidye verirler. Yoksul ve muhtaç kişilerin fidye vermeleri de gerekmez. Zira dinimizde hiç kimse, gücünün üstünde bir sorumlulukla yükümlü tutulmamıştır.

[PAGE]


* Endoskopi, kolonoskopi yaptırmak, makat veya ferçten ultrason çektirmek orucu bozar mı?: Mideyi görüntülemek veya mideden parça almak için yaptırılan endoskopide, ağız yoluyla yoluyla mideye tıbbî bir cihaz sarkıtılmakta ve işlem bittikten sonra çıkarılmaktadır. Endoskopi veya kolonoskopi yaptırmak; makat veya ferçten ultrason çektirmek; yeme, içme anlamına gelmemekle birlikte, çoğunlukla cihaz içinden su verildiği için oruç bozulur. Ancak, söz konusu işlemlerde cihazların kullanımı sırasında sindirim sistemine su, yağ ve benzeri gıda özelliği bulunan bir madde girmemesi durumunda endoskopi, kolonoskopi yaptırmak, makat veya ferçten  ultrason çektirmek orucu bozmaz.

* İdrar kanalının görüntülenmesi, kanala ilaç akıtılması orucu bozar mı?: İdrar kanallarına giren cihazlar veya akıtılan ilaçlar orucu bozmaz.


*  Anestezi yaptırmak orucu bozar mı ?:  Anestezi, nefes yolu veya iğne ile vücuda ilaç verilerek oluşturulmaktadır. Nefes yolu veya iğne ile yapılan anestezi, mideye ulaşmaktadır. Ancak bölgesel ve genel anestezide, acil durumlarda ilaç ve serum vermek amacıyla damar yolu açılarak serum vermek suretiyle durum saptaması yapılmmaktadır. Bu itibarla, lokal anestezide oruç bozulmaz. Ancak, bölgesel ve genel anestezide serum verildiği için oruç bozulur.

[PAGE]

* Kulak damlası kullanmak ve kulak yıkattrmak orucu bozar mı?: Kulak ile boğaz arasında da bir kanal bulunmaktadır. Ancak, kulak zarı bu kanalı tıkadığından su veya ilaç boğaza ulaşmaz. O nedenle oruç bozulmaz. Kulak zarında delik bulunursa ve damlatılan ilaç, mideye ulaşırsa oruç bozulur.


* Fitil kullanmak orucu bozar mı ?: Makattan tedavi amaçlı kullanılan fitiller, her ne kadar sindirim sistemine dahil olmakta ise de, sindirim ince bağırsaklarda tamamlanmaktadır. Fitiller gıda verme özelliği bulunmadığı için orucu bozmaz. Aynı şekilde kadınlarda da tedavi amaçlı vajinadan kullanılan fitiller orucu bozmaz.

[PAGE]

* İğne yaptırmak, hastaya serum ve kan vermek orucu bozar mı?: İğnenin orucu bozup bozmayacağı, kullanım amacına göre değerlendirilir. Acıyı dindirmek, tedavi etmek, vücudun direncini artırmak, gıda vermek gibi amaçlarla enjeksiyon yapılmaktadır. Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar. Ancak, gıda veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar. Hastaya serum veya kan verilmesi de orucu bozar.


* Diyaliz uygulaması orucu bozar mı?: Böbrek yetmezliği hastalarına uygulanan diyaliz, periton diyalizi, hemodiyaliz olmak üzereiki çeşittir. Buna göre hastaya herhangi bir sıvı maddesi verilmeden gerçekleştirilen hemodiyalizde oruç bozulmaz. Diğer diyaliz çeşitlerinde ise, vücuda gıda içerikli sıvı verildiği için oruç bozulur.

[PAGE]

* Anjiyo yaptırmak orucu bozar mı?: Halk arasında 'Anjiyo' olarak bilinen operasyon, teşhis ve tedaviye yönelik olarak uygulanmaktadır. Anjiyo; 'vücut damarlarının görüntülenmesi' demektir. Damar içine, damarların görünür hâle gelmesini sağlayan ve kontrast madde olarak tanımlanan ilaç verilerek, anjiyogram denilen filimler elde edilir Bu bilgiler ışığında gerek anjiyografi, gerekse anjiyoplasti operasyonlarında yemek ve içmek anlamı bulunmadığından oruç bozulmaz.


* Biyopsi yaptırmak orucu bozar mı?: Tahlil amacıyla vücudun herhangi bir organından
parça alınması (biyopsi), orucu bozmaz.


* Kan aldırmak orucu bozar mı?: Kan aldırmak orucu bozmaz. Nitekim Hz. Peygamber de oruçlu iken kan aldırdı. O nedenle oruçlu iken gerektiği hallerde kan vermek orucu bozmaz.

Anadolu Ajansı (AA)

 
reklam
reklam
 
 
* * * Bu bilgi kimseyle paylaşılmayacaktır.

UYARI:
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumun kişi ya da kuruluşlara karşı eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü veya hakaret nitelikli olması halinde ilgili kişi veya kurumun hakkınızda yasal işlem başlatabileceğini unutmayınız. IP adresiniz sisteme kaydedilecektir.

Diğer Yaşam Haberleri

Şırnak'ta 'Türk Semenderi' bulundu
Türkiye su sıkıntısı yaşayacak mı?
Hava sıcaklığı azalacak
Sünnet düğününe gelenler şimdi taziyeye geliyor
Facebook Van'ın adını değiştirdi
Meteorolojiden fırtına uyarısı
Marmara Üniversitesi'nde gerginlik
Efe Boz davası sonuçlandı
Tarihin en büyük deniz kazaları
Kuvvetli yağış uyarısı geldi

Günün Haberleri

Al Di Meola, başkentte sahne aldı
23:55 Yerel

Çağdaş caz müziğinin virtüözlerinden Al Di Meola, Uluslararası Ankara Müzik Festivali" kapsamında başkentli sanat severlerle buluştu

17 Nisan 2014 23:55
Ziraat Türkiye kupası finali nerede? Galatasaray Eskişehirspor kupa finali 2014 nerede
23:54 Spor

Ziraat Türkiye kupası finali nerede? Galatasaray Eskişehirspor kupa finali 2014 nerede.

17 Nisan 2014 23:54
Mısırlı gazetecilerden protesto
23:51 Gündem

Mısır'da bir grup basın mensubu, haber takiplerinde özellikle de gösteriler sırasında "olumsuz davranışlara maruz kaldıkları ve hedef alındıkları" gerekçesiyle başkent Kahire'de gösteri düzenledi.

17 Nisan 2014 23:51
Nobel ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez öldü
23:44 Kültür-Sanat

Nobel ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez hayatını kaybetti.

17 Nisan 2014 23:44
"Dünya’ya en fazla benzeyen gezegen" keşfedildi
23:33 Gündem

Gökbilimciler, Dünya’ya en fazla benzediği bildirilen gezegeni keşfetti.

17 Nisan 2014 23:33
Transfer zirvesi!
23:21 Spor

Başkan Ünal Aysal ile Teknik Direktör Roberto Mancini, Florya'da teke tek bir zirve yapacak.

17 Nisan 2014 23:21
Galatasaray Eskişehirspor Ziraat Türkiye Kupası finali ne zaman 2014?
23:20 Spor

Ziraat Türkiye Kupası'nın finali belli oldu ES-ES GS arasında oynanacak.Galatasaray Eskişehirspor Ziraat Türkiye Kupası finali ne zaman 2014?

17 Nisan 2014 23:20
YDS sonuçları açıklandı
23:18 Gündem

Yabancı dil bilgisi seviye tespit sınavı (YDS) sonuçları açıklandı.

17 Nisan 2014 23:18
Şans Oyunlarına zam!
23:15 Ekonomi

Milli Piyango İdaresi yapılan açıklamaya göre şans oyunlarının kolon ücreti 20 Nisan'dan itibaren zamlanacak.

17 Nisan 2014 23:15
Askeri Birlikte Patlama: 3 Yaralı
23:14 Gündem

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde 2'nci Kolordu Komutanlığı'na bağlı 18'inci Piyade Mekanize Tugayı'nda mühimmat patlaması sonucu 3 asker yaralandı.

17 Nisan 2014 23:14
İstihbarata Meclis denetimi
23:13 Gündem

Meclis'te Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu kurulmasını içeren önerge, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

17 Nisan 2014 23:13
İBB belediyeden ayrılacak
23:10 Spor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, PTT 1. Lig'de mücadele eden futbol takımını İBB Spor Kulübü bünyesinden çıkartacaklarını açıkladı.

17 Nisan 2014 23:10
Sancaktepe'deki Stadın İsmi, Sancaktepe Şehir Stadyumu Oldu
23:07 Spor

AK Parti'den istifa eden Hakan Şükür'ün adının silindiği Sancaktepe'deki stadın yeni ismi, Sancaktepe Şehir Stadyumu oldu.

17 Nisan 2014 23:07
Antalyaspor Eskişehirspor 1-3 Maç özeti
22:48 Spor

Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanş mücadelesinde Eskişehirspor, deplasmanda Antalyaspor'u 3-1 mağlup etti.

17 Nisan 2014 22:48
Süper Loto çekildi
22:33 Gündem

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünce düzenlenen Süper Loto oyununun çekilişi yapıldı.

17 Nisan 2014 22:33
Nevşehir’deki trafik kazası
22:22 Yerel

Okul servisinin devrilmesi sonucu hayatını kaybeden lise öğrencisi toprağa verildi

17 Nisan 2014 22:22
Papa Engellilerin Ayaklarını Yıkadı
21:56 Yerel

Papa Francisco Paskalya Bayramı öncesindeki perşembe ayininde Roma yakınlarındaki bir terapi merkezinde kalan 12 engellinin ayağını yıkadı.

17 Nisan 2014 21:56
PAOK Taraftarı, Stadı Yangın Yerine Çevirdi
21:54 Spor

Yunanistan Kupası'nda PAOK taraftarı, Olympiakos maçında yaktıkları meşalelerle görsel şölen oluşturdu.

17 Nisan 2014 21:54
Motosikletliler İçin Güvenli Sürüş Projesi
21:37 Yerel

Manisa Valisi Savaş: ''Manisa'da 2013 yılında yapılan trafik kontrollerinde 4 bin 665 kişiye kask kullanmama nedeniyle trafik cezası kesilmiştir''

17 Nisan 2014 21:37
109 Kişi İşten Çıkarılınca Şirket Binasını Bastılar
21:28 Yerel

Kütahya'da işten çıkarılan işçiler ve arkadaşları fabrikadaki nizamiye ve misafirhane binasını ateşe verip kamyonet ile bir cipi ters çevirdi.

17 Nisan 2014 21:28
 

Anket

Derbiyi kim kazanır

Beşiktaş - Fenerbahçe derbisini kim kazanır?» Tüm anketler

Şans Oyunları

Süper Lig Puan Durumu

Namaz Vakitleri

Şehir seçiniz:
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:2806:0012:5516:3719:3821:02

Astroloji

 
Gazete5 - Gerçeğin Habercisi
 
 

Mısırlı gazetecilerden protesto

Mısır'da bir grup basın mensubu, haber takiplerinde özellikle de gösteriler
facebook twitter google plus rss