18 Şubat 2019, Pazartesi

Osman Tural: e-PTT AVM ile 3D alışveriş keyfi

PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Osman Tural, GAZETE5’e özel açıklamalarda bulundu. Osman Tural, PTT’nin dününü ve bugününü GAZETE5 okurlarıyla paylaşırken, kurumun önündeki hedefleri de anlattı...

29 Haziran 2012 Cuma 23:41
Osman Tural: e-PTT AVM ile 3D alışveriş keyfi

Ceren KİRAZ/ GAZETE5

Şimdiki çocuklara anlatmalıyız ki bir zamanlar cep telefonları yoktu. Herkesin evinde ev telefonu dahi yoktu ve şehir dışındaki akrabalarla, eş-dostla mektup ya da PTT'den telefon ederek ulaşırdık. Yani PTT'nin özellikle orta yaşa dayanmış olanlar için önemi oldukça büyük. Teknoloji ilerledikçe mektup göndermeyi zaten unuttuk ama PTT'nin eski önemi mektupla birlikte azalmaya başlamıştı. 

Ancak PTT de kendisini yıllar içinde yeniledi ve teknolojiye uyum sağladı. Artık PTT denilince akla sadece mektup telgraf gelmiyor. GAZETE5, PTT Genel Müdürü Osman Tural'la PTT'yi konuştu. PTT'nin tarihinden ve yeni hedeflerinden bahseden Osman Tural, PTT'nin sadece "posta merkezi" olmadığını, sosyal sorumluluk projelerinde de etkin rol alan bir kurum olduğunu anlattı. Ayrıca PTT, Türkiye'nin ilk 3 boyutlu internet alışveriş sitesine e-PTT AVM'ye de sahip.

İşte GAZETE5'in PTT Genel Müdürü Osman Tural ile yaptığı o röportaj...

- Sayın Tural kendinizi GAZETE5 okurlarına kısaca tanıtabilir misiniz?

- 1964 Yılında Samsun’un Alaçam İlçesi’nde doğdum. İlk Ve Orta öğrenimimi Alaçam ilçesinde tamamladıktan sonra 1982 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümüne girdim. Mezun olduktan sonra 1987 yılında İçişleri Bakanlığınca açılan kaymakam adaylığı sınavını kazanarak Tokat Kaymakam Adaylığı görevine başladım. 3 Yıllık adaylık döneminde 1 yıl süreyle İngiltere'de lisan ve mesleki konularda eğitim gördüm. 1990 yılında katıldığım Kaymakamlık Kursunun ardından aynı yıl Durağan (Sinop) Kaymakamı olarak atandım. Daha sonra sırasıyla;

1991-1992 Yıllarında Elazığ-Alacakaya, 1992-1993 Yıllarında Bingöl-Yedisu, 1993-1997 Yıllarında Adana-Karaisalı Kaymakamlıkları görevini yaptım. 1997-2000 yılında Sivas Vali Yardımcılığına atandım. Aynı yerde görev yapmakta iken 2000 yılında 1 yıl süreyle Sosyal Politika Alanında Master yapmak üzere İngiltere'ye giderek Acil Durum Yönetimi Ve Planlaması Konusunda Master Tezini hazırladım. İngiltere'de iken 2000 yılında Sivil Savunma Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığına atandım.

2003 yılında atandığı İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı görevini sürdürmekte iken aynı yıl Ağustos ayında geçici görevle Ulaştırma Bakanlığı Bakan Danışmanı olarak görevlendirildim.  2003 yılında PTT Genel Müdürlüğü yönetim kurulu üyeliğine atandım. 7 Haziran 2005 tarihi itibari ile PTT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanlığına atandım ve halen bu görevlerimi sürdürmekteyim.

- PTT’yi bize kısaca anlatır mısınız? Kaç yılında kuruldu, faaliyetleri nelerdir?

- PTT, 1840 yılında kurulmuş, 172 yıllık köklü bir geçmişi olan, tüzel kişiliğe sahip, özerk ve sorumluluğu sermayesiyle sınırlı bir kamu iktisadi kuruluşudur. Yapmış olduğu çalışmalarda kârlılık ilkesinin yanı sıra vatandaşlarımıza kalite, sürat ve güvenli hizmetler sunma amacındadır. Ülke çapında 86 başmüdürlük, 1083 merkez, 2286 şube ve 981 acente olmak üzere toplam 4350 işyeri ile Türkiye’nin en geniş online hizmet ağına sahip durumda olan PTT’nin faaliyet alanlarını Posta, Banka ve lojistik olarak 3 ana başlık altında özetlemek mümkündür.

- PTT olarak bankacılık sektöründe de söz sahibisiniz. Peki, bu duruma hangi aşamaları geçerek geldiniz?

- Kuruluşumuz 2004 yılında başlatılan PTTBank projesi kapsamında, ülke genelinde bulunan yaygın işyeri ve otomasyon ağı sayesinde birçok bankacılık hizmetini halkımıza sunmaya başlamış ve bu alanda hatırı sayılır bir konuma gelmiştir. Bu bağlamda PTT Bank’ın Türk bankacılık sektöründeki bulunduğu yerin önemini daha iyi anlayabilmek için öncelikle PTTBank hizmetinden kısaca bahsetmek gerekmektedir. PTT; bankacılık hizmetlerinin daha etkin ve süratli bir şekilde çağın gereklerine uygun olarak sunulmasını teminen 2004 yılında PTTBank projesini uygulamaya koymuştur.

PTTBank projesi 3 bölümden oluşmaktadır.

Bunlar;

1- ) İşyerlerinin Otomasyon alt yapısına kavuşturulması.
2- ) İş ve İşlem çeşitliliğinin arttırılması.
3- ) İşyerlerimizin PTTBank konseptine uygun şekilde yeniden dizayn edilmesi.

Ayrıca Bugün hiçbir banka şubesinin olmadığı 36 ilçe, 1222 belde ve 216 köy olmak üzere toplam 1474 yerleşim yerinde bankacılık hizmetleri sadece PTT işyerlerinden yürütülmektedir. Dolayısıyla PTT işyerlerinin hizmet götürdüğü kitlenin büyüklüğü ve hizmet götürülen yerler(ücra yerler dahil) dikkate alındığında PTTBanklar Türk bankacılık sektöründe önemli bir yere sahiptir.

- Posta ve bankacılık hizmetlerinin yanında kargo taşımacılığı alanında da etkin konumdasınız. PTTKargo hakkında bilgi verir misiniz?

- PTTBank hizmetlerinde yakaladığımız başarıyı kargo hizmetine de yansıtmak, bu hizmetimizi çağın teknolojisine ve gelişmesine uygun şekilde müşteri beklentileri doğrultusunda yürütme hedefi içinde Temmuz 2008 tarihinde PTTKARGO hizmetini halkımıza sunmaya başladık. Bu kapsamda PTTKargo Hizmeti kapsamında yaptığımız çalışmalarda; 14 adet “PTT Kargo İşleme Merkezi”  açılmış, 87 adet “PTT Kargo İşletme Şefliği” ihdas edilmiş, 25 adet “PTT Kargo Şube Şefliği”  oluşturulmuş, Özel motorize ekipleri istihdam edilmiş, Özel ring seferleri oluşturulmuş, yeni posta hatları ihdas edilmiş ve böylece kargo hizmetlerimizin etkinleştirilmesi sağlanmıştır. Bizim PTTKargo’yu başlatma amacımız, kargo işinde başarı, piyasa koşullarına uyum, müşteri memnuniyeti, hizmette kalite ve etkinliğin artırılarak müşterilerimize verimli ve ucuz hizmet sunulmasıdır. Hedeflerimiz ise; kargo piyasasında pazar payımızı artırmak, özel kargo şirketleriyle rekabet ederek kuruluşumuza ilave gelir sağlamak, istihdam alanı yaratmak şeklinde özetlenebilir.

- Mayıs ayında İzmir’de düzenlediğiniz toplantı ile e-ticaret sektörüne hızlı bir giriş yaptınız. E-PTT AVM’den biraz bahseder misiniz?

- 17 Mayıs 2012 tarihinde açılan bu proje ile internet üzerinden çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren şirketlere ait ürünlerin satılabileceği, müşterilerin internet üzerinden kolayca erişim sağlayarak çok sayıda ve farklı sektörlerdeki markaları 2 boyutlu ve 3 boyutlu platform üzerinden tercih edebileceği bir yapı kurulmuştur. e-PTT AVM; 3 boyutlu kısmı ve KOBİ’lere ait ürünlerin satış ve sunumunun gerçekleştirileceği 2 boyutlu kısmı ile büyük bir e-ticaret dünyasıdır. Sitenin 3 boyutlu kısmında yer alacak firmalar, 3 boyutlu alanda satışa sundukları ürünlere ek olarak aynı zamanda 2 boyutlu kısmında da satış imkanına sahip olacaktır.

Kurulan site üzerinde 2 boyutlu ve 3 boyutlu platformda markaların yer alması amacıyla pazarlama ve tanıtım çalışmalarına devam edilmektedir. Sisteme dahil olmak isteyen firmalar ile kurumumuz arasında protokoller imzalanmakta, markanın internet sitesinde yer alması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Şimdiye kadar sitenin 2 boyutlu kısmında yer alacak 34 adet KOBİ ve 3 boyutlu kısmında yer alacak 15 adet firmayla birlikte toplam 49 adet protokol imzalanmıştır.

e-PTT AVM’de sisteme facebook ve Twitter üzerinden bağlantı yapabilen son kullanıcılar, arkadaşlarıyla 3 boyutlu alışveriş platformunda sohbet edebilecek, birlikte alışveriş yapabilecektir.

- Son olarak PTT, bir kamu kurumu olarak sosyal sorumluluk bilinciyle çeşitli aktivitelerde bulunuyor. Sosyal anlamda ne gibi çalışmalarınız var?

PTT ile Türk Kızılayı arasında yaptığımız ortak kan bağışı kampanyası var. Bu bağlamda; 2011 yılında toplam 5058 kişinin kan vermesi sağlanmış olup 2012 yılında da kan bağış kampanyası çalışmaları devam etmektedir. Daha yeşil bir Türkiye için ağaç dikme kampanyası yapıyoruz. Türkiye’nin birçok ilinde fidan dikiyoruz. Ayrıca PTT çalışanlarının ihtiyaç fazlası her türlü kitabının toplanarak, İhtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüklerine teslim edilmesini sağlıyoruz. Ülke kaynaklarının etkin kullanılmasına katkı sağlanması için 8948 adet kitap toplandı ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerince tespit edilen okullara teslimi sağlandı. Ayrıca kadına yönelik şiddetin engellenmesi kapsamında da birçok çalışmamız var.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »