Osman Yıldırım: Eğitim uçağı tamam, sırada...

Türkiye'nin en önemli kurumlarından biri olan Türk Hava Kurumu bir hayali yeniden canlandırıyor ve ilk yerli eğitim uçağının üretimine başlıyor. Türk Hava Kurumu Genel Başkanı Osman Yıldırım o süreci GAZETE5'e anlattı...

27 Şubat 2013 Çarşamba 1:25
Osman Yıldırım: Eğitim uçağı tamam, sırada...

Ceren KİRAZ/GAZETE5

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘İstikbal Göklerdedir’ diyerek kurduğu Türk Hava Kurumu büyük başarılarla yolunda ilerlemeye devam ediyor. 2011 yılında Türkiye’nin ilk Havacılık ve Uzay Üniversitesi’ni kuran Türk Hava Kurumu, şimdi de ilk yerli eğitim uçağını üretmek için kolları sıvadı. 2014 yılında üretilmeye başlanacak 2-4 kişilik eğitim uçaklarının ardından Türk Hava Kurumu’nun hedefinde 20-40 kişilik yolcu uçakları üretmek var.

Türk Hava Kurumu’nun çalışmalarını, mevcut projelerini ve yeni hedeflerini Türk Hava Kurumu Genel Başkanı Osman Yıldırım ile konuştuk. GAZETE5’e özel açıklamalarda bulunan Osman Yıldırım, 20-40 kişilik uçakların üretileceği tarihi ise ilk kez bize açıkladı.

İşte Türk Hava Kurumu Genel Başkanı Osman Yıldırım ile yaptığımız o keyifli röportaj…

- Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nden kısaca bahseder misiniz?

1903 yılında dünyada ilk uçağın uçmasından kısa bir süre sonra, 1923’te Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra Atatürk tarafından kuruldu. "İstikbal göklerdedir, havacılığı Türk insanının işi yapalım" diye buyuruyor Atatürk. Bugüne kadar da Türk Hava Kurumu milyonlarca gencimizi paraşüt, planör, yamaç paraşütü, yelken kanat, model uçak ve pilotluğun eğitimini vererek hakikaten havacılığı Türk insanının işi yapıyor ve istikbalin göklerde olduğunu onlara anlatmaya çalışıyor.

ATATÜRK'ÜN SÖZLERİNİ HEDEF YAPTIK

Benim 2009 yılında Türk Hava Kurumu Genel Başkanı olduğum dönemde biz Atatürk ‘ün o iki güzel sözlerinin gerçekleşebilmesi için Türkiye’nin mutlaka dünya çapında bir havacılık eğitim merkezi olması gerektiğine inandık ve bunu kendimize hedef olarak koyduk. Aynı zamanda Türkiye’nin hava araçlarının üretildiği ve bakımlarının yapıldığı dünya çapında bir merkez olması gerektiğine inandık. Dedik ki bu işlerin yapılabilmesi için mutlaka bir havacılık ve uzay üniversitesine ihtiyaç var. Bu nedenle düşündük ve dünyayı incelemeye başladık. Baktık ki dünyada 36 tane Uzay İhtisas Üniversitesi var. Biz 37’ncisini 3 Mart 2011 tarihinde kurduk. 2011 yılında üniversitemiz ÖSYM’nin kitapçığında yer aldı. Ankara’da İşletme Fakültesi ve Ulaştırma Fakültesi, İzmir’de de Havacılık Meslek Yüksekokulu’na öğrenci alarak 2011-2012 eğitim yılında öğretime başladık. Ankara’daki fakültelerde 120 öğrenciyle İzmir’de uçak sistemleri ve kabin memurluğu eğitimlerinde de 116 öğrenciyle eğitime devam ettik.

Ayrıca ABD’nin uzay konusunda eğitim veren iki üniversitesinden biri olan Vaughn College ile de bir eğitim işbirliği anlaşması imzaladık. Ve onların eğitim programlarından, öğretim elemanlarından faydalanmayı ve birlikte eğitim yapmayı kapsayacak şekilde bir çalışma yaptık. İki üniversite de İngilizce eğitim yapıyor. Türk Hava Kurumu Üniversitesi Vaughn College’ın öğretim elemanlarıyla işbirliğini sürdürüyor.

- Üniversitede hangi bölümler var?

Uçak mühendisliği, uzay mühendisliği, uydu mühendisliği, astronot mühendisliği, endüstri mühendisliği, mekatronik mühendisliği, makine mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği var. Bu bölümlerin hepsi bu sene eğitim öğretime açılıyor. Ulaştırma Fakültesi ve İşletme Fakültesi’ni eğitime açmıştık. Onlar da öğrenci alacak. Bu yıl 600 öğrenci daha alarak üniversitemiz bütün bölümleriyle faaliyete açılacak.

THK HERKESE İŞ İMKANI SAĞLIYOR

Bu sene İzmir’deki Havacılık Meslek Yüksekokulu’nun yanında Ankara Altınova’da da Havacılık Meslek Yüksekokulumuz öğrenci alımına başlayacak. Havacılık sektörüne baktığımız zaman uçakları pilotlar kullanıyor, uçakların içindeki hizmetler kabin memurları tarafından veriliyor, uçakların bakımlarını uçak teknisyenleri yapıyor. Uçakların uçurulmasını uçak mühendisleri, elektrik-elektronik, bilgisayar mühendisleri gerçekleştiriyor. Ve bu elemanların hepsi şu anda Türk Hava Kurumu Üniversitesi tarafından yetiştiriliyor. Bu yetişen gençlerimiz Türk Hava Kurumu’nun eğitim yuvasından mezun olduktan sonra iş bulma imkânları gerçekten çok yüksek. Çünkü biz piyasayı da araştırarak çok miktarda mühendis pilot kabin memuru yetiştirerek piyasayı azami şekilde şişirmeyi hedeflemedik. Her yıl piyasanın ihtiyacı kadar sisteme sunmak için öğrenci miktarımızı ona göre belirledik. 2016 yılında ilk mezunlarımızı vereceğiz. Mezunlarımızı verdikten sonra öğrencilerimizin hepsi, bir kişi hariç, işe girecekler.

- Neden bir kişi hariç?

(Gülüyor) O da çalışmak istemediği için… Mezunların büyük çoğunluğunu Türk Hava Kurumu ‘nun uçak fabrikasında, uçak ve helikopter bakım merkezlerinde ve tesislerde onlara işler görevler vermeye devam edeceğiz. Türkiye’de bu şekilde yetişmiş, kaliteli insanlara ihtiyaç var. Bizim yetiştirdiğimiz insanlar yalnızca Türkiye’nin havacılık sektöründe değil, tüm dünyaya hizmet verecek. Çünkü eğitim dilimiz İngilizce ve İngilizce konusunda Türk Hava Kurumu Üniversitesi çok iddialı.

Öğretim elemanı olarak da biz beyin göçünü tersine çevirerek Amerika, Kanada, Avrupa’dan birçok öğretim elemanını tekrar Türkiye’ye döndürdük. Şu anda 80 civarında öğretim elemanımız var.

Üniversite master programlarına başladı, doktora programlarına da bu sene başlayacak. Üniversite mezunları için uçuş master programı YÖK tarafından kabul edildi. Üniversiteyi bitirmiş pilot olmak isteyen, aynı zaman da master yaparak akademisyen olmak isteyenler için de Türk Hava Kurumu üniversitesi Uçuculuk Master Programını başlattı.

Bu yaz öğrencilerimizin önemli bir bölümünü Amerika’ya yaz okuluna gönderdik. Hem İngilizce öğreniyorlar hem de yerinde görerek oradaki öğrencilerle işbirliği yapıyorlar. 2013 yılından itibaren de öğrenci değişimi başlıyor. Biz Amerikan Üniversitesi’ne onlar da bize öğrenci gönderecek. Bu değişim programında mezun olan öğrenciler de hem Türk Hava Kurumu Üniversitesi hem de Vaughn College diplomasını alacaklar. Bu öğrencilerimiz dünyanın neresinde uçak üretiliyorsa, neresinde bakım yapılıyorsa orada çalışma imkanı bulabilecekler.

- Bundan sonra Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin hedefleri ne?

Eğitime yapılan yatırım dünyada en önemli yatırımdır. Bu yatırımı arttırarak devam ettirmek istiyoruz. Bunun için de İzmir’e açtığımız Havacılık Meslek Yüksekokulu’nun yanında İzmir Menemen’de de Türk Hava Kurumu Koleji, Yüksekokulu ve Fakültesi’ni açmayı planlıyoruz.

Kayseri’de, Ünye’de, Karaman’da, Ereğli’de ve Isparta’da da Yüksekokullar açarak gençlerimize hizmet götürmek istiyoruz. Zaman içinde arz talebe bağlı olarak, öğrenci yetiştirmelerimizi yeniden gözden geçirerek buralardaki imkân ve kabiliyeti artıracağız. Aynı zamanda fakülte ve yüksekokullarımızın bulunduğu yerlerde mutlaka uçak bakım merkezleri de kurarak hem onların canlı laboratuvarlarda çalışmasını sağlayacağız hem de o yöreye bir katma değer sağlamayı düşünüyoruz. 2 buçuk yıla yaklaştık. Bu süre zarfında üniversite hariç 525 kişi üniversite ile birlikte 700’ün üzerinde kişiye Türk Hava Kurumu iş verdi. Bu da en büyük gururumuz. 3 bin 4 bin arasındaki insanın evine mutluluk, huzur, gülümseme götürdük. Ama bu artarak devam etsin, vatandaşlarımız bizi izlemeye devam etsin. İşe girmek isteyenler internetten de takip etsinler. Herkese eşit sunduğumuz bu imkânı onlara da vereceğiz.

- 1920’lerde Türkiye’de uçak fabrikası varken, 50’lerde o fabrika kapandı. Uçak fabrikası neden kapandı ve Türkiye uçağını yeniden üretmek için neden bu kadar bekledi?

Bu zamana kadar neden beklendiğini çözmek bizim için çok kolay değil ama ben 2009 Ekim’inde başkan oldum, şimdi de uçak fabrikası şirketini kurduk. 3 yıllık bir süre içinde uçak üretimine başlıyoruz. Çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. 2014 yılında uçaklarımız üretilmeye başlanacak.

Meseleye şöyle bakmak lazım. 1950’li yıllara kadar biz uçak üretmiş bir ülkeyiz. O yıllara geldiğimizde 2.Dünya Savaşı bitmiş, ortalıkta çok miktarda uçak var. Bu uçaklar da hibe olarak dost ülkelere veriliyor. O dönemde Türkiye’ye de bu uçaklardan verilmiş. Dolayısıyla Türkiye’de bakmış bedava uçak var, uçağı ürettiği zaman bir maliyeti var. Türkiye’nin o zamanki yöneticileri bir değerlendirme yapmışlar ve uçak üretiminden vazgeçmişler.

Ancak biz 2011 yılında Türk Hava Kurumu’nun eski uçak fabrikasını tekrar kurum bünyesine kattık. Bunu gururla söylüyorum. Bunun için de Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı ve ekibine çok teşekkür ediyoruz. Çünkü tesisi tekrar Türk Hava Kurumu’na kazandırdılar. Bu tesis şu anda hem üniversitemizin fakülte binası hem de uçak fabrikasının binası olarak hizmete başladı.

İnsanları eğitirsiniz, bir takım bilgilerle donatırsınız ama onların tatmin olması için üretmeniz lazım. Daha da geliştirmeniz lazım. Türk Hava Kurumu hem AR-GE’sini hem de uçak fabrikasını kurdu. Hatta bugün uçağımızın çizimlerini tamamlandı ve bir kasaya konuldu.

- Ne tür uçaklar üretilecek?

Öncelikle 2-4 kişilik uçaklar üretilecek. Sonra bunların denize inenlerini arkasından da 20-40 kişilik uçakları üretecek şekilde çalışmalarımız sürecek. 20-40 kişilik uçaklardaki hedefimizde şehirlerarası ulaşım ve kargo hizmetlerini kullanmak için bu uçakları üreteceğiz. 2016 yılında üretime başlamayı hedefliyoruz. Bu tarihi ilk olarak GAZETE5’e açıklıyorum.

Halkımızın havacılık sanayi ve sektörüne ihtiyacı var. Çünkü şu anda hava ulaştırma işleri 3 merkezden yapılıyor; İstanbul, İzmir ve Ankara. Buralardan Anadolu’nun şehirlerine uçuluyor. Biz bunların dışında da, örneğin Eskişehir’den Samsun’a, Elazığ’dan Trabzon’a uçalım istiyoruz. Bunun için de havayolu ulaştırma şirketimizi kurduk.

- Uçağımızın ismi belli oldu mu?

İnternet sitemizde “İlk Yerli Uçağımızın İsmini Sen Bul” anketi başlattık. Biz uçağımızın ismini halkımız koysun istedik. Bir de ilk uçağımızın üstüne şu anda dünyadaki Türk devletlerinin bayraklarını koyacağız. Yani Türklerin birleştiği, üzerinde fikir birliğine vardığı bir uçak olarak bunu ortaya koyalım istiyorum.

- Peki, oylamada önde giden isim hangisi?

Şu anda Göktürk birinci sırada gidiyor. İkinci Hezarfen, üçüncü İnci, dördüncü ise İstikbal. Oylamanın sonuçlarını Ramazan Bayramı’nda almayı hedefliyoruz.

- Yaz geldi, okullar tatile girdi. Türk Hava Kurumu olarak çeşitli kurslar verdiğinizi biliyoruz. Kurslara katılmak isteyenler için biraz bilgi verebilir misiniz?

Türk Hava Kurumu olarak model uçak, planör, paraşüt, yamaç paraşütü, yelken kanat kursları veriyoruz. Vatandaşlar, Antalya, Eskişehir, Samsun, Şanlıurfa, Erzincan şubeleri vasıtasıyla da bize başvurabilirler. Bu kursların en önemli özelliği ise ücretsiz olması. Kursa katılan öğrenci yeme içme, konaklama, eğitim için hiçbir ücret ödemeyecek.

- Peki talepler nasıl?

Talepler çok güzel çok yoğun. Gençler oldukça faydalanıyor. 2010 yılında 40 bine çıktık. Bu sene ise 350 bini hedefliyoruz. Ayrıca öğrenci mübadelesi programımız var. 16 olan sayıyı 32 öğrenciye çıkarttık. Öğrenciler dünyanın değişik ülkelerine gidiyorlar ve tüm masrafları Türk Hava Kurumu tarafından karşılanıyor. Kurslara 16 yaş üzeri herkes katılabilir. Herhangi bir engelimiz yok. Ayrıca kurslara katılan öğrencilere Türk Hava Kurumu tarafından sigorta yaptırılıyor.

OSMAN YILDIRIM KİMDİR?

Türk Hava Kurumu Genel Başkanı Osman Yıldırım, 20 Kasım 1952’de Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. 1972’de Hava Harp Okulu’dan mezun oldu. 1973’te 9. Ana Jet Üs 192. Filo Komutanlığına keşif pilotu olarak atandı. 1976-80 yılları arasında 6. Ana Jet Üs Komutanlığında kol uçucusu olarak uçtu. 1982’de Hava Harp Akademisinden, 1987’de Silahlı Kuvvetler Akademisinden mezun oldu. Hv.K.K.lığının çeşitli birliklerinde görevlerde bulundu.

1994-97 yılları arasında İtalya/Napoli’de Airsouth Komuta Kontrol Şube Müdürü, 1997-99 yıllarında 3. Ana Jet Üs Değerlendirme Denetleme Başkanı ve Harekat Komutanı olarak görev yapan Yıldırım, 1999’da Tuğgeneralliğe, 2003’te Tümgeneralliğe terfi etti. Sırasıyla Hv.K.K.Lojistik Başkanlığı, 2. Ana Jet Üs Uçuş Eğitim Merkez Komutanlığı, Hava Lojistik Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2009’da emekli oldu. Birçok takdir ve taltif rozeti ile ödüllendirilen Osman Yıldırım, NATO Madalyası sahibidir.

THK’nın 17 Ekim 2009’da yapılan 40. Büyük Genel Kurulu’nda Genel Başkanlığa seçildi. Halen Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Osman Yıldırım, evli ve iki çocuk babası, İngilizce biliyor.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »