Osmanlı'nın ilk parfümü ''Buhur Suyu'' satışta

Osmanlı'nın ilk parfümü ''Buhur Suyu'', Latis-i Harem markasıyla müze mağazalarında satışa sunuldu.

15 Kasım 2013 Cuma 19: 1
Osmanlı'nın ilk parfümü ''Buhur Suyu'' satışta
Bilkent Kültür Girişimi'nden yapılan açıklamada, kültürel mirasın yeniden keşfedilmesi amacıyla çeşitli projeler hayata geçiren girişimin, Osmanlı İmparatorluğu döneminin parfümcülük alanındaki ilk örneği ''Buhur Suyu''nu günümüze taşıdığı belirtildi.

İşte Buhur Suyu'nun Hikayesi 


''İsmi gibi ilginç bir hikayeye sahip olan bu mistik kokuya ilişkin tarihteki bilgiler, 1593'te İngiltere Krallığı'nın Osmanlı İmparatorluğu nezdindeki ikinci elçisi Sir Edward Burton'ın Kraliçe Elizabeth'e sunduğu bir raporda ortaya çıkıyor. Sir Burton, raporunda, İstanbul'da şerefine düzenlenen ziyafet sonrasında, ellerini içinde öd ağacı, misk, sandal ağacı ve çiçek suyu bulunan çok güzel kokulu bir suyla yıkadıklarını belirtiyor.

Buhur suyu padişahın yanı sıra saray mensuplarına, vükelaya, hareme, ulemaya zarif billur şişeler içerisinde dağıtılıyordu. Buhur suyu, aynı zamanda verilen şahsın Hırka-i Şerif alanına davet edilmesi anlamına da geliyordu.''

Nerede İmal Ediliyordu?


Harem kokularından esinlenilerek hazırlanan oda kokusu ve parfümünün dekoratif şişeleri ve mistik kokusu ile dikkat çektiği kaydedilen açıklamada, Osmanlı İmparatorluğu'nda parfümcülük alanında çok az sayıda kaynak bulunmasına rağmen, yaklaşık 500 yıllık bir geçmişe sahip olan Buhur Suyu'nun, Osmanlı'nın bilinen ilk parfümü olduğu aktarıldı.

Tanzimat döneminden önce Topkapı Sarayı'nda her yıl ramazan ayının on beşinci gününden sonra padişaha takdim edilen buhur suyu, Enderun'un Seferli Odası'nda imal ediliyordu. 

Mucidi Kim?


BKG tarafından yeniden hayat kazanan buhur suyunun hazırlanışına dair ilk belge ise Topkapı Sarayı Müzesi Arşivi'nde bulunan Çamaşırcıbaşı Yusuf Ağa'nın 1708 tarihli defterinde yer alıyor. Bu belgede buhur suyunun mucidinin Ankaralı Mustafa Ağa olduğu anlaşılıyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »