23 Temmuz 2018, Pazartesi

ÖSYM sınav konforunu artıracak

Ali Demir, ÖSYM'nin gelecek yıla ilişkin proje ve hedeflerini anlattı.

14 Kasım 2013 Perşembe 20:16
ÖSYM sınav konforunu artıracak

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, gelecek yıl sınav konforunu yükseltecek çalışmaları artıracaklarını ve pek çok iyileştirme projesini hayata geçireceklerini bildirdi.

ÖSYM'nin, hak ve adalet ölçüsünden taviz vermeksizin sınav hizmetlerini yürütmek üzere son 3 yılda önemli yapılandırmalar gerçekleştirdiğini belirten Demir, 36 yıldır süre gelen altyapısını günümüz teknolojileriyle yenilediğini ve 6114 sayılı yasa kapsamında mevzuat altyapısını da tamamladığını dile getirdi.

Değişim ve yeniden yapılanma sürecinin büyük bir özveri ve sabırla yürütüldüğünü anlatan Demir, "2013 yılında toplam 45 sınav için 167 sınav merkezinde, 21 bin 328 binada, 296 bin 529 salonda, 5 milyon 936 bin 334 aday sınava alındı. Bu sınavlarda 893 bin 57 görevli kullanıldı. Toplam bin 100 ton sınav evrakı sınav merkezlerine gönderildi ve evrakları sınav sonrasında ÖSYM'ye geri getirildi" dedi.

Özellikle, sınavın hemen öncesinde, sırasında ve akabinde adayların görevlilerle yakın ilişki kurulup sorunlara anında çözüm üretilmesine yönelik “Sınav Günü Masası” gibi uygulamalara devam edeceklerinin altını çizen Demir, "Aday El Rehberi' dağıtımıyla ÖSYM aday ilişkisinin sağlıklı bir zemine oturtulması, sınav sonuçlarının 5-8 gün içinde açıklanması ile bir sonraki sınav için hazırlık sürecinin rahatlatılması, 'Sonuç Doğrulama Sistemi' ile sahte belge üretmenin önüne geçilmesi, ÖABT, VDK gibi 'Alan Bazlı Sınavların' yapılması, yeni sınav merkezlerinin açılması çalışmalarına aynı etkinlikle devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"Açık Uçlu Sorularla Sınav Projesinde" ölçme kalitesinin artırılması, "Elektronik Sınav Projesi” ile hem daha güvenli hem de daha kısa sürelerde sınav yapılarak adaylar üzerindeki sınav stresinin kaldırılmasına ilişkin çalışmalarını daha da artıracaklarını vurgulayan Demir, şunları kaydetti:

"Soru Bankası Projesi' ile bilimsel denetimden geçmiş çok sayıda sınav sorusunun güvenliliğinin garanti altına alınması, 'Ortak Aday Havuz Projesi' ile adayların sınav başvurusunda kolaylık sağlanması ve sınav tarihçesinin sunulması gibi çalışmalar yapacağız. Hayata geçirilecek 'Sınav Binaları Projesi'yle yüzde 100 konfor altında sınav yapmayı sağlayacak tam teşekküllü sınav binalarının oluşturulması için çalışmalar yürüteceğiz. Böylece sürdürülebilir sınav konforunu sağlayabilmeyi hedefliyoruz. 'ÖSYM Kampüs Projesi' ile de soru hazırlamadan sonuç açıklamaya, sınav evrakının basımından sınav sonrasında depolanıp saklanmasına kadar tüm süreçleri günümüz teknolojileriyle donatılmış halde yürütüldüğü entegre bir sınav yönetim merkezinin oluşturulmasını sağlayacağız." 

 

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »