'Otomobil kullanan kadınlar tecavüze uğramayı önemsemiyor'

​Suudi Arabistan’da yayın yapan Rotana Khalijiyya televizyon kanalındaki bir tartışma programına konuk olan tarihçi Dr. Salih El Sadun, “Batılı kadınların tecavüze uğrayıp uğramamayı önemsemedikleri için otomobil kullandığını” söyleyerek tepki topladı.

12 Şubat 2015 Perşembe 0:20
'Otomobil kullanan kadınlar tecavüze uğramayı önemsemiyor'
Hürriyetk'ten Birce Bora'nın haberine göre Sadun tartışma yaratan açıklamalarına, “Geçmişte kadınlar deveye biniyordu. Bu yüzden insanlar onların otomobil kullanmasının neden yasaklandığını sorgulayabilir. Ancak Suudi Arabistan’da bunu gerektiren bazı özel durumlar var” diyerek başladı.

“Mesela eğer bir kadının sürdüğü otomobil bir şehirden diğerine gittiği sırada bozulursa ona ne olacak?” diye soran tarihçiye programın kadın sunucusu, “Avrupa, Amerika ve Arap dünyasının geri kalanında kadınlar otomobil kullanıyor” yanıtını verdi.
 
Bunun üzerine Sadun, “ Onlar yol kenarında tecavüze uğramayı önemsemiyor olabilir ancak biz bunu önemsiyoruz” dedi.

Büyük şaşkınlık yaşayan sunucu ve programın diğer konukları tarihçiden sözlerini açıklamasını isteyince Sadun, “Oralarda tecavüz kadının moralini bozmanın ötesinde bir önem arz etmiyor. Ancak bizim için bu konu sosyal ve dini problemler yaratıyor” dedi.

"SUUDİ ARABİSTAN’DA KADINLAR KRALİÇELER GİBİ MUAMELE GÖRÜYOR"
Sunucu ve konukların tepkileri üzerine olaya başka bir açıdan yaklaşmaya çalışan Sadun, Suudi Arabistan’da kadınların eş, akraba ve şoförlerinin onları her yere götürdüğünü ve onlara “Kraliçeler gibi muamele ettiğini” söyledi.
 
Sunucunun, “Kadınların yol kenarında tecavüze uğramasından endişeleniyorsunuz ancak onların şoförlerinin tecavüzüne uğrayabileceğini düşünmüyor musunuz?” diye sorması üzerine tarihçi, “Elbette bundan endişeleniyorum. Hükümet yetkilileri ve İmamlar bunu duymaktan hoşlanmıyor ancak bunun da bir çaresi var.  Karılarımıza hizmet etmeleri için yurtdışından yabancı kadın şoförler getirtebiliriz” dedi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »