Oy verme işlemleri meşruiyet tartışmaları gölgesinde sürüyor

Suriye'de ''Esed'in devlet başkanlığı seçimi'' için rejimin elinde bulunan bölgelerdeki oy verme işlemleri meşruiyet tartışmaları gölgesinde devam ediyor.

3 Haziran 2014 Salı 22:10
Oy verme işlemleri meşruiyet tartışmaları gölgesinde sürüyor
Suriye İnsan Hakları Ağı, ülkede bulunan Suriyelilerin yüzde 40'ının Esed rejimin kontrolü dışında bulunan bölgelerde yaşadığını ve bu insanların seçimlerde oy kullanma imkanı bulunmadığını belirtti.

Suriye İçişleri Bakanlığı verilerine göre, oy kullanma hakkına sahip Suriye içinde ve dışında toplam 15 milyon 845 bin 575 bin seçmen bulunuyor. Ancak insan hakları örgütleri 6,5 milyon Suriyelinin evlerini terk ettiğini, ülke dışına çıkan Suriyelilerin sayısının ise 3,5 milyon olduğunu, bunun da halkın yarısının yaşadığı yerlerde bulunmadığı anlamına geldiğini ifade ediyor.

BM ve batılı ülkeler, Suriye rejiminin yapılmasında ısrar ettiği seçimlerin "maskaralık" olduğunu ve ülkede üç yılı aşkın süredir devam eden krize çözüm bulmayacağını kaydediyor.

Memur ve öğrencilere "sandıklara gidin" talimatı


Esed rejimi, devlet dairelerindeki tüm görevlilere ve üniversite öğrencilerine oy vermek için sandık başına gitmeleri yönünde talimat verdi.

Lübnan sınırına yoğun güvenlik önlemleri altında sandıklar konularak, ülkeden çıkmadan önce bütün yolcuların oy kullanmaları istendi. 

Bir mahalleye 64 seçim merkezi


Suriye Yüksek Seçim Kurulu, Şam'ın El-Mezze 86 Mahallesi'ne 64 seçim merkezi tahsis etti. Küçük bir mahalleye tahsis edilen seçim merkezi sayısının oldukça fazla olmasının, Esed rejimini destekleyen mahalle sakinlerinde dahi şaşkınlığa yol açtığı ifade edildi. Dün akşamdan bu yana tüm girişlerin kapatıldığı mahalleye, herhangi yabancı aracın girişine izin verilmemesinin istendiği belirtildi.

Şam'a dün İran, Rusya, Lübnan, Uganda, Bolivya, Filipinler, Venezuela ve Tacikistan'dan gözlemciler gelmişti. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »