21 Şubat 2019, Perşembe

Papa, Başpiskopos Wuerl'in istifasını kabul etti

Binden fazla çocuğa cinsel istismarda bulunan Washington Başpiskoposu, halefi atanana kadar görevde kalacak.

12 Ekim 2018 Cuma 19:15
Papa, Başpiskopos Wuerl'in istifasını kabul etti
Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, ABD'nin  Pennsylvania eyaletinde yüzlerce Katolik rahibin binden fazla çocuğa cinsel  istismarda bulunduğunun ortaya çıkmasının ardından, geçmişte bununla ilgili  davayı örtbas ettiği ileri sürülen Kardinal Donald Wuerl’in istifasını kabul  etti. 

Vatikan'ın resmi haber sitesi Vatican News'de yayımlanan habere göre,  Papa Franciscus, Washington Başpiskoposu Kardinal Wuerl’e hitaben bir mektup  yazarak istifasını kabul ettiğini bildirdi.

Mektupta, Wuerl'in istifa talebinin 21 Eylül'de kendisine ulaştığını  belirten Papa, Kardinalin "asil" davranışını övdü ve kendisiyle gurur duyduğunu  ifade etti.

Wuerl’in bu şekilde "ilahi projeyi" kişisel herhangi bir projenin  önünde tuttuğunu kanıtladığı değerlendirmesinde bulunan Papa, 77 yaşındaki  Wuerl’den yerine halefi atanana kadar Başpiskoposlukta yönetici olarak kalmasını  istedi.

ABD'de binden fazla çocuğa cinsel istismar

ABD'nin Pennsylvania Başsavcısı Josh Shapiro, iki yıllık bir  soruşturmanın ardından çocuklara yönelik cinsel istismarların, Pennsylvania ve  Vatikan'daki kıdemli kilise yetkililerince ''sistematik'' bir şekilde örtbas  edildiği sonucuna ulaştıklarını söylemişti.

Tahkikat jürisi ise 300'den fazla rahibin 1950'lerin ortalarından beri  çocukları istismar ettiğini belirterek, Roma Katolik Kilisesine bağlı yüzlerce  rahibi binden fazla çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlamıştı.

Jüri, raporunda bazı kayıtların kaybolduğunu ve cinsel istismar  kurbanı bazı çocukların konuşmaktan korktuğu için tacize uğrayanların sayısının  çok daha yüksek olduğuna inandığını kaydetmişti.

Kurbanların çoğunun erkek çocuklar olduğuna dikkati çeken jüri,  tecavüze kadar uzanan her türlü cinsel taciz olayına rastlandığını ifade  etmişti.

Washington Başpiskoposu Kardinal Wuerl'in, Pennsylvania eyaletindeki  Pittsburg'da piskoposluk yaptığı dönemde çocuk istismarlarını örtbas ettiği iddia  ediliyor.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »