'Paris saldırganları'nın yeri tespit edildi

Fransa'nın başkenti Paris'te dün Charlie Hebdo dergisine yönelik saldırıyı gerçekleştirdiği açıklanan üç kişiden biri teslim oldu. Diğer iki kişinin ise kardeş oldukları bilgisi geldi. AFP'ye konuşan bir kaynak, iki kardeşin yerlerinin bu sabah tespit edildiğini söyledi.

8 Ocak 2015 Perşembe 20:15
'Paris saldırganları'nın yeri tespit edildi
Fransız polisi, Charlie Hebdo dergisine dün öğle saatlerinde düzenlenen ve 12 kişinin ölümüne neden olan silahlı saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen üç kişiden ikisinin kimliklerini tespit etti. Buna göre bu iki kişi kardeş. Kardeşler 7 Eylül 1980 Paris doğumlu Said Kouachi ve 29 Kasım 1982 Paris doğumlu Cherif Kouachi. Polis bu iki kişiyi yakalamak için geniş çaplı operasyon başlattı.
AFP'ye konuşan bir kaynak, Fransa'nın kuzeyindeki Aisne bölgesindeki Villers-Cotteret yakınlarındaki benzin istasyonu işletmecisinin bu sabah iki kardeşi teşhis ettiğini söyledi. Şüphelilerin maskeli ve silahlı olduğu belirtildi.

ÜÇÜNCÜ ŞÜPHELİ TESLİM OLDU

Saldırının üçüncü şüphelisi ise 8 Temmuz 1996 doğumlu, sabit adresi bulunmayan Mourad Hamyd. Fransız basını bu kişinin gece geç saatlerde teslim olduğunu ve gözaltında tutulduğunu belirtti. Liberation gazetesi, dosyaya yakın bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Cherif Kouachi'nin bacanağı olan Hamyd'in adının sosyal ağlarda dolaştığını öğrenmesinin ardından polise giderek teslim olduğunu bildirdi. Gencin "#MouradHamydInnocent" (Mourad Hamyd masumdur) diye hashtag açan okul arkadaşları, Hamyd'in saldırı sırasında sınıfta olduğunu iddia etti.

AFP ise Cherif Kouachi ile Hamyd'in üvey kardeş olduğunu belirtti.

YEDİ KİŞİ GÖZALTINDA

Libération, saldırıyı gerçekleştirdiği düşünülen kişilerin yakın çevresinden yedi kişinin gözaltına alındığını duyurdu ancak nerede tutulduklarına dair bilgi verilmediğini yazdı. Saldırıyı düzenleyenlerden iki kardeşin, kaçış sırasında terk ettikleri araçta kimliklerini unuttuklarını ve bu şekilde teşhis edildiklerini bildirdi. Üçüncü kişinin ise evsiz olduğu söyleniyor.

Associated Press'in haberine göre, bir El kaide sözcüsü, örgütün saldırının sorumluluğunu üstlenmediğini ancak eylemin "ilham verici" olduğunu belirtti.

TERÖR SUÇUNDAN HÜKÜM GİYMİŞTİ

Şüphelilerden Cherif Kouachi, 2008'de militanların Irak'a gitmesine yardımcı olduğu için 18 ay hapis cezası almıştı. Cherif Kouachi, Bağdat yakınlarındaki Ebu Gureyb cezaevindeki Iraklı mahkumlara ABD tarafından işkence yapılmasına kızdığını ve Irak'ta ABD öncülüğündeki koalisyona karşı savaşılması gerektiği düşüncesine inandığını ifade etmişti.

 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »