21 Temmuz 2018, Cumartesi

Partilerin Meclis Başkan adayları belli oldu

4 Temmuz'da görev süresi dolacak olan TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in yerine gelecek ismin belirleneceği Meclis Başkanlığı seçimleri için adaylar belirlendi. İşte AK Parti, MHP ve CHP'nin Meclis Başkan adayları...

28 Haziran 2013 Cuma 7: 0
Partilerin Meclis Başkan adayları belli oldu
AK Parti, MHP ve CHP Meclis Başkan adaylarını belirledi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığın için partiler aday isimlerini belirlerken seçimler 2 Temmuz Salı günü gerçekleştirilecek.

AK PARTİ'DE TEK ADAY ÇİÇEK


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Adalet ve Kalkınma Partisi'nde (AK Parti) meclis başkanlığı için tek adayın Cemil Çiçek olduğunu söyledi. 


CEMİL ÇİÇEK KİMDİR?


Cemil Çiçek, 15 Kasım 1946'da Yozgat'ta doğdu. Babasının adı Hacı Ahmet, annesinin adı Meliha'dır. Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest avukat olarak çalıştı. Yozgat Belediye Başkanlığı yaptı. Anavatan Partisi Kurucu Üyesi oldu. 18. Dönemde Yozgat; 20, 21, 22 ve 23. Dönemlerde Ankara Milletvekili seçildi. 46, 47 ve 53. Hükümetlerde Devlet Bakanlığı, 58 ve 59. Hükümetlerde Adalet Bakanlığı yaptı. 60. Hükümette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevini yürüttü. 24. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı görevine seçildi. 

CHP'NİN ADAYI DA BELLİ OLDU


Öte yandan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) de Meclis Başkan adayını belirledi. CHP'nin adayı İstanbul Milletvekili Osman Korutürk oldu.


OSMAN KORUTÜRK KİMDİR?


Osman Taney Korutürk, 22 Kasım 1944'te İstanbul'da doğdu. Baba adı Esseyit Hasan Fahri, anne adı Emel'dir.

Diplomat, Büyükelçi; İÜ Hukuk Fakültesini bitirdi.

Dışişleri Bakanlığı Milletlerarası Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğünde Meslek Memuru, Şube Müdürü, Kıbrıs Dairesi Başkanı, Orta-Doğu ve Afrika Dairesi Başkanı, Orta Doğu Genel Müdür Yardımcısı görevlerinde bulundu. Yurt dışında sırasıyla BM Cenevre Ofisi nezdindeki Türkiye Büyükelçiliğinde İkinci Kâtip ve Başkâtip, Lefkoşe Büyükelçiliğinde Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşar ve New York BM nezdindeki Türkiye Daimi Temsilciliğinde Daimi Temsilci Yardımcısı görevlerini yürüttü.

Türkiye 'nin Tahran (aynı zamanda EKO Daimi Temsilcisi), Oslo (aynı zamanda Reykjavik), Berlin ve Paris (aynı zamanda Montecarlo) Büyükelçiliklerinde bulundu. 2003-2005 yılları arasındaTürkiye 'nin Irak Özel Temsilciliği görevini yürüttü. Norveç Krallığının "Grand Croix" ile Fransa Cumhuriyetinin "Grand Officier" liyakat nişanları sahibidir.

MHP'NİN ADAYI BAL


TBMM Başkanlığı için adaylığını ilk koyan isim ise Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Faruk Bal olmuştu.


FARUK BAL KİMDİR?


Faruk Bal, 28 Ekim 1950'de Konya Ilgın'ın Argıthanı nahiyesinde doğdu. Babasının adı Ramazan, annesinin adı Zeynep'tir.

Hukukçu; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.

Siirt, Sinop, Balıkesir, Bursa ve Ankara'da hâkimlik yaptı. Londra Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Yabancı Mahkeme Kararlarının Tenfizi ve Tanınması konusunda inceleme yaptı. Adalet Bakanlığında Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü ve Personel Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

21 ve 23. Dönemlerde Konya Milletvekili seçildi. 21. Dönemde TBMM İçişleri Komisyon Başkanı oldu. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyeliği yaptı. 23. Dönemde Türkiye-Mısır Dostluk Grubu Başkanlığında bulundu. 57. Hükümette Devlet Bakanı olarak görev üstlendi.

TBMM Başkanlığı için adaylık süreci bugün saat 24.00'te sona eriyor. TBMM Genel Kurulu'nda, Meclis Başkanlığı seçimleri, 2 Temmuz 2013 Salı günü yapılacak.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »