Pehlivanların yağları Trakya Birlik'ten

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile özdeşleşen ve pehlivanların güreşmeden önce vücuduna sürdüğü zeytinyağı sponsor olarak Trakya Birlik sağlıyor.

26 Haziran 2013 Çarşamba 20:45
Pehlivanların yağları Trakya Birlik'ten

Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Trakya Birlik) Yönetim Kurulu Başkanı Rafet  Sezen, yaptığı açıklamada, Türkiye'deki en büyük rafine yağ üreticisi olan Trakya Birlik'in Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde güreşçilerin ihtiyacı olan yağı sağladığını söyledi.

652'ncisi yapılacak olan güreşlerde yaklaşık 2 ton zeytinyağının güreşçilere verileceğini belirten Sezen, "Her yıl yağları belediyemize temin etmekteyiz. Onlarda güreşlerde bu yağı kullanıyorlar. 652 yıldır yapılan güreşler aynı zamanda ata sporumuzdur. Biz gururla destek veriyoruz. Güreşler Edirne ile özdeşleşmiş, yapımızla özdeşleşmiş bir gelenektir. Bunun daha ilerilere taşınmasını gönülden istiyoruz. Trakya Birlik olarak Kırkpınar'a her türlü maddi, manevi desteği vermeye devam ediyoruz" diye konuştu.

"Kürsü yapacak güreşçilerimize çok büyük desteklerimiz olacaktır"

Trakya Birlik'in şu anda yaklaşık 100 güreşçisinin olduğunu anlatan Sezen, Ahmet Yavuz Başpehlivan'ı yetiştirdiklerini ifade etti.

Yavuz'un Kırkpınar güreşlerinde 3'üncülük elde ettiğini ve Trakya Birlik'te kadrolu çalışan olduğunu söyleyen Sezen, şunları kaydetti:

"Güreşçilerimizi sürekli desteklemeye devam ediyoruz. Bunun yanında küçük, büyük güreşçilerimiz her kategoride çalışmalarına devam ediyorlar. Güreşçilerimizin isteklerini karşılıyoruz. Aynı zamanda maddi katkılarda da bulunuyoruz. Amacımız, Edirne'ye yakışan, Edirne'de başpehlivan çıkarabilmek adına Trakya Birlik olarak bu organizasyona destek vermektir. Tarihi ata sporumuzun gelişmesine, dünya çapında yayılmasına ve Edirne'yi de tanıtabilmesi açısından güreşçilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Benim burada güreşçilerimize söylemek istediğim, kürsü yapacak güreşçilerimizi çok büyük desteklerimiz olacaktır. Kırkpınar'da dereceye giren güreşçilerimiz bunun karşılığına kesinlikle Trakya Birlik'ten alacaktır."

Sporda alt yapının önemli olduğunu aktaran Sezen, Trakya Birlik'in Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için sporcular yetiştirdiğini de kaydetti.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »