24 Mayıs 2018, Perşembe

Peşmerge, Kobani'ye gidiyor

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından destek amaçlı Kobani’ye gönderilen peşmerge grubu, akşam saatlerinde Şanlıurfa'ya ulaştı. Grubun Türkiye'den geçişi sırasında bir peşmergenin üniformasındaki ABD bayrağı ve 'Amerikan Ordusu' yazısı dikkatlerden kaçmadı.

30 Ekim 2014 Perşembe 2:29
Peşmerge, Kobani'ye gidiyor
Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin, PKK'nınSuriye'deki yapılanması PYD'nin kontrolündeki Kobani'de IŞİD güçlerine karşı savaşmak için gönderdiği 150 kadar Peşmergenin 84'ünün gece yarısından sonra uçakla Şanlıurfa'ya gelmesinin ardından, karadan yola çıkan grup da bu Sabahhabur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.

Öğleden sonra saat 14.00 sıralarında Mardin’inKızıltepe İlçesi’nden geçen peşmerge konvoyu, özel harekat polislerinin zırhlı araçları eşliğinde saat 18.30’da Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesi’ne giriş yaptı. İki ilçe arasındaki 75 kilometrelik mesafeyi 4.5 saatte kat eden ve yerleşim merkezlerinde destek gösterileriyle karşılanan grup, Viranşehir girişinde toplanan kalabalık tarafından havai fişeklerle karşılandı. Peşmerge konvoyu, bekleme yapmadan Şanlıurfa’ya gitti.

ABD ÜNİFORMALI PEŞMERGE

Geçiş sırasında bir peşmergenin üniformasındaki ABD bayrağı ve 'U.S Army' (Amerika Birleşik Devletleri Kara Kuvvetleri) yazısı dikkatlerden kaçmadı.

SURUÇ'TA BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİLER

Suriye'nin Kobani (Ayn el Arap) bölgesine gitmek üzere Suruç ilçesinde geceyi bekleyen Peşmergeler, görüntülendi. Sınır hattında görev yapan AA ekibi, kente havayoluyla gelen ve gece saatlerinde Suriye'ye geçmek için diğer gruptakileri ve silah teçhizatlarını bekleyen grubu, Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınında görüntüledi. Neşeli olduğu gözlenen gruptakilerin bazılarının telefonla görüştüğü, bazılarının da yemek yedikleri görüldü. Gruptakilerden bazıları da Suriye tarafına bakarak yanlarındakilerle yön konusunda görüş alışverişinde bulundu. Grubun beklediği bölgede güvenlik güçleri, zırhlı araçlarla yoğun önlem aldı. Peşmergelerin, akşam saatlerinde karayoluyla ilçeye ulaşması beklenen ağır silahlarla donatılmış diğer gruptakilerle Suriye'ye geçmesi planlanıyor.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/1 + YORUM EKLE
  • IŞİD ONLARI BEKLİYOR mehmet - 30 Ekim 2014 Tv lere düşen alnından vurulan pyd (suriye pkk sı) militanı gibi bunlarda iki gün sonra Türkiyeden suriyeye dikey gidip yatay gelirler inşallah ışid onları bekliyor gidin an.......... kini görürsünüz

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »