Petrol fiyatları çıldırttı

Petrol fiyatlarındaki hareket baş döndürüyor. Dün yüzde 4,5 artan Brent petrol bu sabah 47.04 dolara geriledi. Dolar akşam saatlerine doğru ise tekrar 50 doları aşıp tekrar boynunu eğdi.

16 Ocak 2015 Cuma 2:40
Petrol fiyatları  çıldırttı
Ham petrol fiyatları, volatilitenin yüksek olduğu dünkü seanstaki sert yükselişin ardından, piyasada arzın bol olmasıyla ilgili endişelerin oluşturduğu baskıyla sabah düşerken, akşam saatlerine doğru toparlandı.

Sabah saatlerinde 47.60'a kadar gerileyen Brent petrolünün varil fiyatıyüzde 4'lük artışla 52,38 doları gördü. 

Brent türü ham petrolün varil fiyatı, salı günü küresel petrol arz fazlasının artacağı beklentileriyle 16 Mart 2009'dan bu yana en düşük seviye olan 45,16 doları görmüş, dün ise bu seviyeden gelen tepki alımlarıyla toparlayarak günü 49,97 dolardan tamamlamıştı. 

Brent petrolün varil fiyatı, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) talep beklentisini artırması, İsviçre Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından doların değer kaybetmesi, Hindistan Merkez Bankası'nın faizindirimine giderek ekonomiyi destekleyici karar alması ve ABD'de beklentilerin üzerinde gelen New York Fed imalat sanayi endeksinin ardından 50 doların üzerine çıkarak yüzde 4'ü aşan yükselişle 52,38 doları gördü. Brent petrolün varil fiyatı, şu dakikalarda ise 50 doların hemen üzerinde dengelenmeye çalışıyor. 

Analistler, Brent petrolün varil fiyatının 52,30 dolar seviyesinin üzerinde kalıcı olması durumunda alımların güçlenebileceğini belirterek, sonraki hedefinin 58,7 dolar olacağını kaydediyor. Brent petrolün varil fiyatında olası gerilemelerde 45,2 doların destek olarak izleneceğini aktaran analistler, ekonomik aktiviteye ilişkin gelişmelerin takip edileceğini ifade ediyor.

Batı Teksas türü ham petrolün (WTI) varil fiyatı ise hafta içinde 44,2 dolara gerilemesinin ardından yükselişini 3. güne taşırken, en yüksek 51,24 doları gördü. WTI'nın varil fiyatı, şu dakikalarda ise 49,3 dolarseviyelerinden alıcı buluyor.

Analistler, WTI'nın varil fiyatındaki yükselişin ABD'de açıklanan haftalık işsizlik başvuruları ve ÜFE'nin beklenenin üzerinde gelmesinin ardından sınırlandığını belirterek, yukarı yönlü seyrin devamında 52 doların direnç, olası düşüşlerde ise 44,4 doların destek olarak takip edileceğini dile getiriyor.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »