Petrol Türkiye’nin cari açığının en büyük payını oluşturuyor

Fitch Ratings’in Kıdemli Direktörü Rawkins, Kuzey Irak’taki gelişmeler doğrultusunda petrol fiyatlarında sert bir yükseliş olması halinde Türkiye’de son aylarda görülen cari açıktaki iyileşmenin yavaşlayabileceğini kaydetti.

20 Haziran 2014 Cuma 19:28
Petrol Türkiye’nin cari açığının en büyük payını oluşturuyor
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Kıdemli Direktörü Paul Rawkins, Kuzey Irak’taki gerilimin Türkiye’nin Irak’la olan ticari ilişkilerine olası etkilerine dair açıklamalarda bulundu.

Türk ihracatçılarının geçmişte dikkate değer bir esneklik ortaya koyduğunu belirten Rawkins, bunun en son avro krizinde de Ortadoğu'daki diğer gelişmelerde de görüldüğünü anlattı.

Kuzey Irak’taki en son gelişmelerin enerji piyasalarına olası etkilerinin olabileceğini belirten Rawkins, Türkiye’nin cari açığını azaltma konusunda ilerleme kaydettiğini vurguladı.

Rawkins, Kuzey Irak’taki gerilimin enerji piyasasında olası etkilerine ilişkin olarak, “Enerji ithalatı, temel olarak petrol, Türkiye’nin cari açığının en büyük payını oluşturuyor. Eğer petrol fiyatları sert bir şekilde yükselirse ve bu seviye uzun süre devam ederse, Türkiye’de son aylarda cari açıkta gördüğümüz iyileşme oranı yavaşlayabilir” dedi.

Irak’la ilişkili risklerin temel olarak petrol fiyatlarından kaynaklandığını belirten Rawkins, “Yaptığımız temel tahminler bu riski kapsamaktadır. Bu konuda, petrolün varil fiyatının 2014-2015 yıllarında 105 dolar seviyesinde seyretmesini öngörüyoruz. Türkiye’nin halen cari açığı yüksek seviyede ve bunun gibi dış şoklara karşı hassas” diye konuştu.

Fitch Ratings, 4 Nisan 2014'te Türkiye’nin kredi notu ve görünümünde değişiklik yapmamış, reytingi “BBB-“ olarak onaylayarak, not görünümünü de "Durağan"da tutmuştu.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »