Pilotu diri diri yakılan Ürdün, iki IŞİD militanını idam etti

​IŞİD, esir aldığı Ürdünlü pilotu diri diri yaktığı videoyu yayınladı. İntikam sözü veren Ürdün, tutuklu IŞİD militanları Sacide er-Rişavi ve Ziyad Kerbuli'yi idam etti.

4 Şubat 2015 Çarşamba 17:53
Pilotu diri diri yakılan Ürdün, iki IŞİD militanını idam etti
IRAK ve Şam İslam Devleti (IŞİD) aralık ayında Suriye’nin Rakka kentinde uçağını düşürdükten sonra esir aldığı Ürdünlü Pilot Muaz el-Kesasibe’yi (26) demir bir parmaklığın içinde diri diri yaktığı videoyu dün yayımladı. 22 dakikalık videoda önce Kesasibe, IŞİD’e yönelik olarak ABD liderliğindeki çok uluslu koalisyonun hava saldırılarına Körfez ülkelerinin verdiği desteğe dair konuşuyor.


Üzerinde ABD’nin Guantanamo’daki tutuklulara giydirdiği turuncu kıyafetlerin benzerinden giydirilen Kesasibe, daha sonra demir bir kafesin içine konularak diri diri yakılıyor.

ÜRDÜN'DEN MİSİLLEME
IŞİD'in el-Kesasibe'yi yakarak öldürmesinin ardından, Ürdün de tutuklu IŞİD militanları Sacide er-Rişavi ve Ziyad Kerbuli'yi idam etti.
Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Ürdün devlet televizyonu, Kesasibe'nin öldürülmesinin ardından Rişavi ve Kerbuli'nin idam edildiğini açıkladı.


Sacide er-Rişavi (35)

Ürdün Hükümet Sözcüsü ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Mumani de örgütün pilot Kesasibe karşılığında salıverilmesini istediği Rişavi ile "Ebu Huzeyfe" lakaplı Kerbuli'nin, Ürdün Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin kararı doğrultusunda sabaha karşı idam edildiğini duyurdu.

AA’ya konuşan Ürdün Medyadan Sorumlu Devlet Bakanlığı Yetkilisi, IŞİD’in Kesasibe’nin karşılığında salıverilmesini istediği Iraklı Sacide el-Rişavi başta olmak üzere Ürdün’de tutuklu bulunan Ziyad Kerbuli ve Muammer el-Cağbir’in de aralarında bulunduğu El Kaide’nin önde gelen isimlerinin idam edilmesinin kararlaştırıldığını söylemişti. IŞİD, 2005 yılında Amman’da 57 kişinin yaşamını yitirdiği intihar saldırısının faillerinden olan Rişavi’nin bırakılması karşılığında Kesasibe’yi ve Japon gazeteci Kenji Goto’yu serbest bırakabileceğini açıklamıştı. Ancak geçtiğimiz hafta Goto’nun kafasını kesen örgüt, Ürdün yönetiminin ısrarına rağmen Kesasibe’nin akıbetiyle ilgili sessizliğini korumuştu.

"ALÇAKÇA"
Pilot Kesasibe’nin ölümünün ardından Ürdünlüler başkent Amman başta olmak üzere ülkenin çeşitli kentlerinde infazı lanetlemek için sokaklara döküldü. ABD ziyaretini yarıda keserek ülkesine dönen Ürdün Kralı Abdullah “Pilotumuzun katledilişi, İslamla alakası olmayan sapkın bir grubun alçakça terörist eylemidir”  dedi. ABD Başkanı Barack Obama da “Doğruysa, bu örgütün ahlaksızlık ve barbarlığının diğer bir gösterisidir” diye konuştu.

Başarısız operasyon iddiası
İsrail televizyonu i24news, 3 Ocak’ta Ürdünlü pilotun kurtarılması için Rakka’da başarısız bir operasyon düzenlendiğini iddia etmişti. Ürdün devlet televizyonu da Pilot Kesasibe’nin 3 Ocak’ta öldürüldüğünü duyurdu. İ24news’in haberine göre Rakka’ya helikopterle indirilen komandolar Kesasibe’nin tutulduğu eve ulaşmakta başarısız oldular. 24 Ocak’ta IŞİD, Rakka üzerinde uçan Ürdün Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-16’yı omuzdan atılabilen uçaksavar füzesiyle düşürdüğünü iddia etmiş ardından da Üsteğmen rütbesindeki pilotu esir aldığına dair görüntüleri yayımlamıştı.

İnfaz videosunda Türkiye detayı
IŞİD’in dün yayımladığı 22 dakikalık infaz videosunda iki defa Türkiye’nin de adı geçiyor. Ürdünlü pilot, Körfez ülkelerinin IŞİD’e yönelik operasyonlardaki rolünü anlatırken, Türkiye’de bulunan ABD savaş uçaklarının da havalandığını söylüyor. IŞİD videosunda Pilot Kesasibe’nin konuşması sırasında Batman’daki Hava Üssü’nün uzaydan çekilen görüntüsü arkaya yansıtılıyor. Daha önce IŞİD’in dergisi Dabık’ta pilot Kesasibe, Türkiye’de ‘adını bilmediği bir üssün’ de operasyonda kullanıldığını iddia etmişti. Hürriyet’e konuşan Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyse, Türkiye’den kalkan ABD uçaklarının IŞİD’i vurduğuna yönelik iddiayı kesin bir dille yalanladı.

TÜRKİYE KINADI
Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü IŞİD'in Ürdünlü pilotu öldürmesini kınayarak, Türkiye'nin terörizmle mücadelede Ürdün ve uluslararası toplumla tam dayanışma içinde olduğunu vurguladı.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe'in terör örgütü IŞİD tarafından katledildiğinin büyük bir üzüntüyle öğrenildiği bildirildi.
Türkiye'nin terörizmle mücadelede Ürdün ve uluslararası toplumla tam dayanışma içinde olduğunun vurgulandığı açıklamada, "Hiçbir insani değerle bağdaşmayan bu canice eylemi nefretle kınıyor, Kasasbeh ailesine, kardeş Ürdün Krallığı'na ve Ürdün halkına başsağlığı ve sabır diliyoruz" denildi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »