25 Nisan 2018, Çarşamba

Pınar Selek davasında flaş gelişme!

Mısır Çarşısı patlaması davasında Pınar Selek hakkında yakalama kararı kaldırıldı. Mahkeme, ayrıca Yargıtay'ın bozma talebine de uyulmasına karar verdi.

3 Ekim 2014 Cuma 17:55
Pınar Selek davasında flaş gelişme!
Mısır Çarşısı patlaması davasında hakkında verilen üç beraat kararı da Yargıtay tarafından bozulan ve daha sonra verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yine Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde 11 Haziran'da yapılan temyiz duruşmasında bozulan Pınar Selek, bugün yeniden hakim karşısında. Çağlayan Adliyesi’ndeki İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davada Pınar Selek hakkında yakalama kararı kaldırıldı.

Lyon Üniversitesi'nde sosyoloji çalışmalarına devam eden Pınar Selek'in davasını Fransa’nın Paris, Strazburg, Lyon kentlerinden, İtalya, İsviçre ve Almanya'dan çok sayıda siyasi parti temsilcisi, üniversite öğretim üyesi, öğrenciler ve belediye temsilcileri İstanbul'a gelerek takip ediyor.

Bütün aşamalarıyla Selek dosyası
9 Temmuz 1998’deki 7 kişinin ölümü ve 127 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan patlamanın ardından Pınar Selek, bombayı yapmak, terör örgütüne yardım ve yataklıkla suçlandı. 16 yıllık dava süreci, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye raporunda, “Türk adalet sisteminin eksikliklerini sergileyen bir örnek” olarak yer aldı.

Adalet Bakanlığı, Avrupa Konseyi toplantılarında milletvekillerinin eleştirilere yanıt olarak kullanması amacıyla dosyayla ilgili bilgileri derledi. Buna göre dosyada 13 bilirkişi raporu bulunuyor. Üç rapora göre patlayan LPG, dört rapora göre bomba, dört rapora göre sebebin belirlenmesi imkansız, iki rapora göre her ikisi de mümkün.

Bu belgeye göre dosyada mevcut deliller ve yargı aşamaları şöyle:

Deliller
“Selek yakalandığında üzerinden çıkan ve kendisinin eli ürünü olduğu tespit edilen ‘Seya Dayı aranacak, Cahit istenecek, adım Kamil’ yazılı parola notu. Çantasında bulunan bomba yapım malzemeleri-Mısır Çarşısı patlaması sonrası olay yerinde kalıntısı bulunan nitro-selüloz tozları. Kullandığı atölyede ele geçirilen nitro-selülozla yapılmış iki bomba ve bomba yapımında kullanılan diğer materyaller. Atölyede bulunan bombaların birinin üzerindeki koli bandında Selek’in parmak izi. Sosyolojik araştırma yapmak için PKK’nın içine sızdığı yönünde verdiği ifadeler.”

Kararlar
8 Haziran 2006: İstanbul 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi (ACM) kararı: Pınar ve Abdülmecit Öztürk’ün bomba patlamasıyla ilgili suçlamadan beraatlerine. Olay yeri inceleme raporu ve çok sayıda bilirkişi raporu arasındaki çelişkiler ve eksiklikler nedeniyle her türlü şüpheden uzak kanaatin oluşmaması sebebiyle. Terör örgütüne yardım ve yataklık suçlamasını zamanaşımı nedeniyle ortadan kaldırma. Öztürk’ün Erdal Hiyar’ı öldürmekten dolayı mahkumiyetine.

17 Nisan 2007: Yargıtay 9’uncu ceza dairesince bozma: İlk derece mahkemesi, değişik patlamalarla Mısır Çarşısı ve atölyede bulunan maddeler (nitro-selüloz) arasındaki bağlantıyı araştırmadan eksik karar vermiş. Burada Yargıtay farklı bilirkişi raporlarını tartışmıyor. Abdülmecit’in Erdal Hiyar’ı öldürmek suçundan cezalandırılması yanlış. İddianamede böyle bir suçlama olmadan hüküm tesis edilmiş. Dosyadaki doğum ve sabıka kayıtları arasında uyumsuzluk var.

23 Mayıs 2008: 12’nci ACM’nin yeni kararı: Bomba suçlamasından beraatlerine. Olay yeri inceleme raporu ve çok sayıda bilirkişi raporu arasındaki çelişkiler ve eksiklikler nedeniyle her türlü şüpheden uzak kanaatin oluşmaması. Abdülmecit’in 1994’de Ağrı’nın Tutak-Dönertaş köyüne silahlı baskın suçundan mahkumiyetine.

10 Mart 2009: Yargıtay’da bozma: Bombayı Pınar Selek koydu. Atölyede ve olay yerinde bulunan kimyasal maddeler aynı, hem poliste hem de savcılıkta bu yönde ifade vermiş. Abdülmecit hakkında 1994’teki eyleminden mahkumiyete hükmedilmesi yanlış. Erzurum DGM’de 1999’da kesinleşmiş hüküm var.

4 Mayıs 2009: Yargıtay Başsavcılığı’ndan itiraz: Beraat kararları onanmalı. Her türlü şüpheden uzak delil yok. Her iki sanık için örgüte yardım ve yataklık açısından zamanaşımı nedeniyle cezanın kaldıırlması.

9 Şubat 2010: Yargıtay Ceza Genel Kurulu kararı: Yargıtay Başsavcılığı’nın itirazına ret. Yargıtay ceza dairesinin kararına onama.

9 Şubat 2011: 12’nci ACM’nin direnme kararı: Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun incelemesi başsavcılığın itirazı nedeniyle olmuştur. İlk derece mahkemesi, Ceza Genel Kurulu kararı öncesinde kullanmadığı direnme hakkını şimdi kullanmaktadır.

22 Ekim 2012: 12’nci ACM’nin direnme kararından vazgeçmesi: Yargıtay Ceza Genel Kurulu kararına karşı mahkemenin direnme hakkı yoktur.

24 Ocak 2013: 12’nci ACM’nin Pınar Selek’i ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkumiyeti.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »