16 Temmuz 2018, Pazartesi

PKK ile Haşdi Şabi arasında kanlı çatışma

Musul'un Sincar ilçesinde İran destekli Haşdi Şabi örgütü ve terör örgütü PKK mensupları arasında çıkan çatışmada, 3 örgüt üyesinin hayatını kaybettiği, 7'sinin de yaralandığı belirtildi.

22 Eylül 2017 Cuma 18:43
PKK ile Haşdi Şabi arasında kanlı çatışma
Batı Dicle Asayış Müdürü Aşiti Koçer, Haşdi Şabi'nin ağır silahlarla, Bab Şilo bölgesinden PKK'ya bağlı yerel teröristlerin elinde tuttuğu Sincar ilçesinin Hanesur köyüne geçmeye çalışması sonucu çatışmanın çıktığını ifade etti. 

Koçer, Haşdi Şabi ve PKK arasında çıkan çatışmada ölü ve yaralıların olduğunu ancak ellerine net bir rakamın henüz ulaşmadığını söyledi. Öte yandan Kürdistan Demokrat Partisi'nin resmi internet sitesine konuşan Sincar'daki Peşmerge komutanlarından Lokman Guli, PKK'lı teröristlerle çatışmaya giren Haşdi Şabi'ye bağlı 3 örgüt üyesinin öldüğünü, 7'sinin de yaralandığı bilgisini verdi. 

Guli, Bab Şilo bölgesinden Hanesur'a geçmek isteyen Haşdi Şabi'nin İmam Ali grubundan olduğunu da kaydetti. PKK, Ağustos 2014 tarihinde terör örgütü IŞİD'in Sincar'daki varlığı ve saldırılarına maruz kalan Ezidileri koruma bahanesiyle söz konusu bölgede konuşlanmaya başlamıştı. Haşdi Şabi ise, Musul'u IŞİD'ten kurtarma operasyonu sırasında Sincar'ın batı bölgesini teröristlerden alıp, Irak-Suriye sınırında varlık göstermeye başlamıştı. 

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »