PKK'da 'Yaşar dede' çatlağı

Terör örgütü PKK'nın yan unsurlarından birinin Ovacık'ta düzenlediği ve sivillerin de yaralandığı bombalı terör öyleminin örgüt içinde çatlağa neden olduğu ortaya çıktı.

18 Haziran 2016 Cumartesi 15: 9
PKK'da 'Yaşar dede' çatlağı
Örgütün Sözde Dersim Eyaleti Ovacık Özel Güç Sorumlusu Mahsum kod adlı teröristin, eyalet sorumlusuna, "Ağırlıklı olarak siviller yaralanmış, iki polis ve savcının eşi dışında dokuz sivildir. Siviller önemli insanlardır hele bu dönemde çok çok önemlidirler bizim için. Yüksekova,Nusaybin’de yaşananlar daha yeni. Siviller yoksa biz de yokuz arkadaş. Yaşar Dede diye biridir. Çok sevilen biridir orada. Yani öyle söylendiği gibi değil. Size yanlış bilgi geçiyorlar. Bölge halkı barut gibi" diye tepki gösterdiği tespit edildi.

13 Haziran'da Tunceli'nin Ovacık ilçesi adliye binasına yapılan bombalı araç saldırısında iki polis ve on sivil vatandaş yaralanmıştı. Terör eylemini, PKK'nın kollarından biri olan Halkların Birleşik Devrimci Cephesi (HBDC) adlı örgüt üstlenmişti. Bölge halkı arasında Yaşar Dede olarak bilinen Alevi dedesinin de evi bu patlamada büyük zarar görmüştü. Eylem, Tunceli'de halk arasında infiale neden olmuştu.

Teröristlerin, tespit edilen telsiz konuşmaları eylemin örgüt içinde de tartışmaya neden olduğunu ortaya çıkardı.
Mardin (Sözde Dersim Eyaleti Özel Güç Sorumlusu), Mahsum (Sözde Dersim Eyaleti Ovacık Özel Güç Sorumlusu), ve Sülbüs (Sözde Dersim Eyaleti Batı Karargâh Kadın Sorumlusu) kod adlı teröristler arasında geçen konuşma şöyle:

Mahsum: Bu arkadaşların yaptığı eylem varya?..
Mardin: Evet, tamam.
Mahsum: Yani bak tekmil öyle verildiği gibi değil, aslını ben vereyim.
Mardin: Tamam ver, nedir aslı?
Mahsum: Ağırlıklı olarak siviller yaralanmış, iki polis ve savcının eşi dışında dokuz sivildir. Siviller önemli insanlardır hele bu dönemde çok çok önemlidirler bizim için. Yüksekova, Nusaybin’de yaşananlar daha yeni. Siviller yoksa biz de yokuz arkadaş.

Mardin: Tamam doğru dersin. Konu nedir?
Mahsum: Yaşar Dede diye biridir. Çok sevilen biridir orada. Yani öyle söylendiği gibi değil. Size yanlış bilgi geçiyorlar. Bölge halkı barut gibi. Yapmayalım böyle, kaybediyoruz.
Mardin: Sonra tartışalım bunu, burada gerek yok. Hassas konu, hassas konu. Sonra tamam.

Mahsum: Yani bizim görüşümüz yansıtılmasa bizce sanki daha iyidir.
Sülbüs: Mahsum.
Mahsum: Dinliyorum.
Sülbüs: Ya niye telsiz üzerinden öyle konuşuyorsun. Bunları sonra tartışırız. Açık veriyoruz heryerde.
Mahsum: Tamam da biraraya gelebiliyor muyuz ki? Düşman heryerde, her delikte. Nefes almak bile zorlaşacak...
Mardin: Tamam arkadaş uzatma, telsiz üzerinde gerek yok tamam mı?..
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »