PKK'ya darbenin havadan fotoğrafı!

Diyarbakır'ın Lice ilçesi ve çevresinde terör örgütü PKK'ya yönelik yapılan operasyonlar sona erdi. Yaklaşık 70 milyon kök Hint keneviri ile 5 bin 89 kilogram toz ve 8 bin 260 kilogram kubar esrar ele geçirildi.

4 Temmuz 2016 Pazartesi 18:41
PKK'ya darbenin havadan fotoğrafı!
Genelkurmay Başkanlığı, Diyarbakır’da başlatılan operasyonun ayrıntılarını açıkladı. Lice, Hazro ve Kocaköy ilçelerinde başarıyla tamamlanan operasyonda kapsamında ele geçirilen 67 milyon 605 bin kök Hint keneviri ile 15 bin 414 kilogram esrar imha edildi, 14 terörist etkisiz hale getirildi.

Diyarbakır'ın Lice ilçesinin dağlık ve ormanlık alanında bulunduğu değerlendirilen "PKK'lıları etkisiz hâle getirmek, sığınak, barınak, depo alanlarını tahrip ve örgütün finans kaynağı uyuşturucu ekim alanlarını imhâ etmek" amacıyla Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı idaresinde başlatılan "Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik" ile 8. Kolordu Komutanlığı sorumluluğundaki "Şehit Piyade Binbaşı Turgay Çelik - 1" operasyonları tamamlandı.

Operasyonlarda bombalı araçların düzeneklerinin hazırlandığı Lice, Kulp ve Bingöl'de yer alan Şenyayla bölgesindeki gruplar hedef alındı. Şenyayla bölgesinde aralarında keskin nişancı ve bombacıların da yer aldığı 3 gezici PKK'lı grup, nokta operasyonları ve anlık hava harekâtlarıyla dağıtıldı.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada, Başbakanlık talimatına istinaden terör örgütünün uyuşturucu ticaretinde kullandığı yasa dışı ekim alanlarındaki kenevirleri ve elde ettiği esrarı imha ederek finansman kaynaklarını kurutmak, bölgedeki teröristleri etkisiz hale getirmek, örgütün iş birlikçilerini yakalayarak haklarında gerekli yasal işlemleri gerçekleştirmek amacıyla Lice, Hazro ve Kocaköy'de 22 Haziran'da operasyon başlatıldığı anımsatıldı.

OPERASYONA 7500 KİŞİ KATILDI

Toplam 7 bin 500 güvenlik görevlisinin katıldığı, 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz'ın sevk ve idaresindeki operasyonun dün başarıyla tamamlandığı hatırlatın açıklamada, ele geçirilen 67 milyon 605 bin kök Hint keneviri ile 15 bin 414 kilogram esrarın imha edildiği kaydedildi. 

Açıklamada, bölgedeki 14 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonda gözaltına alınan 305 kişiden 43'ünün tutuklandığı belirtildi. Açıklamada, aramalarda 17 kalaşnikof piyade tüfeği, M-16 piyade tüfeği, bir biksi makineli tüfek, 3 roketatar, 6 tabanca, 7 av tüfeği ile 9 el bombası ve bunlara ait bin 786 mühimmatın ele geçirildiği bildirildi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »