Platini rüşvet iddialarını yalanladı

UEFA Başkanı Michel Platini Mohamed bin Hammam'la görüşmelerinin masum olduğunu belirterek, Dünya Kupası'nda yolsuzluk iddialarını reddetti

4 Haziran 2014 Çarşamba 17:34
Platini rüşvet iddialarını yalanladı
FIFA Başkan Yardımcısı Michel Platini, bir İngiliz gazetesinin Katar'ın 2022 Dünya Kupası adaylığıyla ilgili yolsuzluk iddialarına kendisini de dahil etmesini eleştirdi.

The Daily Telegraph gazetesi, Platini'nin kendisi gibi FIFA'da kurul üyeliği yapan Katarlı bin Hammam ile 2010'daki Dünya Kupası oylamasından hemen önce gizlice buluştuğunu yazmıştı.

Platini hakkında yazılanları "imajımı lekelemeyi hedefleyen temelsiz söylentiler' diye niteledi.

UEFA'nın yayımladığı açıklamada Platini, "FIFA İcra Kurulu'ndaki bir meslektaşla görüşmelerin birdenbire devlet meselesi haline dönüştürülebilmesini hayret verici buluyorum" dedi.

Platini, Eski Asya Futbol Konfederasyonu Başkanı bin Hammam ile 2010'da birçok kez buluştuğunu doğruladı:

"Sayın bin Hammam ile bu görüşmelerimizde tartışma konusu muhtemel FIFA başkanlık adaylığımdı. Doğrusu sayın bin Hammam 2011 FIFA başkanlık seçiminde aday olmam için beni ikna etmeye çalışıyordu."

FIFA 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapma hakkını Katar'a verdikten sonra bin Hammam FIFA Başkanı Sepp Blatter'in yerine geçmek için çalışmıştı.

Ancak 2011'deki seçimden günler önce adaylıktan çekildi. FIFA o sırada Karayipli oy sahiplerine rüşvet verdiği iddiaları nedeniyle bin Hammam'a men cezası vermeye hazırlanıyordu. Sonunda Blatter yeniden başkan seçildi.

Bin Hammam skandalı Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS)'ta lehine çıkan kararla atlattı. Sonra da FIFA, Asya Futbol Konfederasyonu'nun hesaplarını soruştururken futbol yöneticiliğini bıraktı.

Katar'ın Dünya Kupası adaylık kampanyası ve bin Hammam'ın kampanyadaki olası rolü, FIFA etik savcısı Michael Garcia'nın 2018 ve 2022'nin adaylık yarışları hakkındaki raporunu tamamlamaya yaklaştığı son günlerde tekrar gündeme geldi.

Platini her iki oylamada kazanan ülkeler için, yani Rusya ve Katar'a oy vermişti. UEFA Başkanı'nın, doğal gaz zengini Katar'ı desteklemek isteyen, Fransa'nın o dönemki devlet başkanı Nicolas Sarkozy'den baskı gördüğü iddia edilmişti.

Platini ise bu iddialara "FIFA İcra Kurulu'nun hangi adaya oy verdiğini açıklayan tek üyesi olduğumu yinelemek isterim ki bu tamamıyla şeffaf olduğumun ve hiç kimsenin hiçbir zaman bana kendi şartlarını ve koşullarını dayatmadığının kanıtıdır" diye karşılık verdi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »