23 Mayıs 2018, Çarşamba

Polatlı'da su çilesi

Ankara'nın Polatlı ilçesinde Ramazan ayında yaşanan su sıkıntısı vatandaşı zor durumda bırakıyor.

14 Temmuz 2014 Pazartesi 17:16
Polatlı'da su çilesi
Polatlı'nın Şehitlik Mahallesi'nde 3 gündür suları akmayan mahalleli, ASKİ'nin tankerle getirdiği suyu bidonlarla evlerine taşımak durumunda kaldı. ASKİ yetkilileri, su kesintisinin nedenini enerjiden kaynaklandığını öne sürdü. EnerjiSa ise yaptığı açıklamada, enerji sorununun üçüncü şahıslar tarafından yaptırılan elektrik tesisinden kaynaklandığını söyledi. İlçe belediyesinin ise olayı izlemekle yetindiği belirtiliyor.


Polatlı halkı, 15 yıldır içme suyu kesintisinin olmadığını belirttikleri Ankara'nın Polatlı ilçesinde, 30 Mart 2014 mahalli idareler seçimlerinden sonra yaşanan su kesintileri nedeniyle sıcak yaz günlerinde büyük sıkıntı çektiklerini dile getirdiler. Özellikle Ramazan ayı başladığından bu yana belirli aralıklarla bir hafta süreyle gerçekleşen su kesintilerinin büyük sıkıntılara yol açtığı dile getirildi.


İlçede, araçları olan vatandaşların, köylerdeki çeşmelerden bidonlarla evlerine su getiriyor. ASKİ ise tankerle mahalleye su getirerek vatandaşların su ihtiyacını gidermeye çalıştı. Ellerinde bidonlarla tankerden su almaya gelen vatandaşlar, "Ramazan ayında bu sıkıntı yaşatılır mı? Bunlarda hiç vicdan yok mu? Şimdiye kadar kesilmeyen su, niçin şimdi kesiliyor?" diyerek tepkilerini dile getirdiler.
 

HERKES BİRBİRİNİ SUÇLUYORASKİ yetkilileri, su kesintisini enerji yetersizliğine bağladı. ASKİ, şehrin diğer mahallelerinde suların aktığını, ancak yüksek yerlere suyun ulaşmadığını bunun da enerji yetersizliğinden kaynaklandığını öne sürdü. EnerjiSA'nın Kurumsal İletişim Müdürlüğü tarafından DHA'ya yapılan yazılı açıklamada ise sorumluluk alanlarında herhangi bir aksaklığın bulunmadığı, ancak elektrik tesisi yapan üçüncü şahısların sorumluluk alanındaki hatlarda sorun olduğunu belirtti. EnerjiSA yetkilileri, "Ekiplerimiz tarafından yapılan inceleme sonucunda, bölgede gerçekleşen arızaların büyük bir çoğunluğu üçüncü şahısların sorumluluğundaki elektrik tesisinden kaynaklandığı belirlenmiştir. Dolayısıyla su şebekesini etkileyen sorun, dağıtım sisteminden kaynaklanmamaktadır" dediler.

Öte yandan Polatlı Belediyesi ise seçimlerden sonra suyun ASKİ'ye bağlandığını ve aksaklıkların Polatlı Belediyesi ile ilgisinin olmadığını açıkladı. Ancak su sorunu yaşayan vatandaşlar, Polatlı Belediyesi yetkililerinin aynı zamanda Büyükşehir Meclisi'nde görev yaptığını hatırlatarak, "sorumluluk bizim değil deyip halkın sorununa sırt çevrilmez. Sorunumuzun Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde tartışılması ve çözümlenmesi gerekir" dediler.

Metin ÖZDEMİR/POLATLI(Ankara), (DHA)

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »