Polis kaldırdı onlar 6 tane astı!

DİYARBAKIR’da bazı parti ve derneklere asılan Bölgesel Kürt Yönetimi bayraklarını polis kaldırdı. Türkiye Kürdistan Demokrat Parti balkonuna astığı bayrağı kaldırırken, Kürdistan Gençik Hareketi Derneği’nde polisin kaldırdığı büyük bayrağın yerine 6 tane yeni bayrak astı.

19 Kasım 2014 Çarşamba 5:18
Polis kaldırdı onlar 6 tane astı!
Merkez Yenişehir İlçesi Gevran Caddesi’nde bulunan Türkiye Kürdistan Demokrat Parti binası ile Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği’nin balkonlarına astığı Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt yönetimi tarafından kullarılan sarı, kırmızı, beyaz renkli, ortasında sarı güneş bulunan bayrakların kaldırılması için polis ekipleri uyarıda bulundu. Polisin uyarıda bulunduğu Türkiye Kürdistan Demokrat Parti yöneticileri balkondaki bayrağı kaldırırken, Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği yöneticileri uyarıyı dikkate almayarak bayrağı kaldırmadı. Bu Sabah saatlerinde dernekte kimsenin bulunmadığı sırada çatıya çıkan polisler ipini kestikleri Kürdistan bayrağını alıp götürdü. Bayrağın kaldırıldığını öğrenen Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği yöneticileri, bürolarının balkonun yanı sıra bu kez bütün odaların pencerelerine bu kez daha küçük 6 Bölgesel Kürt Yönetimi bayrağı astı. Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği yöneticisi Sidar Parezvan, tarihi ve coğrafi olarak bu toprakların isminin ’Kürdistan’ olduğunu ve bayrağın Kürt ulusunun simgesi olduğu için astıklarını ve kaldırmayacaklarını söyledi. Parezvan, şöyle dedi:

"Kürtler’in ulusal haklarını savunuyoruz. Bayrak da bir ulusun ulusal simgesidir. Bu nedenle Bölgesel Kürt Yönetimi  bayrağını sahipleniyoruz ve onun içinde asıyoruz. Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube’den dün iki komiser derneğimize gelerek üzerlerinde yoğun baskı olduğunu ve bu nedenle bayrağımızı kaldırmamız gerektiğini bize söyledi. Yönetim kurulumu kararımızı onlara ilettik. Bayrağı kaldırmayacağımızı, derneğimizin kuruluşundan beri bayrağın yer aldığını kendilerine ilettik. Onlarda bize ’bir daha düşünün’ diyerek gitti. Bu sabah dernek binasında kimse yokken 4 polis binanın çatısına çıkarak balkondaki bayrağın iplerini kesip aşağı atmış. Aşağıda kaldırımda bekleyen polisler bayrağı polis arabasına koyup götürmüş. Bu başlı başına bir suç, haneye tecavüzdür. Kaldırılan bayrağımızın yerine 6 yeni bayrağı pencerelerimize astık. Bayrakları kaldırmayı kesinlikle düşünmüyoruz."

TKDP İZİN BEKLİYOR

Türkiy Kürdistan Demokrat Parti Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Zinet Dinçer, polislerin 2-3 kez parti binasına gelerek bayrağı kaldırmalarını istediğini ancak kendilerinin buna karşı çıktığını söyledi. Dinçer, "Bu bayrak; biz Kürtlerin bayrağıdır. Parti binasında olmadığımız bir vakit gelip çayçı kızımıza ’Çarşamba günü valilikten izin getireceğiz. O güne kadar kaldıralım’ demişler. Çayçı kızımız da bayrağı kaldırmış. Eğer izin yazısı gelmezse biz tekrar asacağız" dedi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »