25 Haziran 2018, Pazartesi

Putin ile Obama Ukrayna'yı görüştü

Rusya Devlet Başkanı Putin’in, ABD Başkanı Obama ile yaptığı telefon görüşmesinde, Ukrayna’da çatışan taraflar arasında doğrudan görüşmeler yapılmasını istediği bildirildi.

24 Haziran 2014 Salı 16:10
Putin ile Obama Ukrayna'yı görüştü
Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Barack Obama telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Putin, görüşmede Ukrayna’nın doğusundaki durumu normalleştirmek için "çatışmaları etkili bir şekilde durdurmanın ve ihtilaflı taraflar arasında doğrudan görüşmeler başlatılmasının gerektiğinin" altını çizdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest ise günlük basın toplantısında, Obama’nın görüşmede Putin’e, “Ukrayna’yı daha fazla istikrarsızlaştıran ayrılıkçı ve militanları desteklemeye devam etmek ve sınır ötesine silah ve materyal tedarikine müsaade etmek yerine barışı desteklemesi çağrısında bulunduğunu” söyledi.

Earnest, Obama’nın, Putin’den, kişisel olarak, doğu Ukrayna’da istikrar ve barışı teşvik etmek için etkisini kullanmasını istediğini aktardı.

Ukrayna’da diplomatik çözümün hala mümkün olduğuna inandıklarını belirten Earnest, ancak Rusya’nın tansiyonu azaltıcı somut adımlar atmaması halinde ilave bedellerle yüz yüze kalacağını bildirdi.

Ateşkes 31 kez ihlal edildi

Öte yandan, Ukrayna Devlet Başkanlığı sitesinden yapılan açıklamaya göre, Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonla görüştü.

Ülkesinin doğusundaki gelişmelere yönelik bilgi veren Poroşenko, ilan edilen ateşkese rağmen Rus yanlısı ayrılıkçıların silah bırakmadığını, ordunun kontrolündeki bölgelere saldırılarını sürdürdüğünü belirtti.

"Son 24 saat içinde, teröristler Ukraynalı askerlerin bulunduğu bölgeleri 9 kez bombaladı. Militanlar ateşkesi 31 defa ihlal etti" ifadesini kullanan Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, ateşkes koşullarını kabul etmeyen ayrılıkçıların liderlerinin yaşananlarda sorumluluğunun bulunduğunu bildirdi.

Üçlü temas grubunun çalışmalarının da ele alındığı görüşmede Merkel ise barış planına desteğini dile getirdi. Görüşmede Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in Kiev'e yapacağı ziyaret de gündeme geldi.

Rusya yanlıları ateşkese uyacak

Eski Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kuçma, Rusya Federasyonu Kiev Büyükelçisi Mihail Zurabov, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) yeni Ukrayna temsilcisi Heidi Tagliavini, Rus yanlısı ayrılıkçılarca ilan edildiği belirtilen "Donetsk Cumhuriyeti'nin Başbakanı" Aleksander Baraday, Güney-Doğu Hareketi lideri Oleg Tsarov ve ayrılıkçılarca kurulan "Lugansk Halk Cumhuriyeti" liderlerinden oluşan grup bir araya geldi.

Ayrılıkçılarca işgal edilen Donetsk'teki hükümet binasında gerçekleştirilen toplantıda Devlet Başkanı Poroşenko tarafından ilan edilen ateşkes ele alındı. Toplantının sonunda yapılan açıklamada, ayrılıkçıların ateşkese uyma kararı aldıkları belirtildi.

Buna göre, Rus yanlısı ayrılıkçılar 27 Haziran saat 10.00'a kadar sürecek ateşkese uyacak. Toplantıda ayrıca Donetsk'te kaybolan AGİT gözlemcilerinin durumu da gündeme geldi.

Devlet Başkanı Poroşenko, ülkenin doğusundaki çatışmaların sona ermesini sağlamaya yönelik oluşturduğu barış planı kapsamında 27 Haziran'a kadar tek taraflı ateşkes ilan ettiklerini açıklamıştı. 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »