Putin'den şaşırtan hamle!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki günlük Yunanistan ziyaretinde Rusya-Türkiye ilişkileri konusunda önemli açıklamalar yaptı.

29 Mayıs 2016 Pazar 12:45
Putin'den şaşırtan hamle!
“Türkiye ile ilişkilerimizi düzeltmek istiyoruz” diyen Putin, Türkiye’den yapılan bazı açıklamalara karşın Türkiye’nin hiçbir zaman özür dilemediğini belirtti. Putin, 24 Kasım’da Türkiye hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesine ilişkin soruya ‘Rus hava kuvvetlerinin düzenli ordularla değil terörist hedeflerle savaştığı’ cevabını verdi. 

‘İletişim içindeyiz’

Uçak krizinin ardından sert bir tutum alan Putin, Yunanistan’daki açıklamalarıyla iki ülke ilişkilerinde yumuşama mesajı verdi. Türkiye ile iletişim halinde olduklarını açıklayan Putin, “Hiçbir zaman da o noktaya gelmeyeceğini umuyorum. Ama olan oldu. Sadece uçağımız düşürülmedi. Uçağın pilotu da öldürüldü. Bu da uluslararası hukuka göre bir savaş suçu. Biz ilişkilerimizi düzeltmek istiyoruz. Bu ilişkiyi bozan biz değildik.  Sözler yeterli değil. Bir şeyler yapmalılar. Ama Türkiye ile iletişim içindeyiz. İletişimde kalmanın birçok yolu var. Belli başlı adımlar bekliyoruz. Ama şimdilik hiçbir adım yok” şeklinde konuştu. Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt devleti kurulması ihtimaline ilişkin soru hakkında konuşan Putin, “Kürt devleti için ise bu bizim işimiz değil. Bölgedeki Kürtlere ve  hükümetlere kalmış bir mesele. Bu konuda mevkidaşlarımızla ilişki içindeyiz. Bir  barış süreci başlatmalıyız ve makul sonuca vardırmalıyız” dedi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »