PYD'den flaş peşmerge açıklaması!

Kobani'ye ilişkin peş peşe sıcak gelişmeler yaşanıyor. ABD'nin PYD'ye silah indirmesinin ardından Türkiye'nin de Peşmergeye, Kobani'ye geçebilmeleri için kapıyı açacağı ortaya çıkmıştı. PYD'den dikkat çeken bir açıklama geldi: "Peşmergenin Kobani'ye gelmesine ihtiyaç olmayabilir. Peşmergeden çok bize silah gerekiyor. Peşmerge kendi bölgesinde IŞİD'e karşı savaşsın."

21 Ekim 2014 Salı 2:27
PYD'den flaş peşmerge açıklaması!

'Kobani Kantonu Eşbaşbakanı' Enver Müslim, ABD'nin Kobani'ye silah yardımı ve Peşmerge güçlerinin Kobani'ye gelmesi konusunu BBC Türkçe'ye değerlendirdi.
 
Müslim ABD uçaklarının havadan silah yardımıyla ilgili şunları söyledi:
 
"Dün akşam ABD uçakları Kobani'ye silah yardımında bulundu. Gençler de gitti silahları aldı. Bize silah, ilaç ve gıda yardımında bulundular. Aldığımız malzemeler yerine sağlam bir şekilde ulaştı. Bize bu yardımı yapanlara teşekkür ediyoruz. Yardımların sürmesini istiyoruz. IŞİD'i bitirmemiz için silah şarttır."
 
PEŞMERGEYE İHTİYAÇ OLMAYABİLİR
 
Müslim Peşmerge güçlerinin Kobani'ye gelmesine ihtiyaç olmayabileceğini bu güçlerin önce YPG ile görüşmeleri gerektiğini belirtti:
 
"Peşmerge'nin bize gelmesinden çok bize silah gerekiyor. Eğer Peşmerge gelecekse YPG ile irtibata geçsin. İhtiyaç olursa YPG 'gelin' der. Eğer olmazsa 'silah yardımı yapın' der. İhtiyaç olmazsa Peşmerge kendi bölgesinde IŞİD'e karşı savaşsın, bize silah da göndersin. Savaşacak gençlerimiz var."
 
Müslim, Kobani'deki çatışma ortamını değerlendirirken, çatışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü, IŞİD'in ilerlemek istediğini ancak ilerleyemediğini, Kobani'nin yüzde 70'inin YPG'nin; yüzde 30'unun ise IŞİD'in elinde olduğunu söyledi.


KÜRT GRUPLAR ARASINDA TARTIŞMA ÇIKTI
 
KYB politbürosu, silahları Kobani'ye ulaştıranın kendileri olduğunu  iddia ederken IKBY Başkanlığı, silahların "Kürdistan yönetimi ve halkı" adına  gönderildiğini duyurdu. 
 
KYB politbürosundan yapılan yazılı açıklamada, Kobani'ye silah  yardımının ulaştırılması için ABD ile yoğun temaslar içinde olduğu belirtilerek,  "KYB, Kobani kuşatmasının ilk gününden itibaren Halk Savunma Birlikleri (YPG)  savaşçılarıyla sürekli iletişim halindeydi. Kobani'nin kurtarılması için  bölgedeki devletler ile Arap dünyasındaki demokrat partiler ve uluslararası bütün  güçlerle her türlü siyasi ve diplomatik ilişkileri yürüttük. Silah ve lojistik  desteklerimiz de özel kanallarla Kobani'ye ulaştırıldı" denildi. 


Açıklamada ayrıca Suriye'nin kuzeyindeki kantonların, Kürt bölgesinde  tanınması için KYB'nin yoğun çaba sarfettiği, bunun sonucunda "Kürdistan Bölgesel  Parlamentosu"nun, kantonları tanıma kararı aldığı ileri sürüldü. 
 
 IKBY: PROPAGANDA YAPIYORLAR 
 
    IKBY Başkanlığından yapılan açıklamada ise KYB siyasi propaganda  yapmakla suçlandı. ABD uçaklarıyla Kobani'ye silah ve patlayıcı maddelerinin  ulaştırılmasından sonra KYB politbürosunun, hakikatleri çarpıttığı ifade edilen  açıklamada, şunlar kaydedildi: 
 
"Süleymaniye ve Erbil'deki antiterör güçleri, yeni ve daha önceki  silah yardımlarını Kürdistanhükümeti adına Kobani'ye göndermiştir. Bütün bunlar,  Kürdistan yönetimi ve halkı adına ABD savaş uçaklarıyla yerine ulaştırılmıştır." 
 
Bölgesel Başkanlık, gönderilen silah ve patlayıcıların 21 tondan  oluştuğunu, söz konusu yardımların tamamının Erbil Uluslararası Havalimanı'ndan  yüklendiğini ve 28 paraşütle Kobani'ye indirildiği bilgisini paylaştı. 
 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »