Rebeca Suriye'ye giden eşini arıyor

22 yaşındaki Alman Rebeca M. 2 ay önce Berlin’e gideceğini söyleyerek evinden ayrılan, 4 gün sonra da kendisini arayarak “Ben Suriye’de cihada katıldım, merak etmeyin” diyen İsviçre vatandaşı eşini arıyor.

15 Ekim 2014 Çarşamba 1:23
Rebeca Suriye'ye giden eşini arıyor

Al Jazeera'dan Yılmaz Bilgen'in haberine göre Almanya Stuttgart doğumlu 22 yaşındaki Rebeca M., 2 ay önce Berlin’e gideceğini söyleyerek evinden ayrılan, 4 gün sonra da arayıp “Ben Suriye’de cihada katıldım merak etmeyin” diyen İsviçre vatandaşı eşini arıyor.
 
Hatay, Reyhanlı, Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis gibi sınır il ve ilçelerinde kendisini eşine götürecek birini arayan Rebeca, bir yıldır evli ve 6 aylık hamile. Rebeca, “Çocuğumu babasız doğurmak istemiyorum, eşimin cihad etme ve şehit olma isteğine saygı duyuyorum, ancak bebeğimizin de babasız büyümesi ihtimali beni çok üzüyor" diyor.
 
BABASI ALMAN GAZETECİ
 
Babası Alman bir gazeteci olan Rebeca M., iyi şartlarda büyüdüğünü ve 15 yaşında başlayan dine dair arayışından dolayı beş yılını Yehova Şahitleri için İncil dağıtarak ve tebliğde bulunarak geçirdiğini söylüyor.
 
SCİENTOLOGY, MORMON TARİKATI, EVANGELİST HRİSTİYANLIK DERKEN...
 
Rebecca, ardından bir yılını da Scientology isimli grupta gönüllü hizmet ederek geçirdiğini ifade ediyor.
20 yaşında, bir müddet Mormon tarikatı ile de ilişkisi olduğunu söyleyen Rebeca M., “Sonrasında Adventist Hristiyanlık akımıyla da ilgilendim ve kısa süre sonra yeniden Evanjelist Hıristiyanlığa dönüş yaptım. İşte o dönemde internet ortamında ‘Piyer Fogel’ isimli Müslüman vaizi dinlemeye başladım” diyor. 
 
MÜSLÜMAN OLDUM
 
Genç kadın, Stutgart’ta Kur'an-ı Kerim dağıtan Müslüman bir grupla aynı dönemde tanıştığını ve kısa süre sonra da bütün hayatının değiştiğini vurguladı.  
Genç kadın “Tanıştığım insanlar Selefi ekolündendi. 24 Ağustos 2013 yılında Müslüman oldum ve 15 Eylül’de İsviçre vatandaşı olan eşimle evlendim. Çünkü İslam’ı samimi olarak benimseyen bir eş bulmak ve haramdan kaçınarak hayatımı sürdürmek istiyordum. Gittiğim mescitte bulunan kız arkadaşlarım benim gibi düşünen birisi olduğunu ve onunla evlenebileceğimi söylediğinde çok sevinmiştim’ diyor.
 
AİLEM TARAFINDAN DIŞLANDIM
 
Dört çocuklu bir Alman ailenin kızı olan Rebeca M., yaşadığı değişimin ailesi tarafından büyük bir tepki ile karşılandığını ve kısa süre sonra babası tarafından evlatlıktan reddedildiğini söyledi.
 
EŞİM 'BİRLİKTE SAVAŞA KATILALIM' DEDİ
 
Genç kadın, İsviçreli eşinin 4 ay önce kendisine Suriye’ye gidelim teklifinde bulunduğunu ancak hamile olduğunu anlayınca bundan vazgeçtiğini söylüyor.
 
UYKULARIM KAÇIYOR
 
Rebeca,“Eşimi almadan ülkeme dönmek istemiyorum. Onun hangi grupta olduğunu bilmiyorum. Ancak Müslümanların kanını döken ve İslami olmayan bir tarzda savaşan bir grubun içerisinde olmasından çok korkuyorum. Çünkü onun bu durumda yapacağı hatalar ve böylesi bir mücadele içerisinde ölme ve cehenneme gidecek olma ihtimali uykularımı kaçırıyor. Gerekirse Suriye’ye girip onu arayacağım ve birlikte ülkeme döneceğim” diyor. 
Eşinden sadece bazı dönemlerde gönderdiği internet mesajları sayesinde haber aldığını söyleyen Rebeca'ya göre, ülkelerinde eşi hakkında başlatılan soruşturma ise işleri daha da karmaşık hale getirdi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »