Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 Kasım tören konuşması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 10 Kasım nedeniyle Milli Kütüphane'de düzenlenen törende konuştu.

10 Kasım 2013 Pazar 18:57
Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 Kasım tören konuşması
Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

-Gazi Mustafa Kemal'in adı maalesef ülkemizde yanlış uygulamalara paravan yapılmıştır. Cumhuriyetimizin herkesi eşit şekilde kucaklaması Gazi Mustafa Kemal'in ideallerinden biriydi. Gazi Mustafa Kemal bir ayrışmanın aracı olabilecek en son istismar aracıdır.

-Herkese göre farklı bir Atatürk yoktur. Herkesin kendi ideolojisine keyfi bir şekilde kullanabileceği bir Atatürk yoktur. Kurtuluş Savaşı'nın başkumandanı Gazi Mustafa Kemal bir ayrışmanın aracı olabilecek en son isimdir. Gazi Mustafa Kemal'in adını kullanarak toplumu ayrıştırmaya çalışmak onun hatırasına saygısızlıktır. Gazi Mustafa Kemal ve onun eserlerinden tek tipçi bir ideoloji çıkmaz. Gazi Mustafa Kemal, istismar edilmeyi, semboller üzerinden ayrıştırma yapılmayı değil, fikirlerinin anlaşılmasını istemişti. En büyük hedefi de Kurtuluş Savaşı'nın ardından Türkiye'yi muassır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak istemiştir.

-Gazi'nin vefatının 75. yılında Türkiye Gazi'nin gösterdiği muassır medenineytler seviyesine ulaşma noktasında büyük aşama göstermiştir.

-29 Ekim'de asrın projesi Marmaray'ı hayata geçirdik. Bu hafta yurt dışı temasları kapsamında görüştüğüm cumhurbaşkanları, senatörler "Bu Marmaray'ı nasıl gerçekleştirdiniz? Denizin altından bunu nasıl başardınız?" dedi. Biz de bununla gurur duyduk tabii. Bugün gıpta ile bakılan bir ülke konumuna yükseldik.

-Türkiye bu seviyelerle yetinemez, yetinmeyecek, çünkü biz muassır medeniyetler seviyesine değil, üstüne çıkmak zorundayız. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıldönümünde, Gazi'nin vefatının sene-i devriyesinde O'nun ideal ve arzuları doğrultusunda muaasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedefimiz gerçekleştireceğiz. Gazi veşehitlerimizin hatırasına gölge düşürmeden kararlıklıkla yolumuzda ilerleyeceğiz.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »