Rektör Çelik'ten UBATAM incelemesi

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, Uşak Üniversitesi Bilimsel Analiz ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (UBATAM) incelemelerde bulundu.

27 Haziran 2013 Perşembe 0:59
Rektör Çelik'ten UBATAM incelemesi
Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, Uşak Üniversitesi Bilimsel Analiz ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (UBATAM) incelemelerde bulundu.

Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Soykan'dan UBATAM'ın çalışmaları ve yeni alınan cihazlarla ilgili bilg alan Rektör Çelik, kurulumu yapılan bazı cihazların Türkiye’deki sayılı kimyasal analiz cihazlarından olduğunu söyledi. UBATAM'ın çalışmalarına önem verdiklerini ifade eden Rektör Çelik, bilim ve tekneloji alanında hizmet veren  merkezin gelişimini hızlı şekilde sürdürdüğünü ifade etti.

Rektör Çelik şunları söyledi:

“ UBATAM’a alınan yeni cihazlar gıda, çevre, su, toprak analizleri ile tekstil analizlerinde kullanılacak. Bu cihazların maliyeti 1 milyon 150 TL.  Her türlü molekülü analiz edecek cihazlara sahibiz. Su, atık su, toprak ve gıda örneklerindeki Al (Alüminyum), B (Bor),Ba (Baryum), Ca (Kalsiyum), Cd (Kadmiyum), Co (Kobalt), Cr (Krom),Cu (Bakır), Fe (Demir), K (Potasyum), Li (Lityum), Mg (Magnezyum), Mn (Mangan), Na (Sodyum), Ni (Nikel), Pb (Kurşun),Zn (Çinko), Hg (Civa), As (Arsenik), Se (Selenyum), Bi (Bizmut), Sb (Antimon), Sn (Kalay), Te( Tellür) elementlerini eser, minör ve majör konsantrasyon düzeylerinde ve aynı anda ppb seviyesinden yüzde  seviyesine kadar analizine imkan tanıyan hızlı bir tekniktir. LC-MS/MS tekniğinde yaş sebze ve meyvelerde, yağlı tohum ve tahıllarda, bal’daki pestisit miktarı, süt ve süt ürünlerinde Melamin Tayini, Aminoasit ve ilgili bileşiklerin miktar tayini, Nitrofuran metabolitlerinin analizi, Nitroimidazol gruplarının analizi (süt-bal-yem-yumurta), idrarda organik asitlerin tayini, Fenilketanuri tayini, (kuru kan örneği), biyolojik sıvılarda amino asit tayini, Plazma ve serumda homosistein tayini, Sülfonamit grubu tayini (süt-bal-yem), Tetrasiklin grubu tayini ( süt-bal-yem), B-Laktam grupları tayini ( antibiyotik kalıntılarda), Aflatoksinlerin tayini, Kloramfenikol grubu tayini (bal-süt-yem-doku), Histaminlerin tayini, Mikotoksinlerin tayini yapılabilmektedir. Ayrıca GC/MS sistemi ile yağ asitleri analizleri yapılabilmektedir".

UBATAM’da yer alan tekstil analiz cihazları sayesinde Kızılay’ın battaniye ve çadır malzemelerinin analizlerinin yapıldığını aktaran Rektör Çelik merkezde aynı şekilde Türkiye’nin çeşitli cezaevlerinden gelen numunelerin ısı, ışık, yanma gibi haslık analizlerin de yapıldığını söyledi. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »